Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Ağrısı: Baş ağrısı başta, boyunda veya sırtın üst kısmında oluşan ağrılara verilen addır. Hemen hemen tüm insanların değişik nedenlerden dolayı aşırı baş ağrısı geçirmiştir. Aşırı baş ağrısı bazen hiçbir hastalığın nedeni olmadan çıkar ve kendiliğinden kaybolur.

Aşırı baş ağrısı nedenleri: Aşırı baş ağrısının nedenlerinden birisi de aşırı strestir. Stres, migren, düşük kan şekeri, göz yorgunluğu gibi hastalıklarda baş ağrısına neden olmaktadır. Aşırı baş ağrısını kesinlikle hafife almamak gerekir baş ağrısını önemsemeden evdeki tıbbı ilaçlarla geçiştirilmemeli. Böyle durumların sonucu çok ciddi kalıcı rahatsızlıklara, sakatlıklara, ölümlere sebebiyet verebilir.
  • Bunlardan hariç menenjit, ensefalit, aşırı tansiyon yükselmesi ve beyinde oluşan tümörler gibi bazı hastalıklarında aşırı baş ağrısı yapabilir. Kadınların adet dönemlerinde östrojen dengesinin bozulması nedeniyle kadınlarda daha çok baş ağrısı görülmektedir. Türkiye genelinde migren baş ağrısı %16 sıklığında görülür ve erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir.
  • Migren baş ağrısını aşırı uykusuzluk, yorgunluk, fazla güneş altında kalmak ve bazı yiyeceklerin ve bazı ağrı kesici ilaçlarında migren hastalarında daha fazla tetikleyebilir. Migren baş ağrısında aşırı ağrı kesici kullanmak baş ağrılarını iyileştirmediği gibi kronik hale getirir ve tedavisi daha da zorlaşır. Şiddetli, inatçı baş ağrıları beyinden oluşan tümörlerin en önemli nedenlerinden biridir. Kişilerde nedensiz yere aşırı baş ağrıması ve yanı sıra mide bulantısı, kusma görüldüğünde ciddiye alınarak Uzman bir hekime başvurulmalı gereken tedavi olunmalıdır.
  • Baş ağrısı iki gurupta görülür. Birinci baş ağrıları küme baş ağrısı, migren baş ağrısı, gerilim baş ağrısı gibi daha birçok nedenlerin sebep olduğu baş ağrısıdır. İkinci baş ağrısı ise eken tedavi edilmediğinde ölümlerle ve sakatlıklarla sonuçlanan ciddi ve daha tehlikeli ağrılardır.
  • Enseden başlayarak başın ön kısmına doğru yayılan aşırı baş ağrısı beyinde oluşan balonlaşma ve beyin damar yumaklarının neden olduğu ağrıdır. Bu hastalıkların verdiği baş ağrısı erken teşhis konulup tedavi olunmadığı zaman beyin kanamasıyla, ciddi nörolojik sakatlıklar veya ölümle sonuçlanabilir.
Aşırı baş ağrısı tedavi: Baş ağrısı tedavisinde ilk yapılacak şey aşırı baş ağrısının nedeni ikincil baş ağrısı olmadığından emin olmaktır. Baş ağrısının ciddi rahatsızlık nedeniyle ağrımadığını bildiğiniz zaman kendiniz ağrıyı kontrol altına alabilirsiniz.
  • Aşırı baş ağrısı olduğunda ilk akla gelen ilaç içmek olmamalıdır. Strese bağlı baş ağrısını ilaç içmeden geçirmek için sessiz bir odaya girip perdeleri kapatarak yatıp baş ağrısının geçmesini beklemektir.
  • Aşırı baş ağrısı stres veya gerilimden kaynaklandığını anlaşıldığı zaman ağrıyı geçirmenin en iyi yöntemi stresli ortamdan uzaklaşmak, açık hava yürüyüşü yapmak ve sessiz sakin bir ortamda kafayı dinlemektir. Bunların yanı sıra başa masaj yapılabilir, soğuk kompres uygulanılır veya sıcak duş alınarak vücudu gevşetilir ve ardında yatarak dinlenilmelidir.
Baş ağrısı bu yöntemler ile geçmediği takdirde mutlaka bir Uzman hekime gidilmeli ve gereken tedaviye başvurmak en doğrusudur.

Aşırı Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi