Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri, baş ağrısı genellikle herkes tarafından en yaygın olan yakınmaların başında gelmektedir. Birden fazla baş ağrısının çeşidi mevcut olmaktadır, ancak başka bir hastalığın belirtisi olarak da baş ağrısı meydana gelebilmektedir. Sık olarak karşılaşılan baş ağrıların en belirgin sebeplerinden birisi de migrendir. Migren hastalığı en yaygın olarak kadınlarda görülmektedir. Baş ağrısı gerilim ve küme baş ağrısı olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı, bu tip baş ağrısı genellikle diğer en sık olarak görülen ağrılardan birisidir. Gerilim tipi baş ağrısı çoğunlukla alın bölgesinde ortaya çıkan ve hem ense bölgesinde sıkıştırma, gerginlik hatta uyuşma ile basınç şeklinde tarifi yapılmaktadır. Bu tipteki baş ağrısı özellikle gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde başlayabilmektedir. Fakat bu baş ağrısı akşam saatlerinde daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. Kişinin yaşamı içerisinde yaşamış olduğu aşırı stres, yoğun olan bir iş temposu, kaygı yaşaması, yoğun bir şekilde ara vermeden ders çalışılması ve çok uzun süre bilgisayar başında çalışan kişilerde gerilim tipi baş ağrısını tetiklemektedir. Gerilim tipi baş ağrısı genellikle birkaç saat ya da bir ile iki gün sürebilir. Ancak bazen baş ağrısı günlerce devam edebilmektedir.

Küme Baş Ağrısı, bu tip baş ağrısı aslında çok sık olarak rastlanmayan ve kullanılan ağrı kesicilere hiçbir şekilde yanıt vermeyen baş ağrısı çeşitleri arasındadır. Küme baş ağrısının en belirgin olan özelliği ise kişinin senenin belirli olan bir döneminde, her zaman aynı saatinde ve devamlı olarak aynı şekilde bu ağrı ortaya çıkmaktadır. Küme baş ağrısı özellikle göz çevresinde ve gözün tam arka kısmında oyucu şeklinde ve oldukça şiddetli olarak kendini göstermektedir. Ortaya çıkan küme baş ağrısı ile göz kapaklarında şişlik, yaşarma, kızarma ve burunda akıntı şeklinde gözlenmektedir. Bunların dışında meydana gelen baş ağrısının altında mutlaka çok ciddi olabilecek birden fazla sebep olabilir. Çünkü beyinde gelişen tümörler oldukça sinsi ve çok yavaş büyüdüğü için ortaya çıkan baş ağrısı özellikle ilk günlerde hafif daha sonra ilerleyerek aylar içerisinde daha fazla artan bir baş ağrısı olarak gözlenmektedir. Baş ağrısı çoğunlukla sabahları daha çok belirgin olarak ortaya çıkarken, aynı zamanda kuma ve bulantı eşlik edebilmektedir. Menenjit beyin zarının iltihabı hastalığı da kişide baş ağrısına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Baş Ağrısı Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?