Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı, Bedenimizin ayakta dik durmasını sağlayan anatomik yapı; kemik, kas, bağ ve tendon yapılarından oluşur. Bel kemiğinde hastalık yok ise gerek ayakta duruş gerek ise hareketsiz yaşam nedeniyle güç kaybına uğrayan kasların bel kemiğini koruyamaması nedenine bağlı bel kemiği ağrıları meydana gelebilir. İnsan bel kemiği omurlardan oluşan kompleks bir yapıdır. Omurların birbirleri üstünde sürtünmeden haraket etmesi için aralarında disk yapılar bulunur. Disk yapıların merkezi özel bir sıvı ile doludur. Disklerde meydana gelen bozulmalar bel kemiğinde ağrı yapabilir. Bu sıvı disk yüzeyine hareket durumuna göre kontrollü bir şekilde salgılanarak kaygan bir yüzey oluşmasına ve omurların kolay kaymasını sağlar.

Genel olarak disklerin kaygan yüzeyinde omurların birbiri üzerinden diğer yönlere kaymasını engelleyen yapı ise kas yapısıdır. Kaslar da meydana gelen sorunlar da bel kemiğinde ağrı oluşmasına neden olabilir. Diğer yönden beyine bağlı merkezi sinir sisteminin uzantısı olan sinirlerde omurların hemen yanından geçer. Disk bozulmaları, bel kaymaları sinirlere baskı yaptığında da bel kemiği ağrısı hissedilir.


Bel kemiği ağrısı neden olur?


Bel hareketlerini kısıtlayan, ayakta durmayı zorlaştıran, yaşam konforunu bozan bel ağrıları tam bir kabustur. Bel ağrıları meydana geldiğinde genel olarak belimde fıtık oluştu, endişesine kapılınır. Oysa bel ağrısını oluşturan birçok etken vardır. Ağrının şiddeti ile ilgili değişik şikâyetler bulunur. Fakat geçmeyen bel kemiği ağrıları için beyin ve sinir hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Özellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortayan çıkan bel kemiği ağrıları kireçlenme, romatizmal ve sinirsel olarak ortaya çıkabilir.


Bel fıtığı kaynaklı ağrılar


Bel sinirlerine siyatik denir, aynı zamanda disk herniside ağrıya neden olur. Omurlara aşırı yük bindirme, trafik kazaları, yaşlanma, yüksekten düşme gibi durumlar omurlar arasında bulunan disklerin normal yapısı bozularak, iki omur arasında aşırı sıkışıklıktan dolayı dışarı doğru taşar, bu taşma sonucu omurların hemen yanından bacaklara doğru giden sinirlerin dışa doğru itilmesine neden olduğundan ağrıya neden olur. Bu durum bel fıtığı olarak tanımlanır. Bel fıtığı omurların her yerinde olabileceği gibi genel olarak kalçanın hemen üstünde (Bel kısmında) meydana gelir. Bel fıtığının tedavi edilmesi için hekim tarafından uygulanacak tedavi proğramlarına uyulmalıdır. Bel fıtığı ameliyatları en son aşamada uygulanır. Ameliyat aşamasına kadar birçok fizyoterapi uygulaması yapılabilir.


Duruş Bozukluklarından kaynaklanan ağrılar


İş hayatının zorlukları ile ortaya çıkan bu durum daha çok ayakta uzun süre durulmasından kaynaklanır. Aynı zamanda uzun süre hareketsiz oturmakta omur arasında bulunan disklerin sıkışmasına ve özelliğini kaybetmesine neden olur. Bununla birlikte bel kaslarının aynı pozisyonda sürekli durması da kas dokusu bozulmasına ve bel kemiğinde ağrıya neden olur.


Obeziteye bağlı bel kemiği ağrıları

Aşırı kilolar birçok vücut rahatsızlığını beraberinde getirir. Bunlardan biri de omirilikte meydana gelir. Bu da bel kayması, bel fıtığı olarak ortaya çıkar. Bel fıtığı ve bel kayması vücut ağırlığı oranında daha fazla ya da daha az olur. Şöyle ki yer çekiminin etkisi ile yukardan aşağı doğru vücut ağırlığı bel omurlarına baskı yapar. Ağırlığın artması demek disk ve omurların daha fazla yük altına girmesi ve daha erken hasar görmesi anlamına gelir.


Romatizmal ağrılar

Belin çok fonksiyonlu yapısı üşütmeye elverişlidir. Bu üşütmeler sadece kış aylarında görülmez. Özellikle hava sıcaklıklarının artması ile uyurken üzerimizde örtüyü örtmemek veya kısmen açmak, uyuduğumuz yerde pencerenin açık olması gibi durumlar bel üşütmesine dolayısı ile bel kemiğinde romatizmal ağrıların ortaya çıkmasına neden olur.

Bel Kemiği Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Safra Kesesi Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi