Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun karın ağrısına ne iyi gelir, her yaş grubunda bu sorun, sıkıntılı bir durumdur. Büyükler ağrıyı tarif edebilirler fakat çocuklar veya bebekler tarif edemezler. Çocuklarda karın ağrısı birçok nedene bağlı olabilir. Çocuklarda meydana gelen karın ağrısının nedenleri arasında bağırsaklarda meydana gelen problemlerden kaynaklanabilir. Bu ağrılar uzun süreli de kısa süreli de olabilir. Uzun süreli olan ağrılarda doktora başvurulması gerekir.

Çocuklara aşırı yemek yedirmek de karın ağrısını tetikler. Bazı besinlerde çocuğun karın ağrısı çekmesine neden olur. Bu durumda yenilen bu besin maddeleri belirlenmelidir. Ayrıca en sık rastlanan nedenlerden biri gaz sancılarıdır. Böyle bir durumda gaz giderici ilaçlar ve sıcak bir banyo işe yarayabilir. Çocuklarda şiddetli ve aniden başlayan karın ağrısı apandisit olasılığını düşündürür ve bundan muayene ile anlaşılır. Yine de emin olmak için idrar tahlili, karın filmi, kan sayımı istenebilir. Kronik karın ağrılarında sık rastlanılan durumlardan biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu ağrıya mide bulantısı, ateş ve kusmada eşlik edebilir. İdrar tahlili ile tanı konur. Bağırsak parazitleri de çocuklarda karın ağrısına neden olmaktadır. Karın ağrılarının yanında kansızlık, mide bulantısı ve makat kaşıntısı da yaşanmaktadır. Yaşanabilecek bu rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik nedenlere de bağlı karın ağrısı yaşanmaktadır. Çocuğun okula uyum sağlamaması, evde yapılan bir değişiklik, eve kardeş gelmesi gibi benzeri nedenlerle çocuklarda karın ağrısı şikâyeti olur. Bu durumda anne ve babanın anlayışlı davranması gerekirse psikolog yardımı alınması gerekir.

Çocuklarda karın ağrısına ne iyi gelir?
  • Sıcak su torbası karın ağrısına iyi gelebilir. Çocuklarda karın ağrısı mide ağrısına benzerse ve bu durum bağırsaklar çalıştıktan sonra ağrı geçiyorsa, bunun nedeni kabızlık olabilir. Böyle bir durumda sıvı tüketimi artmalı ve lif içeren besinler tercih edilmelidir.
  • Çocuklara ılık su içerisine bal katılarak verilebilir.
  • Nane çayı karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.
  • Bazı çocuklar ilgi çekmek için, psikolojik nedenlere bağlı olarak karın ağrısı çekebilir. Bunun için, içerisinde yatıştırıcı özelliği bulunan papatya çayı yapılabilir.
  • Çocuklar korktukları zamanda karın ağrısı çekerler. Bu gibi durumlarda misk otu kullanılabilir.
  • Çocuklar yeni bir döneme başlaması ya da sınav stresi çekmesi gibi kaygı yaşandığında da karın ağrısı şikâyeti yaşanabilir. Bunun için ceviz tüketilmelidir.
  • Karın ağrısı giderici çaylar arasında yer alan zencefil, bal ile karıştırıldığında şikâyeti azaltabilir.
  • Çocuğu düzgün bir pozisyonda yatırarak, dinlenmesi sağlanır.

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Güncel

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi