Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak ağrısı nasıl geçer, pek çok nedenden dolayı oluşan ayak ağrısı, yorgunluk, burkulma, nasır ve kireçlenme gibi birçok faktörden dolayı oluşabilir. Genellikle aşırı kiloya sahip kişilerde ayak ağrısı, diğer kişilere oranla daha sık görülen bir durumdur. Vücudun ağırlığını ayaklar taşıdığı için kişinin kilosu ayak ağrısına yol açan nedenler arasında bulunmaktadır. Ayaklarda bulunan kasların zayıf olması da ağrıya yol açmaktadır. Aynı zamanda burkulma ve ayağın üzerine düşme gibi durumlarda ağrıyı tetiklemektedir. Bunun için öncelikle ağrının neden kaynaklandığını bilmek tedavinin doğru yapılması adına oldukça önemlidir.

Ayak ağrısı için evde yapılabilecek en güzel yöntem sıcak ve soğuk şok uygulamasıdır. Bunun için de ayaklar önce sıcak suda arkasından soğuk suda bekletilip kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Bu işlem ağrı geçene kadar yapılabilir. Eğer 4-5 uygulama sonrasında ağrı geçmiyor ise mutlaka bir doktordan yardım alınmalıdır.

Ayak ağrısı nasıl geçer?
 • Ayak ağrısını geçirebilmek için öncelikle kişinin ayak üzerinde fazla durmaması önerilir. Bunun için ayakların rahat etmesi adına bir yere uzanmak ve ayakları dinlendirmek gerekir.
 • Ayak ağrısını geçirmek için ayaklara bazı rahatlatıcı losyon veya bitkisel yağlar ile masaj yapılması önerilir. Bu ayak ağrısını dindireceği gibi rahatlamasını da sağlayacaktır.
 • Sıcak su dolu bir kabın içerisine ayaklar alınıp birkaç dakika bekletilmelidir. Kan dolaşımını hızlandıracağı gibi ayak ağrısına da iyi gelecektir.
 • Ayak tabanından dolayı oluşan bir ağrı söz konusu ise ufak bir topla ayaklar ileri geri hareket ettirilmelidir. Bu işlemle ayak tabanında oluşan ağrı dindirecektir ve rahatlık hissi verecektir.
 • Düzenli olarak uygun bir ayakkabı ile spor yapılmalıdır. Oluşacak ağrıyı gidereceği gibi kişinin de stresini alacaktır. Stres ve endişe de ayaklarda ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Stresten uzak durmak ayak ağrısının geçmesini kolaylaştıracaktır.
 • Ayakkabı seçimi ayak ağrısı tetikleyen önemli faktörlerden biridir. Yüksek topuk ve ayağı sıkan ayakkabılardan uzak durmak ve bunun yerine rahat ayakkabı tercihi yapılmalıdır.
 • Eğer ayaklarda bulunan nasır varsa bu ağrıya yol açabilir. Öncelikle nasırın tedavisi yapılmalıdır. Ayak nasırının tedavisinin yapılması ağrı sorununu da ortadan kaldıracaktır.
 • Ayak ağrısı nasıl geçer? Tedavi için mutlaka bir doktora danışmak gerekebilir. Kırılma veya ayakta meydana gelen bir hastalık söz konusu ise kesin tedavisi doktor tarafından yapılacaktır. Bu sağlık açısından daha önemli olduğu için doktora görünmek fayda sağlayacaktır.
 • Evinizde bir litre kadar kekik çayı yapmalı ve ayakları bu çayın içerisinde birkaç dakika bekletmelisiniz. Eğer ağrı dinmiyor ise ayaklara bu suyun içerisinde masaj yapmanız önerilir.
 • Nane, içerisinde mentol bulunmasından dolayı rahatlatıcı özelliği olan bir bitkidir. Ayaklara nane yağı ile masaj yapmak fayda sağlayacaktır. Ağrının geçmesini sağlayacağı gibi ayakta ağrıya yol açan etkenleri uzaklaştıracaktır. Aynı zamanda bu işlemi taze nane ile de yapabilirsiniz. Birkaç dal taze naneyi sıcak suda bekletin ve ayakları bu suyun içerisine alıp dinlendirin.
 • Deniz tuzu ayak ağrısını geçiren diğer bir bitkisel yöntemdir. Deniz tuzu suyun içerisine alıp eritilir. Ardından bu suyun içerisine ağrıyan ayaklar birkaç dakika kadar bekletilir.
 • Ayaklarınızı sokabileceğiniz bir kabın içerisine alın ve üzerine limonlu su ilavesi yapın. Eğer ağrı birkaç dakika içerisinde iyileşme göstermiyorsa limon yağı ile ayaklarına masaj uygulaması yapın.

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni