Hamilelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sırt Ağrısı, tamamen normal sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, önemli bazı sorunlara da işaret ediyor olabilir. Hamilelik başladığı andan itibaren üç ana bölüm olarak ele alınır. Bunlar, ilk üç aylık bebeğin oluşum dönemi, ikinci üç aylık bebeğin gelişim dönemi ve son üç aylık bebeğin gelişimini tamamlayıp doğmaya hazırlandığı dönemdir. İlk üç aylık dönemde anne bedeni hamileliğe alışmaya çalışarak yeni hormonlar salgılar, beden bebeğin gelişimine yardımcı olmak için şekil değişiklikleri geliştirir. Bu dönemde özellikle anne adayı kendini sürekli yorgun hissedebilir karın, kasık ve sırt ağrıları yaşayabilir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte sırt ağrısı, bebeğin oluşumuna bağlı olarak anne adayının bedeninin kendini bu duruma alıştırması döneminde sıkça yaşanan bir durumdur. Salgılanan hormonların anne adayının bedeninde tamamen yeni bir durum olması ve bu durumda sırt ağrıları olması çoğu zaman normal kabul edilir. Bebek gelişmeye devam ettikçe, rahim genişler ve kasılmalar gösterir, bu durumda sırt bölgesi de rahmin genişlemesine bağlı olarak destek görevinde zorlanabilir. Özellikle gün içinde ayakta çok kalan ya da yorgun bir gün geçiren anne adayının gece sırt ağrısı çekmesi veya uykuya dalmakta zorlanması kaçınılmazdır. Hamilelikte sırt ağrısı, stres kaynaklı da gelişebilir, özellikle doğum süreci yaklaşırken anne adayının değişen hormonal düzeyine bağlı olarak ruh halindeki değişiklikler stres yaşamasına sebep olabilir. Stres alt karın bağlarında gevşemeye neden olur, karnı destekleyen bu bağlar gevşediği zaman karın içi bütün ağırlığı sırt desteklemek zorunda kalır ve bu durumda şiddetli sırt ağrıları yaşanabilir.

Hamilelikte sırt ağrısı, dinlenerek veya egzersiz yaparak geçmiyor ve kasık bölgesine sirayet ediyorsa, beraberinde aşırı yorgunluk hissi, el ve ayaklarda şişme, bulantı hissi de varsa düşük tehlikesi içeriyor olabilir. Böyle bir durumda anne adayının vakit geçirmeden doktoruna görünmesi gerekir. Anne karnındaki bebeğin kilosuna bağlı olarak özellikle ilk gebeliklerde de sırt ağrıları yaşanabilir. Bebeğin aşırı kilolu olduğu durumlarda hamilelik şekeri denen durumdan şüphelenilebilir. Hamile bir kadının el ve ayakları hatta yüzü şişiyorsa yüksek tansiyon şüphesi var demektir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte sırt ağrısı, genellikle doğumdan sonraki iki üç ay içinde kendiliğinden geçer. Normale dönen annenin bedeni tekrar eski ritmine kavuşacaktır. Hamilelik döneminde sırt ağrılarını hafifletmek ve rahatlamak için anne adayının, bel kısmını destekleyecek giyecekler giymesi, yorgunluk verici ağır işlerden kaçınması, doktor kontrolünde günlük egzersizler yapması, hafif ve bedeni yormayacak kalsiyum ve protein ağırlıklı gıdalarla beslenmesi sırt ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Gece uykuya dalmakta zorlanan sırt ağrısı çeken anne adayları özellikle son üç aylık dönemde beli ve bacakları destekleyecek yastıklar kullanarak rahatlayabilirler.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi