Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı, Boyun fıtığının boyun ve sırt rahatsızlıklarının ilk aşamalarında ortaya çıkan ağrılara boyun fıtığı ağrısı denmektedir. Boyun fıtığının gittikçe ilerlemesi nedeniyle boyun fıtığı ağrısı giderek omuza, kollara ve daha sonrasında ise parmaklara dek ilerler ve uyuşukluk hissine neden olmaya başlar. Boyun fıtığı ağrısı ve ağrıya neden olan problem tedavi edilmez ise devamında güçte azalma ve his kaybı ortaya çıkabilir. İlerleyen zamanlarda ise boyun fıtığı ağrısının ortaya çıkardığı güç kaybı ve hissiyatsızlık bacaklara kadar inebileceğinden dolayı iş kaybına ve idrar tutamama gibi istenmeyen problemlere neden olabilmektedir. Kişide meydana gelen boyun fıtığı ve boyun fıtığı ağrısından kaynaklanan güç kaybı, hissizlik, bacaklara dek inen ağrılar zaman kaybedilmeden Uzman bir doktor tarafından araştırılmalı ve muayene edilmelidir. Gerekliyse MR, BT ya da ultrason çekimleri yapılmalıdır. Bu radyolojik çekimler hastada tam teşhisin konulmasına yardımcı olmaktadır.


Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • Ense bölgesinde ağrı ve uyuşukluk, boyun fıtığı ağrısı
  • Boyundaki hareketlerde sınırlılık
  • Ense bölgeden kollara, göğse ve sırta doğru ağrının yayılması
  • Kollarda ve ellerde uyuşma hissiyatı
  • Başta dönmeler, kulaklarda çınlama, konsantrasyonda bozukluk, mide bulantısı gibi karma belirtiler,
  • Boyun fıtığı ağrısı nedeniyle kollarda ve ellerde kas gücünün düşmesi
  • Boyun fıtığı ağrısının özellikle gece saatlerine doğru artması

Boyun Fıtığı Ağrısı Neden Olur?


Boyun fıtığı ve boyun fıtığı ağrısının ana nedenleri boyun ve ense bölgesinin travma veya yanlış duruştan etkilenmesidir. Ayrıca bunun yanı sıra bazı meslek gruplarının da boyun fıtıklarına ve boyun fıtığı ağrısı riskinin artmasına neden olacağı bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse, devamlı olarak motosiklet kullanmayı gerektirecek bir işte çalışmak boyun kaslarının yorulmasına neden olur ve boyun fıtığına bağlı olarak boyun fıtığı ağrısının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında ise yaşın ilerlemesi ile disklere yastıklama özelliği olan sıvının yaşa bağlı olarak bir miktar azalması nedeniyle boyun fıtığı ve boyun fıtığına bağlı olarak boyun fıtığı ağrısı meydana gelebilmektedir.


Boyun Fıtığı Ağrısı Tedavisi Nasıldır?


Yüzme: Farklı türlerde yüzme biçimleri boyun fıtığı ağrısı tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Eğer yüzme bilinmiyor ise sadece boyun kısmına uygulanacak sular, boyun fıtığı ağrısının hafiflemesi için yararlı gelmektedir. Ancak yüzme hareketlerini oldukça yavaş hareketler ile yapmalısınız. Veya bunların dışında havuza girip yüzmeden, boyun fıtığı ağrısının şiddetine uygun olarak yavaş boyun hareketleri yaparak boyun fıtığı ağrısı hafifletilebilir.

Boyun Fıtığı Yastığı: Boyun fıstığı yastıkları ve özellikle de sulu olan yastıklar boyun fıtığı ağrısını hafifletmek için oldukça etkili bir yöntemdir ayrıca resmi olarak uzmanlar tarafından da hastalara da sulu boyun yastıkları tavsiye edilmektedir. Çok değil de az su konularak yastığın yumuşak olarak kullanılması özellikle tavsiye edilmektedir.

Melatonin Hormonu: Çoğu doktor ve sağlık uzmanları boyun fıtığı ağrısından dolayı uykusuzluk çeken hastaların uyku problemlerini çözebilmeleri için melatonin hormonunu önermektedirler. Ancak melatonin hormonu kullanımını doktor kontrolü altında kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Akupunktur: Genel olarak doktorlar boyun fıtığı hastalığının, boyun fıtığı ağrısının ve boyun fıtığından kaynaklanan problemlerin cerrahi girişim ile tedavi edilmelerine karşıdırlar. Bunun nedeni olarak ise boyun fıtığı ağrısını çözüme kavuşturmak amacıyla sinirlerin ortadan kaldırılmasının problemi aslında daha karmaşık hale getirdiğinden bahsetmektedirler. Boyun fıtığı ağrısını ameliyat ile düzeltmek yerine boyun fıtığı ve boyun fıtığı ağrısına neden olan fiziki şartlar, çevre koşullarının ortadan kaldırılması gerektiği savunulmaktadır. Bunun için ise boyun fıtığı tedavisine akupunktur tavsiye edilmektedir. Daha doğrusu, Uzman doktorların boyun fıtığı tedavi yöntemleri arasında akupunktur da bulunmaktadır.

Masaj: Doktorların ve sağlık uzmanlarının boyun fıtığı hastalığı ve boyun ağrısı hastalığı tedavisi için önerdikleri bir diğer yöntem ise masajdır. Düzenli olarak boyun kısmı, kollar, eller, sırt ve hatta eğer etkilenmiş ise bacaklar da dahil olmak üzere bütün vücuda masaj yapılmalıdır. Masaj sırasında ceviz yağı, çörek otu yağı ve buğday yağı veyahut isterseniz bu yağların hepsini karıştırarak kullanabilirsiniz. Masaj sonrasında boyun fıtığı ağrısının hafiflediğini hissedeceksiniz.

Stresten Uzak Durmak: Stres, kasları ve sinir sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Stres tedavisi görmeniz, boyun fıtığı rahatsızlığı boyunca çektiğiniz boyun fıtığı ağrısını hafifletmeye yarayacaktır. Özellikle doğal tedaviler sağlık uzmanları tarafından ruh sağlığının korunması amacıyla tavsiye edilmektedir.

Fizik Tedavi: Muayene sırasında doktorunuz boyun fıtığı hastalığınızın çok ilerlemiş olduğunu fark ettiği zaman size fizik tedavi önerebilir. Günümüzde artık birçok devlet hastanesinde fizik tedavi bölümü bulunmaktadır. Bu fizik tedavi bölümlerinde ise boyun fıtığı hastalıkları da tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonrasında boyun fıtığı ağrısının azaldığını veya tamamen geçtiğini fark edebileceksiniz.

Boyun Fıtığı Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi