Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın ağrısı, toplumda genellikle herkesin tanıştığı bir ağrı türüdür. Göğüsten başlayarak kasıklara kadar olan bölgede hissedilen ağrıdır. Bu ağrıların temel kaynağı sindirimden kaynaklanan hazımsızlık problemleridir. Karın ağrısı çoğu zaman bir rahatsızlığın işareti olarak ortay çıkar. Ancak ciddi hastalıklarla bağlantısı ağrının şiddetiyle bağlantılı olmayabilir. Çok önemli bir kanser türünün yansıması hafif orta şiddette karın ağrısıyla belirti verirken, basit bir gaz sorununda şiddetli bir karın ağrısı ortay çıkabilir.

Karın ağrısında altta yatan nedenin belirlenmesinde ağrının hissedildiği yer oldukça önemlidir. Genel olarak karın dört kısım olarak değerlendirilir. İç organların yansıması sonucu hissedilen ağrılar sağ üst, sol üst, sağ alt, sol alt karın bölgesine göre değerlendirilir ve tespit yapılmaya çalışılır. Mide sorunları karın üst kısımlarına ağrı etkisi yaparken, apandisit bulunduğu yere göre sağ alt kısımda, karaciğer sorunları karın sağ üst kısmında ağrıya neden olabilir.

Karın bölgesinde bulunan iç organların fazlalığı, bu organların rahatsızlıkları genellikle karın ağrısı belirtisiyle dışa yansımaktadır. Ağrı sadece organların rahatsızlıklarını değil, doku ve kan sorunlarını da dışa yansıtır. Yani karın ağrısı kapsamlı şekilde nedenlerinin değerlendirilmesi gereken bir sorundur. Buna eşlik eden diğer belirtiler, hastanın öyküsü altta yatan etkenin belirlenmesinde dikkate alınır. Karın ağrısı çekenler, sorunun mide ve bağırsaklardan kaynaklandığını düşünenler gastroenteroloji bölümünde, uzun süreli karın ağrısı ve beraberinde kabızlığı olanlar genel cerrahi, karın ağrısı ile mide bulantısı bulunanlar dahiliye uzmanından sağlıklı bir tıbbi yardım alabilirler.


Karın ağrısı nasıl hissedilir?


Karın bölgesinde genel ağrı: bu tür karın ağrısı geniş bir alanı etkiler. Ağrının oluşmasına genellikle mide virüsü, gaz, hazımsızlık gibi sorunlar neden olabilir. Karın ağrısının ciddi bir boyutta olması ise bağırsaklarda oluşan tıkanıklığı işaret edebilir.

Kramp tarzı ağrı: bu tür karın ağrısı genellikle zararsız olarak kabul edilir. Sindirimden kaynaklanan gaz ve şişkinlik gibi sorunları yansımasıdır. Hastalarda ağrıyla birlikte ishal etkisi de görülebilir. Ancak ağrının bir günden fazla devam etmesi, beraberinde ateş olması durumu ciddileştirir. Gecikmeden bir hastaneye gidilmesi gerekir.

Aniden oluşan şiddetli ağrı: bu şekilde oluşan karın ağrısı genellikle mide delinmesi, apandisit gibi önemli problemlerin yansıması olarak ortaya çıkar.


Karın ağrısı neden olur?


Karın ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen ağrı kendiliğinden geçecek bir etkenden, bezen de ciddi bir sorundan kaynaklanabilir. Buradaki durum karın ağrısının ne zaman önemsenmesi gerektiğinin doğru tespit edilmesi gerekir. Karın ağrısı normalde bir yansıma olarak ortaya çıkar. Toplumda en yaygın şekilde görülen karın ağrısı nedenleri arasında; kabızlık ve ishal, gaz sorunları, besin zehirlenmesi, huzursuz bağırsak sendromu, besin alerjisi, virüs kaynaklı mide ve bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklardır. Ancak karın ağrısı belirtisine neden olabilecek pek çok rahatsızlık vardır. Apandisit, mide yanması, gastrit, reflü, hazımsızlık, diyabet, böbrek taşları, kan hastalıkları, akciğer hastalıkları, bağırsak tıkanması, kalp krizi, pankreatit, mide delinmesi, hepatit, safra kesesi iltihabı gibi sorunlarda karın ağrısı eşliğinde belirti verebilir.

Karın ağrısı nedenleri arasında sadece karın bölgesi organlarının rahatsızlıkları bulunmaz. Bazen yansıyan ağrı şeklinde vücuttaki başka sağlık sorunları yüzünden de ortaya çıkabilir. Bunlar arasında; sistit, idrar yolu enfeksiyonu, adet krampları, yumurtalık kisti, çikolata kisti, dış gebelik, pelvik iltihabı, kas gerilmesi gibi rahatsızlıklar bulunur.


Karın ağrısı ne zaman acil bir sorunun belirtisidir?


Karın ağrısı çoğu zaman ciddi olmayan sorunlardan kaynaklanır. Ancak ağrıya eşlik diğer belirtilere göre acilen müdahale edilmesi gereken sorunları da işaret edebilir. Bu belirtiler arasında;
  • Kişinin yakın dönemde kanser tedavisi görmesi
  • Karın ağrısının ani, şiddetli ve keskin şekilde ortaya çıkması
  • Dışkılamanın olmaması, kusmanın ağrıya eşlik etmesi
  • Dışkıda kan olması, kan kusma gibi belirtiler
  • Bulantı ve kürek kemikleri arasında ağrı hissedilmesi
  • Gebelik ya da gebe kalma olasılığının olması
  • Karın bölgesinden yakında ameliyat olunması
  • Nefes almada zorluk çekilmesi
  • Göbekte hassasiyet, şişkinlik, gerginlik olması, karın ağrısının aciliyet arz ettiğini gösterir.

Karın ağrısı için evde alınacak önlemler nelerdir?

Fazla rahatsızlık vermeyen, hafif ve orta şiddette olan karın ağrısı için evde alınacak bazı önlemler karın ağrısının daha kolay geçmesine yardımcı olur. Bunun için suyu yudumlayarak içmek, katı besinlerden bir süre uzak durmak, kusma varsa 6 saat kadar bekleyerek hafif besinler tüketmek, süt ürünlerinden kaçınmak, üst karın bölgesindeki ağrı için anti asit ilaçlar kullanmak, gazlı içeceklerden, kızartma ve yağlı besinlerden, asitli yiyeceklerden uzak kalınmalıdır. Ayrıca karın bölgesine sıcak kompres yapılması da fayda sağlar. Bunlara rağmen bazen karın ağrısı acil bir sorunu işaret edebilir. Bu durumda ağrıya eşlik eden yukarıdaki gibi belirtiler dikkate alınmalı ve hemen doktora gidilmelidir.

Karın ağrısı ciddi olan ve olmayan sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Hissedilen ağrı durumun ciddiyetini ortaya koyacaktır. Ancak bazı hallerde ağrının şiddeti sizleri yanıltabilir. Bu yüzden karın ağrısı hissettiğinizde herhangi bir ağrı kesici kullanmadan bir sağlık kuruluşuna gitmeniz en doğrusu olacaktır.

Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni