Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda diş ağrısı: Çocuklarda diş ağrısı çoğu ailenin karşılaştığı bir durumdur. Çocuklarda diş ağrısına genellikle erken çürüyen dişler sebep olmaktadır. Çocuklarda süt dişleri çürümeye daha yatkın olduğundan yetişkinlere göre daha kolay ve daha hızlı bir çürüme ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Süt dişleri ana dişlere göre daha çok organik madde içermektedir bu sebepten dolayı çürük oluşması daha kolaydır. Süt dişlerinde çürüme problemi daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Anne ve babanın çocuklarda erken diş ağrısı problemi yaşamamaları için diş temizliğine ve çocuktaki beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Çocuğun beslenme anında sıcak ve soğuk besinlerde dişinin hassasiyet göstermesi ve hafif ağrılar hissetmesi halinde doktor yardımı alınmalıdır. Çocuklardadiş ağrısı dayanılamayacak boyutlarda iken doktora başvurulması dişin kaybedilmesine sebep olabilir. Müdahalede geç kalındığında çocukta dayanılmaz diş ağrıları ve erken yaşta diş çekimi gerçekleşebilir. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuktaki diş fırçalama alışkanlığında anne ve babanın tutumu, çocuktaki el becerisi, çocuğun diş çürükleri ve ağrısı konusunda bilinçlendirilmesi önemli rol oynamaktadır. Çocuklarda diş ağrısını ve çürükleri engelleyecek aşı ilaç veya herhangi bir tedavi şekli henüz geliştirilememiştir. Sadece çocuklarda diş çürüklerini azaltacak ve dişleri destekleyerek güçlendirecek bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Bu malzemelerden bir tanesinin adı fissür örtücü denilen malzemedir. Çocuklarda diş çürükleri dişlerin yüzeyinde bulunan fissür adı verilen oluklarda başlamaktadır. Fissür örtücü denilen maddenin görevi olukların yüzeyini kapatıp o bölgede çürük başlamasını engellemektir. Bu madde süt dişlerinin yanı sıra kalıcı ana dişlere de uygulanabilir. Bu yöntemin yanı sıra dişlere yüzeysel florür uygulanması da dişleri çürümekten korumaktadır. Süt dişlerine ya da ana dişlere uygulanan yüzeysel florür dişlere direnç ve güçlülük kazandırır.


Çocuklarda diş ağrısının oluşma sebepleri nelerdir?

  • Çocuklara emzik ya da biberonların reçel, şeker vs. Gibi gıdalara batırarak çocuğa verilmesi
  • Çocuğun uyuma sırasında şekerli süt veya meyve suyu içerek uyuması alışkanlığı dişlerde erken çürümeye ve ağrıya sebep olmaktadır.
  • Çocuğun beslenmesinde süt, yoğurt, peynir ve kalsiyum içeren besinlerin yeteri kadar vücuda alınmaması
  • Çocuğa diş fırçalama alışkanlığının geç kazandırılması
  • Çocuğun herhangi bir kaza sonucu dişinde kırık veya hasar oluşması

Çocuklarda diş ağrısı oluştuğunda erken diş kaybı yaşanmasının çocuğa olumsuz etkileri nelerdir?

  • Çocuğun diş kaybı düzenli beslenmesine engel olacaktır. Çocuğun besinleri iyi çiğnememesi ya da çiğnerken rahatsızlık duygusu hissetmesi çocuğun düzenli beslenme alışkanlığını kaybetmesine sebep olacaktır.
  • Çocukta erken yaşta kaybedilen diş çocukluk döneminde henüz oluşan ve düzgünlük kazanan konuşma becerisinin de önüne geçmektedir ve konuşma gelişimini engellemektedir. Konuşma sırasında dişlerin var oluşu cümlelerin daha anlaşılır ve daha düzgün olmasını sağlar yani çocukta konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.
  • Çocukta süt dişi erken kaybedildiği takdirde ana diş için doğal yer tutuculuk fonksiyonu ortadan kalkar ve ana diş geldiğinde sorunlu ve düzgün dişler çıkmayabilir. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı yani ana diş için korumaktadır.
  • Çocukta kaybedilen diş estetik görünüme de zarar vermektedir. Bu durumların yaşanmaması için dişte ağrı ve sızlama hissedildiği anda doktora başvurulmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Çocuklarda Diş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karnın Sol Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sol Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi