Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
19 Haziran 2024

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı çoğunlukla her yaştaki kişinin en sık olarak rastlanılan rahatsızlıklardan birisidir. Ancak 4 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda özellikle boğaz ağrısı sıklıkla rastlanılmaktadır. Fakat 1 yaşın altında olan bebeklerde ise boğaz ağrısı çok nadir olarak görülmektedir. Boğaz ağrısı yetişkinler ve çocuklar arasında farklılık göstermektedir. Boğaz ağrısına ilk olarak sebep olan etmenlerin başında virüsler rol oynamaktadır. Bunun dışındaki diğer bir etmen de bakteriyel nedenlerden dolayı meydana gelen boğaz ağrısı durumudur. Çocuklarda ortaya çıkan boğaz ağrısı birtakım tehlikeli durumlara sebep olabileceğinden dolayı önlem alınması gerekmektedir. Eğer çocuklarda bakteriyel bir boğaz ağrısı söz konusu ise yüksek dereceli ateşe yol açabilmektedir. Ancak virüs kaynaklı boğaz ağrısında çocuklarda yüksek ateşe neden olmaz.

Çocuklarda Boğaz Ağrısının Belirtileri

Çocuklarda boğaz ağrısı belirtileri genellikle aşağıdakiler olabilir:

- Yutkunma güçlüğü

- Boğazda kızarıklık

- Bademciklerde şişlik

- Ses kısıklığı

- Boyun lenf bezlerinde şişlik

- Yüksek ateş (bakteriyel enfeksiyonlarda)

Çocuklarda Ortaya Çıkan Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hatmi özellikle boğaz ağrısına en iyi gelen etkili bitkilerin arasındadır. Hatminin hem çiçeklerini hem yapraklarını hem de kökleri ile hazırlanacak olan efisyon boğaz ağrısından kurtulmak için oldukça etkili olan bir formüldür. Ada çayı da aynı şekilde boğaz ağrısı için oldukça faydalıdır, hatta ağıza alınarak gargara yapılır ise yararı daha iyi anlaşılabilir. Boğaz ağrısını gidermek için hazırlanan gargara çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Gargara mutlaka normal bir vücut ısısının sıcaklığında olması çok daha iyi bir etki göstermektedir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısına Etkili Karışım

Boğaz ağrısı için etkili olan diğer bir karışımda servi kozalağı ile şakayık çiçeğinin beraber ezilerek karıştırılmasıdır. Daha sonra içerisine yeterli miktarda bal ilave edilerek reçel kıvamında hazırlanır. Hazırlanmış olan bu karışım yemeklerden önce ve yemeklerden sonra 1 çorba kaşığı kadar yenir. Çocuklarda meydana gelen boğaz ağrısında bu karışım oldukça etkilidir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısına İyi Gelen Kedi Otu Karışımı

Başka boğaz ağrısına iyi gelen bitkide kedi otudur. Bu karışımı hazırlamak için öncelikle kedi otunun saçakları kurutulur, ardından ezilerek hazır hale getirilir. Daha sonra tencerenin içerisine su konur ve ezilmiş kedi otunun saçakları eklenir ve yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Kaynamış olan karışım süzülür ve içine bal ilave edilerek şurup kıvamını alıncaya kadar karıştırılır. Boğaz ağrısı için hazırlanmış olan bu karışım ısıtılır ve günde 3 bardak içilebilir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı İçin Ada Çayı

Yaklaşık 10 dakika kadar ada çayı kaynar suyun içerisinde bekletilerek demlenir ve ardından süzülür. Süzülen ada çayının içine bal eklenerek tatlandırılır, şurup kıvamını alması sağlanır. İçilmeden önce bu karışım ısıtılmalıdır.

Çocuklarda Boğaz Ağrısını Önlemek İçin Alınacak Önlemler

Çocuklarda boğaz ağrısını önlemek için bazı önlemler alınabilir:

- Çocuğun ellerini sık sık yıkamak

- Hasta kişilerle temasını sınırlamak

- Sağlıklı ve dengeli beslenme sağlamak

- Bol sıvı tüketimini teşvik etmek

- Düzenli uyku ve dinlenme sağlamak

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?