Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?
15 Mayıs 2024

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler birçok kişinin merak konusudur. Çünkü özellikle kış aylarında insanların sık sık yaşadıkları boğaz ağrıları çok ciddi bir şekilde sorun olmaktadır. Bazen boğaz ağrılarının iyileştirilmesinde tıbbi tedavi eksik kalabilir. Bu durumlarda evde yapılabilecek bazı tedaviler ve bazı önlemler boğaz ağrılarının daha ilk dakikalardan başlayarak iyileşmesini sağlayacaktır. Birazdan bahsedeceğimiz şeyleri uygulayarak meydana gelen boğaz ağrılarının daha da ilerlemesini önleyebilirsiniz. Fakat aşağıdaki önerileri ve önlemleri tam olarak uygulamanız gerekmektedir. Özellikle alternatif tedavi yerine geçen uygulamaları hiç aksatmadan zamanında uygulamanız gerekir. Genellikle bitkisel olarak yapılan alternatif tedaviler, bitkisel olarak alerjisi olan insanlar tarafından çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu kişilerin bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce gerekirse bir doktora başvurmaları bile gerekebilir. Boğaz ağrıları, genellikle nezle, grip ve buna benzer bazı iltihaplı hastalıklarda meydana geldiği için bu sorunun giderilmesi için nezle ve grip gibi hastalıklarda yapılan evde müdahaleler olumlu sonuçlara neden olacaktır. Birazdan söyleyeceğimiz uygulamaları hem kendiniz için hem de çocuklarınız için uygulayarak hastalığınızı biraz daha hızlı ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Boğaz ağrısına iyi gelen şeylerden biri boğazı ağrıyan kişinin gün içerisinde bol bol tuzlu su ile gargara yapmasıdır. Tuzlu su gargarası, boğaz ağrısı her ne olursa olsun mukoza zarında meydana gelen iltihaplanmanın ortadan kalkmasına ve meydana gelmiş olan boğaz şişliklerinin azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle tuzlu su gargarası boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında çok önemli bir yer tutar.
  • Bal ve sirke karışımı direk olarak insanlarda olumlu etkilere neden olan bir durumdur. İnsanlarda sirkenin içerisinde bulunan asit nedeniyle bakterilerin ölmesini sağlayan bu karışım aynı zamanda balın yumuşatıcı etkisiyle boğazda oluşan şiddetli ağrıların ortadan kalkmasını sağlar.
  • Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alan önemli işlemlerden biri de sarımsak pastilidir. Birçok kişi sarımsağı kötü kokusundan dolayı yanına yaklaşmasa bile aslında boğaz ağrısı için birebir bir sebzedir. İnsanlarda viral enfeksiyonların öldürülmesinde önemli bir etki olan bu sebzenin bir dişinin kabuğunu soyun ve ortadan ikiye kesin. Daha sonra bu sarımsakları yanaklarınızın içine yerleştirerek suyunu emin. Arada bir dişinizle ısırarak suyunu bırakmasını sağlayın. Bu işlemi sık sık yapmaya özen gösterin.
  • Boğaz ağrısı yaşayan insanların sürekli olarak bulundukları ortamı nemli tutmaları gerekmektedir. Bu şekilde boğaz kurumayacak ve daha fazla tahriş olmayacaktır.
  • Boğaz tahrişinin önlenmesi amacıyla kahve, kola ve buna benzer kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Günümüzde insanların yaygın olarak kullandıkları sigara, direk olarak boğazda ve bademciklerde enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle sigara içmeyi kesinlikle bırakmalısınız. Eğer bırakamıyorsanız bu durumda belli bir süre sigara içmeyi ertelemeniz gerekmektedir.
  • Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında tabi ki boğazın yumuşak tutulması amacıyla boğaz sarmakta vardır. Boğazınızı bol bol sıcak tutarak boğaz ağrısını azaltabilirsiniz.
  • Boğaz ağrısı olan insanların boğazını sıcak tutması ve aynı zamanda yumuşak tutmaları gerektiği için sürekli olarak tavuk suyu ve bu şekilde vitaminli besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Bu nedenle sizlerde bol bol sıcak içecek tüketin. Ayrıca tükettiğiniz vitaminli içecekler direk olarak sizlere enerji olarak geri dönecektir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Stres Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Stres Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi