El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El baş parmak ağrısı, el baş parmağı genellikle kireçlenmeden dolayı ağrımaktadır. Kireçlenme ise kıkırdak kaybı veya eklem harap olmasıyla oluşabilen bir durumdur. Kireçlenme olayı birçok eklemde gerçekleşebilir. Başparmak eklemi de bu eklemlerden birisi olabilir. Sebebi ise eklem yüzeyinde bulunan kıkırdak örtüsünün zamanla kayganlık işlevini yitirerek kayganlığını kaybetmesidir. Bu kıkırdakların kaybı sürtünme mekanizmasını bozar ve ağrılı, şiş ve de sert bir eklem yapısına dönüşür. Bu durum genellikle kırk yaşın üstündeki bayanlarda gerçekleşmektedir ama daha küçük yaş gruplarında ve erkeklerde de görülebilme ihtimali vardır. Hasta geçmişte bir kırık veya herhangi bir yaralanma geçirmişse bu durum oluşabilir. Bu durumda olan hastalarda sıkça görülen şikâyetler şunlardır;
 • Bu sorunun oluşmasıyla birlikte hastanın anahtarı çevirme, kapıyı açma gibi rutin işlerde bile sıkıntı yaşamaya başlar.
 • Başparmağın tabanında hassasiyet ve şişme durumu oluşur.
 • Eklemin çevresinde genişleme oluşabilir.
 • Parmakta bulunan eklemin hareket açıklığında azalma görülür.
 • Eklemin çevresinde kemik çıkıntılarına rastlanabilir.
Teşhisin konması, herhangi bir hekime başvurduğunuz takdirde hekim size şikâyetlerinizi soracak ve dinleyecektir. Bu durumda da size göre olan tedavi yöntemini hekiminiz size uygulayacaktır. Teşhisi koymak için önce röntgen çekilir. Ardından eklem daralması veya kireçlenmesi ihtimallerinden doğru olan el baş parmak ağrısı teşhisi konulur.

Tedavi yöntemleri, eklem kireçlenmesi hastalığında temel olan iki tane tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi yöntemidir. Cerrahi olmayan tedavi yönteminde genel olarak iyi sonuçlar görülmektedir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi yöntemleri ise şunlardır;
 • Bir gün aralıklarla ağrı bulunan eklem bölgesine buz uygulanması,
 • İlaç tedavisi ve inflamasyon,
 • Eklemleri dinlendirmek ve parmak hareketlerini en aza düşürmek için splint kullanmak,
Kireçlenme geriye dönüşü olmayan bir hastalık türüdür. Zamanla eklem kötüleşip işlem göremez hale gelebilir. Şikâyetler eğer hala geçmemişse yerel steroid uygulamasında bulunulur ve bu tedavinin sonuç göstermesi de aylar sürebilir.

Cerrahi tedavi, uzun bir süre boyunca cerrahi olmayan tedavi yöntemlerine cevap gelmediği takdirde cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Ameliyat ayaktan ve günübirlik şekilde uygulanır. Bunun birçok yöntemi vardır.
 • Debridmen adlı eklem tuvaleti ile kireçlenme oluşan bölge temizlenir. Uzun süre ağrı yaşanmayabilir ve rahatlık sağlanır.
 • Eğer kireçlenme ilerlemişse ortrodez ile eklem dondurulur.
 • Facia ya da tendon ile artloplasti denilen uygulama yapılabilir.
Doktorunuz ile hastalığınızın durumuna göre cerrahi veya olmayan yöntemlerden biri seçilecektir.

Rehabilitasyon, ameliyattan sonraki dönemde birkaç hafta atel kullanılmaktadır. El baş parmak ağrısı sonucunda parmak hareketlerini yeniden güçlendirmek ve yeniden kazanmak için fizik tedavi programı uygulanacaktır. Rehabilitasyon başlangıçta genellikle ağrılı olmaktadır ama uzun dönemde faydası gözle görülebilir seviyeye gelir. Ameliyat sonrasında parmağın eski haline gelmesi birkaç ay alabilir. Son olarak eklem kireçlenmesini önlemek için ağır taşımamalı ve başparmağınıza fazla yük yüklememelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Sırt Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi