Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ bacak ağrısı, pek çok kişinin yaşadığı yaygın bir rahatsızlıktır. Genellikle önemsenmese de, sağ bacak ağrısı zamanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ağrı bazen donuk, bazen batma hissi şeklinde veya sürekli bir ağrı olarak kendini gösterebilir. Sağ bacak ağrısı, evde alınabilecek bazı önlemlerle hafifletilebilir. Ancak, ciddi problemlerden kaynaklanabileceği için öncelikle bir doktora başvurulmalıdır.

Sağ Bacak Ağrısının Nedenleri

Kramp

Kramp, yani adale kasılması, bacak ağrısına yol açan yaygın nedenlerden biridir. Vücut susuz kaldığında, aşırı yorgunluk durumunda, idrar söktürücü ve kolesterol düşürücü ilaçların kullanımında bacaklarda kramp oluşabilir ve bu kramplar ağrıya sebep olabilir.

Kırıklar

Bacak kemiklerinde meydana gelen kırıklar şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca osteoporoz gibi kemik hastalıkları da ağrıya sebep olan etkenler arasında yer alır.

Koşucu Bacağı

Koşucu bacağı sendromu, kaval kemiği etrafında ağrıya sebep olan nedenlerden biridir. Ağrı, ayak ya da ayak parmakları aşağı doğru büküldüğünde şiddetini artırabilir. Bacakların fazla kullanılması, yanlış ayakkabı seçimi ve sert zemin gibi etkenlerden dolayı yaşanabilir. Etkilenen bölgede ağrı haricinde şişlik ve hassasiyet de meydana gelebilir.

Zorlanma ve Burkulmalar

Yumuşak doku, tendon ve kasları olumsuz şekilde etkileyen zorlanmalar, sağ bacak ağrısına, halsizliğe ve kas spazmlarına neden olabilir. Burkulma, ters bir hareket veya düşme gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Etkilenen bölgede morarma görülebilir. Bölge hareket ettirildiğinde yaşanan ağrının şiddeti artabilir.

İç Kanama

Sağ bacakta iç kanamaya yol açacak travmalar ağrıya neden olabilir.

Derin Damar Trombozu

Bacaklardaki derin toplardamalarda meydana gelen pıhtılaşma, sağ bacak ağrısına yol açar. Vücudun farklı alanlarında da meydana gelebilecek derin damar trombozu nedeniyle pıhtı, kan akışıyla akciğere taşınabilir. Bu durumda hayati tehlike oluşabilir. Uzun süren yolculuklar, travma, gebelik dönemi, aşırı kilo, kırıklar ve doğum kontrol hapları damar trombozuna neden olan etkenler arasındadır. Yürürken ya da ayakta dururken bacak ağrısı, şişlik ve sorunlu bölgede ısıya karşı hassasiyet gelişebilir.

Siyatik

Siyatik sinirinde bel fıtığı veya başka bir nedenden dolayı baskı oluştuğunda, sırt bölgesinden başlayarak bacağa kadar uzanan bir ağrı yaşanabilir. Beraberinde kas güçsüzlüğü, bacağı kontrol edememe, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler de görülebilir. Özellikle kışın, soğuk nedeniyle ağrılarda artış olabilir.

Diyabet

Kan dolaşımının zayıflamasına yol açan diyabet hastalığı, kan dolaşımındaki bozukluk nedeniyle bacak ağrısına yol açabilir. Ayrıca diyabete bağlı başka komplikasyonlar da bacak ağrısına neden olabilir.

Kanser

Özellikle kemik kanseri belirtilerinde bacak ağrısı semptomuna rastlanabilir. Prostat kanserinde pelvik bölgede ağrıyla beraber yine bacak ağrısı yaşanabilir. Kadınlarda görülen yumurtalık ve rahim ağzı kanseri belirtileri arasında da bacak ağrısı bulunmaktadır.

Zona

Zona hastalığı, vücudun farklı bölgelerinde ağrı şikâyetine neden olabilir.

Artrit

Vücutta, kas, iskelet sistemi ve eklemleri olumsuz etkileyen artrit, bir tür romatizmal hastalıktır. Bu hastalık türleri farklı şekillerde gelişebilir ve bacaklarda şiddetli ağrılara yol açabilir.

Sağ Bacak Ağrısı Tedavisi

Bacak kaslarından ve yorgunluktan dolayı oluşan ağrılar için bacaklar yukarı doğru kaldırılarak dinlenmek ağrıyı hafifletmek için denenebilir. 15 dakika kadar bacaklar yukarıda tutulduktan sonra buz kompresi uygulanabilir. Günde birkaç defa, rahatsızlık hafifleyene kadar uygulanabilir. Ağrı devam ediyorsa kasları gevşetmek amacıyla egzersiz hareketleri yapılabilir. Sinirsel hastalıklardan kaynaklanan ağrılarda, diyabetin kontrol edilmesi, beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve alkol ile sigarayı bırakmak faydalı bir yaklaşım olacaktır. Ağrı kesici ilaç kullanımı, fizik tedavi ve bölgeyi saran bandaj kullanımı da tedavi seçenekleri arasındadır.

Sağ Bacak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi