Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak eklem ağrısı, genellikle ileri ki yaşlarda ve yaşlılarda görülen şikâyetler arasında olsa da kilo sorunu olanlarda, kazalarda, çeşitli spor aktiviteleri, çeşitli hastalıkların bacak eklem ağrılarına yol açması mümkündür. Kilo problemi yaşayan insanlarda daha sık duyulan bacak eklem ağrısı, vücuttaki ağırlığı bacakların taşımama durumunda çok sık görülen ağrılardan olur. Bacak eklemleri vücut iskeletinde kemikler ve kas kadar etkilidir. Bacak eklemi, vücudun destek görevini sağlar. Bacak eklem ağrısında vücutta yapılacak hareketler oldukça kısıtlanır. Günlük hayatta yaptığımız aktivitelerden bizi alıkoyar bacak eklem ağrısı. Bacak eklem ağrısından kaynaklanan birçok rahatsızlık olabilir bunların başında kireçleme baştaki sorunlardandır. Kesecik iltihabı, tendinit, eklemlerin aşırı kullanılması, iltihaplı eklem romatizması, ön diz ağrısı, yaralanmalar, bacaktaki enfeksiyon, gut hastalığı, septik artrit gibi birçok rahatsızlıklar bacaktaki eklem ağrılarının olmasına sebeptir.

Bacaktaki eklem ağrısı çok şiddetli oluyorsa, 3 günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bacak eklem ağrıları travma nedeniyle oluşabilir. Ciddi bir yaralanma sonucu kemik veya kasların hasar görmesi, eklemlerde oluşan bacak ağrısı kategorisindedir. Bacaklarda bulunan derin toplar damarlarda oluşan pıhtılar bacak eklem ağrısına sebep olabilir. Bacak eklem ağrıları, ergenlik dönemindeki gelişmeye bağlı olan ağrılar arasındadır.

Bacak eklem ağrısı tedavisi; bacağı yukarıda tutmak, kan akışını etkiler. Şişkinliği alır ve bacağı rahatlatır. Bacak eklem ağrısının nedenlerinden olan kramp aşırı fiziksel aktivitelerden oluyor ise soğuk uygulamada bulunabilirsiniz. Soğuk uygulama günde 4 defa 15 dakika boyunca uygulanabilir. Alkol ve sigara tüketimini bırakmak gereklidir. Bacak eklem ağrısını hafifletmek için aspirin gibi hafif ilaçlar kullanılabilir. Tansiyon ve kolesterol seviyelerini dengede tutmak gerekir.

Bacak eklem ağrısına bitkisel çözümler

Zerdeçal; 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu yeterli miktarda sıcak susam yağına karıştırın. Hazırlanan karışım bacaklara iyice sürülür ve 30 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Ayrıca günde 2 defa sıcak zerdeçallı süt içmek bacak eklem ağrılarını hafifletecektir.

Limon; limon suyu ile hint yağını eşit miktarda karıştırın. Bu karışımı günde 2-3 defa bacak eklem yerine sürmek ağrıları ortadan kaldıracaktır.

Zencefil; bacak eklem ağrısı geçene kadar zencefil yağı ile gün içinde 2-3 defa masaj yapın. Ayrıca gün içerisinde zencefili kaynatıp çay yerine içebilirsiniz.

Vişne suyu; bacak eklem ağrılarının tedavisinde, eklemde olan dokuları yumuşatma görevine sahip olan vişne suyunu bol bol tüketilmesinde fayda vardır. Taze vişneyi günde 1 porsiyon tüketilmesi bacak eklem ağrılarına iyi gelecektir.

Tüm bu bitkilerin yanı sıra potasyum eklem ağrılarına iyi gelen bir besin ögesidir. Muz, erik, pişmiş patates, kuru üzüm, kuru erik ve domates suyu potasyum açısından zengin olan besinlerdir. D Vitamini açısından zengin olan güneşte 15 dakika bacakları güneşte tutmak ve tüm bu bitkileri tüketmek bacak eklem ağrılarını hafifletip, ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Bacak Eklem Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi