Üst Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Üst Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst karın ağrısı, hemen herkesi telaşlandıran ağrı türlerinden biridir. Bu ağrıların çeşitli nedenleri olabilir. Karın bölgesinde yoğunlaşan iç organlardan kaynaklanan sorunlarda karın ağrısı bir yansıma olarak ortaya çıkar. Üst karın ağrısının nedeni hastanın detaylı muayenesinden sonra öğrenilebilir. Ağrının tam olarak yeri, başlama zamanı, şiddeti, sıklığı gibi etkenler altta yatan nedenin tespitinde önemli kriterlerdir. Üst karın ağrısı nedeni tespit edildiğinde, kolayca tedavi edilebilir. Ağrı safra kesesi taşı, ülser, reflü gibi nedenlerden kaynaklanırsa, tedavide daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü üst karın ağrısı nedenleri oldukça ciddi sorunlardır.

Üst karın ağrısı neden olur?

Reflü: Toplumda yaygın bir mide rahatsızlığı olan reflü belirtileri arasında üst karın ağrısı da vardır. Bunun yanında mide ekşimesi, mide yanması gibi sorunlar yaşanır. Reflü mideyle yemek borusu arasındaki besinlerin yeme borusuna geçişini engelleyen kastaki sorundan kaynaklanır. Kasın görevini yapmaması yüzünden reflü oluşur. Hissedilen ağrı daha çok göğüs kemiğinin arkasında, karında orta ya da üst karında hissedilir. Mide asidiyle tahriş olan yemek borusu hastalara ciddi sorunlar yaşatabilir.

Safra kesesi taşı: Safra kesesindeki pigmentlerin ve kolesterolün meydana getirdiği taşlar, üst karın ağrısı yakınmasına neden olur. Ağrının şiddeti taşların sayısına, büyüklüğüne göre değişebilir. Özellikle ağır yemekler, yağlı yemekler ağrıyı tetikler. Tedavisi yapılmazsa taşlar enfeksiyonun oluşmasına neden olabilir.

Ülser: Mide çeperi ve ince bağırsağın ilk kısmında meydana gelen yaralar ülser olarak tanımlanır. Genellikle helikopter pylori denilen bakteri ya da aspirin gibi anti inflamatuar ilaçların aşırı şekilde kullanılması sonucunda ülser meydana gelir. Her hastada farklı belirtiler veren ülserin üst karın ağrısı, orta karın ağrısı gibi belirtiler vermesi mümkündür. Özellikle geceleri ortaya çıkan ağrılar daha şiddetlidir.

Gıda zehirlenmesi: Beslenme düzeninde bulunan yiyecekler çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir. Eğer gıda zehirlenmesi sorunu yaşanırsa, üst karın ağrısı, alt karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca mide krampları meydana gelir. Genellikle beslenmeyi düzene sokmakla sorun aşılabilir. Ancak üst karın ağrısı uzun sürerse, beraberinde ateş, ishal gibi sorunlar yaşanırsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Üst karın ağrısı en fazla bu sayılan etkenlerde ortaya çıkar. Ancak bunların dışında iltihaplanan apandisit nedeniyle mideye olan baskı direk üst karın bölgesine ağrı olarak yansır. Aynı şekilde sinir ve kas sıkışması, akciğer enfeksiyonu gibi etkenlerde karında ağrıya neden olur.

Görüldüğü gibi bazen yemeğin fazla kaçırılması gibi basit etkenler nedeniyle oluşan üst karın ağrısı, bazen ciddi hastalıklar sonucu da oluşabilir. Bu yüzden ağrı yaşandığında ya da sıkça ağrının tekrarlaması sonucunda mutlaka doktora gidilerek buna sebep olan etkenin tespit edilmesini sağlamak gerekir. Bu şekilde daha sağlıklı yaşamanız mümkün olur. Karın ağrısı genellikle herkesi endişelendirir. Bu ağrının iç organlarla bağlantısı olduğu düşünülür. Aslında bu doğru bir yaklaşım olur. Çünkü vücudumuzdaki ağrıları dikkate almalı, bize verdiği sinyalleri değerlendirerek hastalıkların erken teşhisinin yapılmasını sağlamalıyız.

Üst Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi