Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı, çoğunlukla genç erkeklerde en sık olarak rastlanılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Genellikle 20 yaş civarında iken ortaya çıkar. Küme baş ağrısı yılın belirli bir döneminde ataklar şeklinde meydana gelmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan küme baş ağrısı 15-45 gün arasında sürmektedir. Bu dönemlerde küme baş ağrısının yaklaşık 30 dakika süren ataklar meydana gelmektedir. Çoğunlukla her gün düzenli olarak aynı saatlerde gelişen küme baş ağrısında tekrarlayan tek atak olurken, bazen de sekiz atağa kadar çıkabilmektedir. Kişide bu atakların bitmesinin ardından uzun aylar herhangi bir durum ya da atak gelişmez. Küme baş ağrısı özellikle yeryüzündeki mevcut olan en şiddetli ağrı olduğu söylenmektedir. Küme baş ağrısı genellikle hızlı bir şekilde başlar ve hızlı şekilde biter. Ağrı özellikle tek taraflıdır ve en çok şakaklarda ağrı yoğunluğu mevcuttur.

Küme Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir, ağrının olduğu tarafta bulunan gözde şişlik, kızarıklık, yaşarma ve göz kapağında düşüş gözlenmektedir. Ayrıca ağrının mevcut olduğu tarafta burun deliğinde tıkanıklık olur, bölge oldukça hassaslaşır, aynı açık yaraya dokunulmuş veya çürümüş gibi acılar hissedilebilir. Küme baş ağrısı olan kişilerin hepsinde terleme görülür, sanki göğsünden yukarı tarafına bir su dökülmüş gibi terleme meydana gelir. Kusma ya da bulantı çok nadir olarak görünmektedir. Bunların dışında kişide çarpıntının olması, sıcaklık hissedilmesi, kalpte sıkışma görülmesi, içinin sıkıldığını hissetmek ve kan basıncının aniden hızlı yükselmesi şeklinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Küme baş ağrısı olan kişiler özellikle yerlerinde duramaz ve yatamazlar, bulundukları yerde devamlı olarak dolanırlar, ağlama ve bağırma nöbetleri görülebilir. Bazen sıcak basmasından ve çok şiddetli ağrıdan dolayı pencereyi açarak başlarını dışarıya doğru çıkarırlar. Bazı küme baş ağrısı olan kişiler ise ellerine buz torbası alarak başlarına bastırırlar. Bazı kişilerde yakacak derecedeki sıcak suyun altına başlarını tutarlar. Özellikle küme baş ağrısı migren ağrısı ile karıştırılmaktadır. Belli dönemlerde ortaya çıkan aynı saatte ve kendi içerisinde ritmi olmasından dolayı küme baş ağrısı migren ağrısından ayırt edilebilir.

Küme Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir, primer bir ağrı olmasından dolayı tıp alanında henüz tam bir tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Ancak küme baş ağrısında hastaların yaşamış olduğu ataklardaki ağrılar ve frekans yoğunlukları çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanılarak kontrol altına alınabilmektedir. Küme baş ağrısı tedavisi için normal ağrı kesiciler ile tedavi edilmesi pek de uygun değildir. Küme baş ağrısı olan pek çok hastada uygulanan saf oksijen tedavisine cevap verebilmektedir. Yapılan bu tedavinin herhangi bir yan etkisi bulunmadığı için evde uygulanmak üzere reçete edilebilir. Çok şiddetli ağrıların saldırısında özellikle hastaya koruyucu tedavi yapılmaktadır. Bu tedavide farklı olan sınıflardaki ilaçlar kullanılmaktadır. Genellikle küme baş ağrısı için seçilen tedavideki madde seçimi hastada gelişen ağrının profilaksisi ve bunun dışında küme baş ağrısına eşlik edebilecek başka bir hastalığının olmasına bağlıdır. Küme baş ağrısının tedavisi için kullanılan maddeler arasında topiramat, verapamil, lityum ve metiserjit bulunmaktadır. Uygulanan bu maddelerin kişideki etkisi 1-2 hafta içerisinde beklenebilir.

Küme Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni