Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer, diş ağrısını geçirmek için kesinlikle dişin üzerine aspirin ya da benzeri olan ağrı kesici ilaçlardan konulmamalıdır. Eğer bu tip ilaçlar dişin üzerine direkt olarak uygulanır ise ilaçların içermiş olduğu kimyasal maddeler özellikle diş etinde ya da yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilmektedir. Ayrıca ağrıyan dişte bir iltihaplanma söz konusu ise o bölgede şişlikler oluşur, bu nedenle dişin ağrıyan kısmına sadece soğuk kompres uygulanmasında büyük fayda vardır. Diş ağrısı için evde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç alternatif mevcut olmaktadır. Mesela karanfil yağı emdirilmiş olan pamuk parçası ile ağrıyan dişin üzerine tampon yapılabilir. Eğer dişinizde soğuk bir gıda tüketildiği zaman ağrı daha fazla hissedilir ise dişinizde mevcut olan çürüğün ilerlemiş olduğunu göstermektedir. Diş ağrısını geçirmek için öncelikle ilk iş olarak dişlerinizi fırçalayın, bu sayede ağzınızda bulunan bakteri ve asitli ortamı temizleyerek hafifletebilirsiniz. Bunun dışında diş ağrısını geçirmek için başka bir yöntemde suyun içerisine bol tuz ve az miktarda sirke ilave edilerek gargara hazırlayarak çalkalanabilir. Tuzlu su özellikle ağzınızın temiz kalması hususunda oldukça faydalıdır.


Diş Ağrısının Geçmesi İçin Pratik Çözümler Nelerdir?


Çiğ soğanın suyu ile gargara yapmak dişte ağrıyan bölgede bulunan bakterilerin ölmesinde yardımcı olmaktadır. Hatta ezilmiş sarımsakta yine aynı şekilde bakterilerin ölmesinde çok faydalıdır. Bu sayede ağrıyan dişinizin ağrısını geçirmenizde yardımcı olmaktadır. Başka bir alternatif ise karanfil yağı ya da karanfil tohumu kullanılarak ağrıyan dişinize doğal bir anestezi uygulayabilirsiniz. Karanfil tohumunu özellikle ağrıyan dişinizin üzerine koyarak dişinizi bastırın, bu şekilde ağrıyan dişinizin uyuşmasını sağladığından dolayı bir müddet ağrının hissetmezsiniz. Karanfil yağı bir parça pamuk top haline getirilir ve üzerine karanfil yağı damlatılır ve ağrıyan dişin üzerine kıstırılır. Bir müddet sonra işinizdeki ağrının büyük ölçüde geçtiğini fark edeceksiniz. Diş ağrısı için önerilecek bitkiler arasında zerdeçalda yer almaktadır. Su ile zerdeçalı karıştırıp küçük bir hamur hazırlayın ve ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Zerdeçal antiseptik özelliğinden dolayı oldukça faydalı olan bir bitkidir.


Diş Ağrısını Geçirmede Etkili Olan Bitkiler Hangileridir


Karabiber, maydanoz, roka, karanfil, saryet, elkal ebegümeci, tere, mercan köşk gibi özellikle ağrı kesici etkisi olan bu bitkilerin hepsinden birer tutam alınarak karıştırılır ve ardından hazırlanan bu karışım ile ağız gargara yapılır. Ayrıca maydanoz, tere ve roka çiğnemekte diş ağrısının geçmesinde oldukça faydalı olan bitkilerdir. Taze olarak alınmış ve yıkanmış maydanoz ağızda ağrıyan dişin üzerinde iyice çiğnenir, suyun çıkarılmaya çalışılır. Daha sonra bu su yutulmadan ağrıyan dişin üzerinde tutulması faydalı olacaktır. Çürüyen dişiniz ağrı yaptığı zaman dişin kovuğunun içine kekik yağı ve bir miktar sofra tuzu konabilir. Ayrıca diş ağrısının geçmesi için kır nanesi de ağızda çiğnenebilir. Nane yaprakları ince ince kesilir ve bir iki gün suyun çerisinde bekletilir. Ardından bu karışıma pamuk batırılır ve dişin ağrıyan bölgesine uygulanır. Bu sayede dişteki ağrıyı keserek rahatlama sağlayacaktır.


Diş Ağrısını Geçirmek İçin Etkili Olan Gargaralar Nelerdir?

  • Papatya Çiçeği, 4 bardak suyun içerisine 1 avuç kadar papatya çiçeği konur ve yaklaşık 15 dakika kaynatılarak süzülür. Ardından bu karışım soğutulur ağızda gargara yapılır.
  • Sirke ve Çörek Otu, 2 su bardağı sirkenin içine 1 tatlı kaşığı kadar çörek otu ilave edilerek kaynatılır, Soğuduktan sonra bu karışım gargara yapılır.
  • Tereyağı ve Kına, 1 tatlı kaşığı kınanın içine 2 çorba kaşığı tereyağı eklenerek karıştırılır ve ağrıyan diş üzerine küçük bir parça konur.
  • Kuru Üzüm, Sarımsak, 4 su bardağı suya 10 diş sarımsak ile 2 çay kaşığı kadar kuru üzüm ilave edilir ve 15 dakika kaynatılır. Daha sonra gargara yapılır.
  • Hatmi Çiçeği, 3 avuç hatmi çiçeği tencerenin içine konur ve üzerine 4 bardak su eklenerek kaynatılır, soğuduktan sonra günde 3 defa gargara yapılır.
  • Kuru Kişniş, 3 su bardağı suyun içine 2 çorba kaşığı kadar kuru kişniş ilave edilir ve kaynatılır. Süzülüp soğuduktan sonra gargara içinhazır hale getirilir.
  • Zambak ve Zeytinyağı, bir tutam zambak kavanozun içerisine konulur, daha sonra üzerine zeytinyağı eklenir ve ağzı kapatılır. 3 gün beklettikten sonra ağrıyan dişe sürülerek uygulanır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi