Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sırt Ağrısı

Gebelikte sırt ağrısı, gebe kadınların büyük bir çoğunluğunu etkileyebilir. Gebelik, kadın bedeninde önemli değişimlere neden olan özel bir süreçtir. Bu değişimler gebeliğin başlamasıyla birlikte etkili olmaya başlar. Hem hormonal hem de fiziksel değişimler, kadının bu hızlı sürece adapte olmasını zorlaştırır. Sırt ağrısı, normalde bile zorlayıcı bir sorundur. Gebe kadınlarda bu zorluk daha da artar. Çünkü gebeliğin her aşamasında rahimde büyüyen bebeğin sorumluluğunu da taşımaktadırlar. İlerleyen aylarda kilo alımı arttıkça, gebelikte sırt ağrısı daha fazla rahatsızlık verebilir ve doğuma kadar etkisini sürdürebilir. Özellikle iş yaşamı olan gebe kadınlar bu sorundan daha fazla etkilenir. Ayrıca doğumun daha zor koşullarda olmasına neden olabilir. Gebelikte sırt ağrısı, gebeliğin ilerlemesiyle birlikte şiddetini artırabilir ve kadının son trimester içinde hareket kısıtlılığına yol açabilir. Ancak gebeliğin son günlerinde, yani doğuma yakın oluşan sırt ağrısını, vücudun doğuma hazırlanması şeklinde algılamak gerekir. Bu süreçte oluşan sırt ağrılarının nedeni, eklemlerde ortaya çıkan gevşemeden kaynaklanır. Gebelikte sırt ağrısı çeken kadınlar ani hareketlerden kaçınmalı, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeli ve uzun süre aynı pozisyonda kalmamalıdır. Ağrı çektikleri dönemlerde mutlaka dinlenmeyi tercih etmelidirler.

Gebelikte Sırt Ağrısının Nedenleri

Gebelikte sırt ağrısı çekilmesi genellikle normal kabul edilir. Çünkü gebeliğin başlangıcıyla birlikte vücuttaki hormonlar artar ve hormon dengesi değişir. Progesteron hormonunun yükselmesiyle kadının vücudu doğuma hazırlanmaya başlar. Bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırmak amacıyla leğen kemiği eklemlerini yumuşatır. Leğen kemiği progesteron etkisiyle yumuşadığında, beldeki omurga eklemleri de bundan etkilenir ve yumuşama gösterir. Vücuttaki bu anatomik değişim, gebe kadınların bel ve sırt ağrısı nedenlerinden en önemlileri arasındadır.

Gebe kadınların vücut değişimleri ve bebeğin rahimde büyümesi nedeniyle fark etmedikleri düzeyde yürüme değişikliği olur. Rahat yürümeye çalışmak için omuzlarını geriye atar ve karınlarını dışa doğru çıkarırlar. Bu durum gebelikte sırt ağrısının başka bir nedeni olabilir.

Gebe kadınların vücut değişimleri kısa sürede omurgada düzleşmeye ve sırt ve bel bölgesinde gerilmeye neden olur. Bu etkenler gebelikte sırt ağrısı sebepleri arasındadır. Anatomik olarak vücudunun alışkın olmadığı pozisyonda bulunması, sırt ağrısının dışında, bel ağrısına ve çabuk yorulma gibi ciddi sorunlara da neden olabilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Önlenebilir mi?

Gebelikte alınacak bazı önlemler, sırt ağrısının daha az etkili olmasına neden olabilir. Bu yüzden gebe kadının yatağı hem ortopedik olmalı hem de kısmen sert olan türden seçilmelidir. Her zaman yataktan kalkarken ellerle destek alınmalı, özellikle bele fazla yüklenilmemelidir.

Oturulduğu zaman belin boşluğu bir yastıkla desteklenmeli, ayaklar sallanmadan bir taburenin üzerine ya da sandalyeye uzatılmalıdır. Kesinlikle çok yumuşak olan koltuklarda oturulmamalıdır. Eğer uzun süre oturmak zorunda kalınırsa, mutlaka 2 saatte bir ayağa kalkarak dolaşılmalı ve sıkça oturma pozisyonu değiştirilmelidir.

Gebe kadınlar yatarken sol taraflarına doğru dönmeli ve iki bacağının arasına yumuşak bir yastık koymalıdır. Bu, gebe kadınların dinlenmelerine ve bel bölgesinin desteklenmesine yardımcı olacaktır.

Gebelikte kadınların kontrollü şekilde kilo alması gerekir. Alınan fazla kilolar kadına bel ve sırt ağrısı olarak geri dönecektir. Kilo sorunu bulunan gebe kadınlar gerekirse diyetisyen yardımı almalıdır.

Gebe kadınların ağırlık taşımamaları gerekir. Eğilerek yerden bir şeyi almaları gerekiyorsa, dizlerini bükmeli ve sırtlarını mutlaka dik şekilde tutmalıdırlar. Bir eşya kaldırmaları gerekiyorsa, mutlaka ayaklardan ve kollardan destek alınmalıdır.

Anne adayları ayakkabılarını da özenle seçmeli ve ortopedik ayakkabılara öncelik vermelidir. Ayakkabı topuğu en fazla 5 cm'ye kadar olmalı, mümkünse topuksuz olanları tercih etmelidirler.

Gebelikte sırt ağrısı çekmemek için uzun süre ayakta kalınmamalı, eğer zorunlu olarak ayakta kalmaları gerekirse mutlaka ayağın birine yükseklik konmalıdır. Bu sayede bele ve sırta binecek yük azaltılmış olur.

Yüksek yerlerden uzanarak herhangi bir şey alınmamalıdır. Uzanmak gebe kadınlar için riskli olabilir.

Gebelikte sırt ağrısı olanlar sıcak bir havluyla bel ve sırt bölgesine kompres uygulamalıdır. Bu, eklemlerin gevşemesine yardımcı olur. Gerekirse nemlendirici bir kremle bölgeye hafif bir masaj yapılabilir. Gebe kadınlar doktor önerisiyle kaslarını gevşetecek özel egzersizler de yapabilir. Bunun için yoga yapmak iyi bir tercih olabilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?