Yemekten Sonra Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten sonra mide ağrısı, ağrısı gıdalardan kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra sindirim sistemi rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Yemekten sonra mide ağrısı kişinin düzensiz veya dengesiz beslenmesi yeterli miktarda hareket etmemesinden de kaynaklı olabilir.

Yemekten sonra mide ağrısı sebeplerine örneğin,
  • Gıda hassasiyeti, Yemekten sonra mide ağrısına sebep olan şikâyetlerin en başında sindirimi zor gıdalar gelmektedir. Aşırı baharatlı gıdalar tüketmek yemekten sonra mide ağrısına, krampa bazı durumlarda da gıda zehirlenmesine yol açan ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Gıda hassasiyetinin önemli belirtisi mide bulantısı ve kusma şeklinde olabileceği gibi kişinin kendini gözlemleyerek hangi gıdalara karşı hassasiyetinin olduğunu belirleyip olabildiğince uzak durmaya ve tüketmemeye çalışması gerekmektedir.
  • Aşırı beslenme, Fazla miktarda beslenmek hızlı ve az çiğneyerek tükettiğiniz gıdalar yemekten sonra mide ağrısına yol açabilir. Fazla yemek yediğinizde mideniz size durmanız konusunda bu şekilde sinyal göndermektedir. Bu tarz bir aşırı beslenme şeklinde gıda tüketimi midenizi yorup ağrı oluşturacağı gibi vücudunuzun aşırı efor ve su tüketmesine yol açabilmektedir. Sağlığınız açısından kilo alımınızı kontrol altında tutun ve aşırı kilodan uzak durun.
  • Midede ekşime, Karnın üst bölgesinde oluşan ve hassasiyeti olan yiyecekleri tükettiğinde ortaya çıkan mide ekşimesi yemek yedikten sonra midede ağrıya da sebep olur. Mide ekşimesine bağlı olarak sıkıntı yaşamak istemiyorsanız hassasiyetiniz olan gıdaları mümkün olduğunca az tüketmeye gayret gösteriniz.
  • Kabızlık, Uzun süreli büyük tuvaletini yapamayan kişilerde buna bağlı olarak sindirim sisteminde ağrılı bir baskı oluşabilmektedir. Yemek yedikten sonra mide ağrısının oluşmasının sebebi ise o bölgenin dolu olması ve o bölgenin doluluğundan dolayı oluşan baskıdadır. Sık sık tuvalete çıkamama sorunu yaşayan insanların bunun akabinde bağırsak problemi yaşayacakları için beslenme düzenini gözden geçirip en yakın zamanda bir uzmana görünüp bu problemi tedavi ettirmeleri gerekmektedir.
  • Bağırsak tıkanması, Kişinin kalın veya ince bağırsağında tıkanma söz konusu olur ise bu durum besinlerin düzenli bir şekilde çıkışını engelleyeceği için yemekten sonra mide ağrısını beraberinde getirecektir. Bağırsakta bu denli bir sorunun birçok sebebi olabilmektedir. Bazen sindirimi zor besin parçaları veya hazmı zor besinlerin sebep olabileceği gibi tümör fıtık gibi farklı sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Bağırsağınızdaki bu problemin geçici mi yoksa kalıcı mı bir durum olduğunu takip edin ve uzmanla görüşerek tedavinizi yaptırın.
  • Laktoz Alerjisi, bu durum süt ve süt ürünlerine karşı oluşan bir alerji durumudur. Bağırsaklarında hassasiyet olan bazı kişilerde içerisinde laktoz bulunan bazı besinler sindirilemez ve bunu takiben yemeklerden sonra mide ağrısı şikâyetleriyle karşı karşıya kalınır. Laktoz bulan bazı gıdalar dondurma, yoğurt, peynir, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar akşam saatlerinde fazlaca tüketilmemelidir.
Yemekten sonra mide ağrısı sıkıntısıyla çok sık karşılaşmamak için yukarıda verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Uyku saatine yakın yemek yiyip içmemeniz de fayda vardır. Yemek sonrası yapacağınız küçük yürüyüşler ve egzersizler midenizin gıdaları hazmetmesine de yardımcı olacaktır. Uzun süreli mide ağrılarının altında başka rahatsızlıklar olabileceğini düşünerek aile hekiminize görünmenizi tavsiye ederiz.

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi