Sol Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Sol Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karın Ağrısı

Sol karın ağrısı, bu bölgede birçok organ bulunduğundan dolayı çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Ağrı, bu bölgedeki organlardan kaynaklanabileceği gibi karın bölgesine uzakta bulunan bazı doku veya organlardan da kaynaklanabilir. Kadın vücudunda sol karında daha çok organ ve doku bulunduğundan, kadınların bu bölgeyle ilgili şikâyetleri erkeklere oranla çok daha fazladır.

Sol Karında Hangi Organlar Bulunur?

Sol Üst Karındaki Organlar: Karnın sol üst kısmında dalak, bağırsakların bir kısmı, pankreasın bir bölümü, midenin bir bölümü, sol böbrek, deri, kaslar ve bu organları çevreleyen göğüs kafesinin sol alt bölümü bulunur. Ayrıca karaciğerin sol bölümünün bir kısmı, sol idrar kanalının üst bölümü, böbrek üstü bezlerinin sol tarafı ve akciğerin sol tarafının arkasının üst bölümü de burada yer alır. Üstelik kalp, sol üst karnın tam üstündedir. Aort damarı genişlediğinde bu kısımda ağrı görülebilir.

Sol Alt Karındaki Organlar: Karnın sol alt kısmındaki organlar genellikle üst taraftaki organların devamıdır. Bununla birlikte tamamen farklı olan doku ve organlar da bulunmaktadır. Bu kısımda ise sol böbreğin altı, sol idrar kanalı, sigmoid kolon, kadın bedeninde büyük kan damarları, kalın bağırsağın bir bölümü, sol tüp ve yumurtalıklar bulunur. Bu organ ve dokular kas ve derilerle çevrilidir.

Tekrardan belirtmek gerekir ki, karın kısmında bulunmayan organlar da karında ağrıya sebebiyet verebilir.

Sol Üst Karın Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

  • Gaz Sıkışması: Sol karın ağrısının büyük çoğunluğu gaz sıkışması nedeniyle meydana gelmektedir. Hasta çoğunlukla sağlıklı hisseder fakat şişkinlik hissi, krampa benzeyen ağrılar ve bağırsaktan yüksek sesler gözlemlenebilir. Bu durumda yapılabilecek tedavi, sıkışan gazın serbest bırakılmasıdır.
  • Böbrek Taşı: Sol karın ağrısına, böbrek taşları neden olabilmektedir. Hasta da böbrek taşı varsa, o zamana kadar yaşadığı ağrıların en şiddetlisini yaşayabilmektedir. Kusma görülebilir. Ağrı kasık ve bel bölgesine sıçrayabilir.
  • Zehirlenme: Yaşanan besin zehirlenmeleri çoğunlukla mide bulantısı veya kusmalara sebep olur. Besin tüketiminden 1 saat ile 2 gün sonrasına kadar ağrı ortaya çıkabilir.
  • Böbrek Enfeksiyonu: Böbreklerinde enfeksiyon bulunan kişide iyi hissetmeme, kusma ve ateş yükselmesi kendini gösterebilir. Ağrı genel olarak sol karında görülür.
  • Pankreas İltihabı: Pankreas iltihabında, ağrı genellikle üst orta kısımda görülebilmekle birlikte, sol karın ağrısı olarak da kendini gösterebilir.
  • Kolon Kanseri: Kolon kanserinin belirtileri kabızlık, kilo kaybı, iştah azalması, güçsüzlüktür. Bu belirtiler aylarca devam edebilir. Kanser sigmoid kolona sıçradığında sol karın ağrısı görülür.
  • Zatürre: Alt odacık zatürresi, sol karında keskin bir ağrıyla kendini belli eder. Hastanın ateşi yükselebilir, kahverengi-sarımsı balgam ve öksürme gibi belirtiler yaşanır.
  • Enine Kolon Volvulusu: Bu hastalık, şiddetli bir sol karın ağrısına neden olur. Ölümcül olabilir.
  • Kabızlık: Sol karında ağrı oluşmasıyla birlikte, dışkılamanın normal olmaması sebebiyle şişkinlik, kilo verememe gibi problemler ortaya çıkabilir.

Sol karın ağrısı, birçok farklı sebepten kaynaklanabilir ve bu sebeplerin belirlenmesi için bir sağlık profesyoneline danışılması önemlidir. Ağrının kaynağına göre uygun tedavi yöntemleri belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Sol Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi