Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık ağrısı; Fıtık, insan vücudunda bulunan organlardan birinin bulunduğu yerde baskı altında kalması sebebiyle yer değiştirmesine denir. Fıtığın görüldüğü organlar, bel, boyun, omurilik, karın kısımlarıdır. Fıtık hastalığını genel cerrahi uzmanlarının baktığı bir hastalıktır. Genellikle karın duvarında bulunan organların dışarı taşarak, göbek ve kasık, ameliyat yeri ve diğer karın bölgesidir.

Fıtık ağrısı, fıtığın oluştuğu bölge açısından artış gösteren bir durumdur. Özellikle bel kısmında oluşan fıtık ağrıları dayanılmaz boyutlara ulaşarak hastada dayanılamayacak ağrılar ve şekil bozuklukları meydana getirebilir. Bu şekil bozukluğu çıplak göz ile de görünebilir bir hal alabilir. Fıtık hastalığı iki çeşittir. Birisi doğuştan bebeklerde ve çocuklarda olan fıtıkdır. Bu tip fıtıklar doğum zamanına kadar karın duvarında kapanması gereken deliklerin kapanmamasından kaynaklanır. Özellikle bu deliklerin kapanmamış olması durumlarında bebeklerin ağlaması veya ıkınması ile organlar bu deliklere kaçarak bir sıkışma meydana getirir ve fıtık oluşumu gerçekleşir. Diğer fıtık türü ise bedenin yaşlanması ile dokuların yıpranmasından sonra karın içi basıncını arttıran nedenlerin oluşması ile oluşan Fıtık'dır. Bu tip karın fıtıklarında karın içi baskının artış göstermesi birincil etkendir. Bir diğer fıtık çeşidi de boyun fıtığıdır ki hem bayanlarda hem de erkeklerde olabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle çalışan kişilerde daha sık görülen bu fıtık türü çok ev işi yapan bayanlarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Boyun kısmında bulunan omuriliğin devamı omurlar arasına burada bulunan sinirlerin sıkışması ve omur aralarına girerek hastaya çok ağrılı dönemler yaşatması bakımından ciddi bir hastalıktır.

Fıtık ağrısı çeşitleri

Her fıtığın farklı belirtileri olsa bile hepsinin ortak noktası yaşatığı ağrılardır. Bu ağrılar fıtığın başlangıç dönemlerinde hafif ağrılar olarak gerçekleşse de hasta fıtık tedavisine başlamadığı ve ilerlemesine izin verdiği zaman daha şiddetli dayanılmaz ağrılar içerisinde kalır. Fıtık ağrılarını azaltmak için uygulanacak basit ama kolay yöntemler vardır. Bu ağrılar ilerlemiş bir fıtık hastalığı ise özellikle fizik tedaviye gidilmesi çok önemli ve gereklidir. Bununla beraber fıtık ağrılarında oluşan bölgeye buz kompresi yapılabilir ve ağrı olan bölge rahatlatılabilir. Fıtık ağrılarında çok uzun süre yatmak ya da çok uzun süre ayakta kalmak yanlıştır. Ama yatağınızı sert bir zemin üzerine veya tam ortopedik yataklar seçerek yatmanız da fayda vardır. Fıtık ağrıları sürekli bedeninize bakmanızla veya fizik tedaviyi hayatınızın geneline yaymanızla rahatlatılabilir. Ancak ilerlemiş fıtık vakıalarında tek çare ameliyat yani cerrahi müdahaledir. Aksi takdirde başka bir tedavi şekli yoktur.

Fıtık ağrısının olduğu organlar
  • Boynun arka kısmı,
  • Bel,
  • Karın bölgesi;
  • Göbek fıtığı,
Bu bölgelerde oluşan fıtık ağrılarının içerisinde bel bölgesinde olan fıtık omurlar arasına sıkışan sinirlerin yaşattığı bir ağrıdır. En ufak ters bir hareketiniz ile size yaşamı çekilmez bir hale getirebilir. Yataktan dengesiz kalkışınız bile bu şiddetli ağrıları yaşamanıza neden olabilir.

Günümüzde fıtık hastaları özellikle bel bölgesinde oluşan fıtıkların ameliyatı daha yaygındır. Çünkü gündelik yaşamı çok olumsuz etkiler ve kişi yaşamla arasında bir engel olarak görür. Yalnız fıtık ameliyatlarından sonra hayatınızın bir disiplin içerisinde geçmesi gerekir. Yeniden oluşmasını engellemek için belirli saatlerde yürüyüşler fizik tedaviler ve besinler açısından rejimler yapılması gerekir. Hızlı kilo alımları bile bel bölgesinde yeniden bir fıtık hastalığı meydana getirebilir ve bu defa daha ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Hasta felç kalmaya kadar gidebilir. O yüzdende ameliyat ile fıtık ağrılarından kurtulmak fıtıktan tamamen kurtulmak demek değildir.

Sağlıkla kalın.

Fıtık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?