Ayak Başparmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Başparmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak başparmak ağrısı, daha çok fiziksel bir temas nedeniyle meydana gelen bir ağrı türüdür. Ayak başparmağının bir yere çarpması, uzun saatler boyunca ayakta kalmak ya da yürümek, ayağı sıkan ayakkabılar giymek gibi nedenlerden dolayı ayak başparmağında ağrı, şişme, morarma gibi semptomlar oluşabilir. Beraberinde damar hastalıkları, Gut hastalığı, artrit gibi hastalıklarda ayak başparmağı ağrısına yol açabilir.


Ayak başparmağı ağrısı neden olur?


Çarpma-vurma: Ayak başparmağı ağrısı yaygın şekilde çarpma, vurma ya da ayakkabı sıkması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlardan dolayı yaşanan ağrılarda dinlenme, buz tedavisi ve ayak banyosu faydalı olur.

Gut hastalığı: Gut hastalığı nedeniyle ayak başparmağında ağrı, şişme, morarma, sertleşme gibi şikâyetler meydana gelebilir. Gut hastalığı nedeniyle sağ ya da sol ayak başparmağında, bileğinde ya da dizlerde ağrı hissi oluşabilir.

Bunyon: Ayak başparmağını ayak ile birleştiren eklemde meydana gelen bir şişlik olarak tanımlanabilir. Bunyon rahatsızlığı nedeniyle ciddi anlamda ağrı ve acı hissi yaşanabilir.

Ayak nasırı: Ayağı başparmağını sürtme ya da başparmağa uygulanan baskı sebebiyle oluşum gösteren nasır, bölgede ağrıya yol açabilir.

Ayak mantarı: Ayak başparmağında oluşan bir enfeksiyon nedeniyle deride soyulma, kaşıntı, ağrı gibi semptomlar yaşanabilir. Ayak mantarı oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğu için havuz, sauna gibi ortamlardan geçiş yapabilir.

Düz taban: Ayak tabanının neredeyse tümünün yere değmesi olarak tanımlanan düz tabanlık, genelde genetik bir hastalık olarak kabul edilir. Bu rahatsızlık ayak ve ayak başparmağında ağrıya yol açabilir.

Tümör: Ayak başparmağında gelişen bir tümör ilk başlarda oldukça sinsidir. Zaman ilerledikçe belirti vermeye başlar. Ayak başparmağında gelişen tümör için doktor detaylı şekilde hasta öyküsü alır. Hastada kilo kaybı, iştahsızlık ve gece ağrılarının olup olmadığı sorgulanır ve beraberinde uygun tedaviye başlanır.


Ayak başparmağında ağrıya yol açan diğer nedenler

 • Tırnak batması
 • Damar hastalığı
 • Kemik tümörü
 • Tendon ya da bağlarda enfeksiyon
 • Osteoartrit
 • Çatlama ya da kırılma
 • Romatoid artrit

Ayak başparmağı ağrısı ile gelişen semptomlar nelerdir?

 • Ayak başparmağında morarma, şişlik ve kızarıklık
 • Eklem ağrısı
 • Uyuşukluk hissi
 • Ayak üşümesi
 • Yanma hissi
 • Halsizlik, ateş, boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı ayak başparmağı ağrısına eşlik edebilecek belirtiler arasındadır. Bu belirtiler rahatsızlığın kaynağına göre değişebilir.

Ayak başparmak ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Ayak başparmağı ağrısında uygulanacak tedavi nedene bağlı olarak farklılık gösterir. Eğer ağrının önemli bir rahatsızlıktan dolayı oluştuğu düşünülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İltihap sökücü ilaçlar: Ayak başparmağı ağrısı iltihap nedeniyle oluşmuşsa iltihap söktürücü ilaçlardan yardım alınabilir. İltihap sökücü ilaçlar yaşanan ağrısının şiddetini azaltır.

Dinlenme ve buz: Ayak başparmağı ağrısı fiziksel bir temas sonucu oluşmuşsa ağrıyı geçirmek için en faydalı yöntem dinlenmek ve buz uygulamaktır. Ağrılı bölgeye dinlenme anında aralıklarla buz konulduğunda ağrının şiddeti azalabilir.

Beslenme değişikliği: Ayak başparmağı ağrısı şayet Gut hastalığı gibi bir nedenden dolayı oluşmuşsa hastanın protein alımını azaltması gerekir. Bu konu hakkında doktor hastaya gerekli aydınlatmayı yapacaktır.

Bol su tüketmek: Vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamamak kan dolaşımında çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu durumda ağrı yaşanabilir. Yaşanan ağrıyı geçirmek için su tüketimi arttırılmalıdır.

Kortikosteroid enjeksiyonlar: Normal ağrı kesiciler ayak başparmağı ağrısında bir işe yaramamışsa kortikosteroid enjeksiyonlara başvurulabilir.

Ayak Başparmak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi