Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı, vücudun sağlığını ilgilendiren önemli bir sinyal niteliğindedir. Vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilir ve genellikle şiddetli ve sürekli acı şeklinde hissedilir. Kaslar, kemikler, deri, iç organlar ve yumuşak dokular ağrıdan etkilenebilir. Aslında ağrı, organizmanın iç ve dış uyaranlara karşı bilgilendirme amacıyla ortaya çıkmış bir tepkidir.

Ağrıya solunum ve dolaşımı etkileyen değişimler, ruhsal tepkimeler ve sinirsel uyarılar da eşlik edebilir. Bu durum, kişinin ağrı deneyimini değerlendirmesini doğrudan etkiler. Ağrı, yanılsamalarla kişiyi yanıltabilir; vücudunda bir sorun olduğunu anlasa bile, bunun tam olarak yerini belirleyemeyebilir. Ancak bu sinyal, kişinin sağlığını gözden geçirmesi açısından önemli bir etkendir.

Ağrı Nasıl Hissedilir?

Vücudumuzda her yere dağılmış sinir ağları bulunmaktadır. Sinirlere gelen uyarılar, ağrı olan bölgelerde bulunan sinirleri aşarak beyindeki ağrı merkezine ulaşır. Kişinin ağrıyı hissetmesi bu aşamadan itibaren olur. Vücuttaki travmalar, yaralar, ezikler, iltihaplar, şişlikler ve tümörler gibi uyaranlar ağrının oluşmasında etkilidir. Ayrıca hastalıkların dışa yansıyan ilk belirtileri arasında ağrı bulunur. Şişkinlik, darbe, ezilme, tümör baskısı gibi sinirleri uyarabilecek her türlü etken, ağrı hissinin oluşmasına yol açar.

Ağrının oluşmasında ve organizma tarafından algılanmasında, vücuttaki nörohümoral, kimyasal ve sinirsel değişimler de eşlik eder. Deride ve deri altı dokularındaki zararlı etkenler, bölgedeki hücrelerden açığa çıkacak kimyasal maddelere neden olur. Bu maddeler de sinir uçlarını uyararak, ağrı duyu sinirleri yardımıyla merkezi sinir sistemine kadar ulaşır. Bu aşamada sinirler arasındaki geçiş kimyasal iletiyle, yani nörohümoral maddelerle gerçekleşir. Bu maddelerin arasında P maddesi oldukça önemlidir.

Sinirler aracılığıyla merkezi sinir sistemine ulaşan ağrı uyarıları, farklı seviyelerde değerlendirmeye alınır ve karşılığında belirli tepkiler ortaya çıkar. Ağrı için ilk değerlendirme omuriliğe girişte olur. Daha sonraki değerlendirme üstte, en son olarak beyin kabuk bölümünde yapılır. Merkezi sinir sisteminde gelen ağrılı uyarıların iletisini kolay şekilde yapan P maddesi dışında, ağrının bastırılmasında işlev gören endorfinler gibi kimyasal maddeler de vardır.

Ağrı Türleri

Ağrı, yerleşim yerine ve niteliğine göre farklı türlerde sınıflandırılır. Bunlara örnek vermek gerekirse:
  • Belde olan ağrı (Lumbago)
  • Zonklayıcı tarzda ağrı (Migren)
  • Kalp enfarktüsünde hissedilen göğüste sıkıntıyla gelen şiddetli ağrı (Angina pektoris)
  • Yanıcı tarzda ağrı (Kozalji)
  • Damarsal kökenli ağrı
  • Spastik iç organ ağrıları (Kolikler)
  • Kolu etkileyen ağrı (Brakiyalji)
  • Siyatik sinir ağrısı (Siyatji)
  • Kasları etkileyen ağrı (Miyalji)
  • Bası ağrısı (Tümörlerin sinirlere bası yapması)

Ağrı, kişiye acı veren bir sorun olsa da aslında vücudumuzdaki aksaklıkları haber veren bir alarm niteliğindedir. Ağrının oluşması, kişinin sağlığını savunmasına yardımcı olur. Böyle bir belirti oluşmasa, belki de sağlığımızı korumamız mümkün olmayacaktı. Ağrı bir uyarıdır ve vücudunuzdaki hastalığın ya da diğer sorunların devam ettiğini bildiren bir etkendir. Ancak ağrının şiddetiyle alakalı bir tespit yapmak gerçekten zordur. Çünkü herkesin ağrıyı hissetme ve algılaması farklıdır. Bu durum, ağrı eşiği olarak tanımlanır ve herkesin ağrı eşiği farklı olur.

Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi