Sırt Kasları Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sırt Kasları Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt kasları ağrısı, Vücudun iskelet yapısında bulunan ve vücudun hareketlerini kontrol eden kaslar aşırı egzersiz yapmak, ağır kaldırmak ve kasları zorlamak gibi bazı durumlarda sırt kas ağrısına yol açar. Bazen sırt bölgesine bulunan kaslara yakın olan yara ve ağrıya karşıda tepki olarak sırt kasları ağrıyabilir. Sırt kasları içerisinde belirli bir bölgede bulunan lif dokusu aşırı gerildiği durumlarda deri altında ağrı hissedilebilir. Omuz kaslarının yakınında bu ağrı kendini gösterir. Sırt, omuz ve boyun bölgesinde bulunan fibrotik düğümlerde sırt kasları ağrısına neden olabilmektedir. Böylesi bir kas gerginliği kan dolaşımını engellediğinden zedelenme söz konusu ise iyileşmesi zaman alabilir. Sırt kasları ağrılarının sebebiyet veren durumlar şöyle sıralanabilir,
 • Soğuk havaya ve cereyana maruz kalmak,
 • Stres, depresyon ve anksiyete bozukluğu,
 • Mineral eksikliği, yetersiz beslenme ve besin hassasiyeti,
 • Kramplar,
 • Gerilim kaynaklı baş ağrısı,
 • Kronik yorgunluk sendromu,
 • İskelet yapısını olumsuz etkileyen kötü duruş,
 • Yaralanmalar ve sırt bölgesine alınan darbe.
Sırt kasları ağrılarıyla karşı karşıya kalmamak için bazı temel kurallara uymanız sağlığınız açısından önemlidir. Spor yapmaya başlamadan önce hafif ısınma hareketleriyle bedeninizi ısıtmanızda fayda vardır. Yaptığınız egzersizleri yavaş yavaş başlayın ve yavaş yavaş bitirin. Böylesi sırt kasları ağrısı ve bunları ortaya çıkaran nedenlerin önüne geçmiş olabilirsiniz. Sırt kasları ağrısıyla karşı karşıya kalmamak için bedeninizi düzgün tutmak, başınızı omurga hizasında tutmak ve omuzlarınızı dik tutmanız gerekmektedir. Kaslarınızın iyi çalışması ve zorlanmalardan en az etkilenmesi için sağlıklı beslenmek önemlidir. Sağlıklı maddeler arasında kalsiyum, amino asitler, magnezyum, potasyum ve C vitamini bulunmaktadır. Yeterli miktarda su tüketimi ve sıvı alımı da önemli faktörlerdendir. Stresin kas gerilimlerine neden olduğu düşünecek olursak stresten uzak durmanız gerekmektedir.

Sırt kasları ağrısı doğal tedavi yöntemleri, Tedavi yönteminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey zedelenen dokuları iyileşmeye çalışırken kasları yeniden zedelememektir. Bunun için şu yöntemlerden faydalanabilir:
 • Dinlenme, Uzun süre çalışma ve zorlanma ile oluşan sırt kasları ağrısı en etkili yöntemlerden birisi vücudunuzu dinlendirmektir. Dinlendirmeden kasıt hareketsiz kalmak değildir. Sadece sırt kasları ağrısına sebep olan durumlardan bir müddet uzak kalmaktır.
 • Egzersiz, Vücudunuzu dinlendirdikten sonra kaslarınızı yavaş yavaş esnetmeye 5 dakikalık egzersizler olarak başlayın. Ağrı hissedince durmak şartı ile yavaş yavaş arttırarak birkaç gün tekrarlayın. Sırt kasları ağrısının durumuna göre normal fonksiyonlara gelene kadar egzersizlere devam edin.
 • Aroma terapi, Masaj yağına veya banyo ettiğiniz suya kullanacağınız uçucu yağlar ağrıyı dinlendirmeye yardımcı olabilir. Örneğin sizin vücut ısınızı uygun olan küvet suyuna 3 damla lavanta ve 3 damla servi yağı damlatıp içerisinde bir müddet oturun. Hamile bayanlar için uygun değildir.
 • Beslenme, Kemiklerinizin ve kaslarınızın güçlü olması için magnezyum bakımından zengin yiyecekler yiyin. Uzmanınızla görüşüp kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.
Sırt kasları ağrısı çok şiddetli ise doktora görünüp uygun gördüğü fizik terapileri yaptırabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sırt Kasları Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi