20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20'lik diş ağrısı, farklı nedenlerden dolayı oluşan 20'lik diş ağrısı için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Kişinin yaşam kalitesini bozan ve adeta ciddi acı veren bu durum için öncelikle dişin neden ağrıdığına bakılır. Eğer çıkmakta güçlük çeken gömülü 20'lik diş var ise ve de ağrıya zaman zaman yol açıyorsa mutlaka ameliyat ile çekilmesi önerilir. Çekildikten sonra ağrı da bir daha yaşanmayacaktır.

Birçok kişinin başına gelebilen bu durum bazı kişilerde diş çıkarken ağrıya yol açtığı gibi bazı kişilerde de çürüdüğünde ağrı yaşamasına neden olmaktadır. 20'lik dişler genelde 20 yaşından sonra çıkmaya başlamaktadır. Ancak güçlü kemik yapısına sahip olan kişilerde 20 yaşından önce de çıkabilir. Erken çıkan bu dişler erken de çürümeye yol açmaktadır. Herhangi bir faydası olmayarak görülen 20 yaş dişleri ağız yapısına son derece faydası vardır.

20'lik diş ağrısı neden olur?
 • Diş etinde oluşan hastalıklar
 • 20'lik dişin çevresinde yer alan dişlerde kist olması
 • Yirmilik diş köklerinde meydana gelmiş çürük
 • Gömülü olması ve çıkmakta zorlanması (Gömülü diş)
 • 20'lik dişlerin diğer dişlere basınç yapması
20'lik diş ağrısı nasıl geçer?
 • Öncelikle birçok kişi diş ağrısı olduğu zamanlarda dişin üzerine direk olarak ağrı kesici ilaç uygulamaktadır. Bu tamamen yanlış bir durumdur ve kişinin hayatını tehdit edebilir. Bu işlemden sağlık için kaçınılmak gerekir. 20'lik diş ağrısı olduğu zamanlar da herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır. Doğrudan direk olarak dişe uygulanacak olan ağrı kesiciler, içerisinde kimyasal bulunmasından dolayı hem diş etine hem de yumuşak dokulara ciddi zarar verebilir.
 • Ufak bir pamuğun üzerine birkaç damla karanfil yağı damlatıp ağrımakta olan dişin üzerine kompres yapılabilir. Karanfil yağı ağrı kesici özelliğe sahip olduğu için ağrısı kısa sürede geçirecektir.
 • 20'lik diş eğer etrafında bulunan çürük dişten dolayı ağrı yapıyor ise bunun için dişlerin iyi bir macun ve fırça ile birkaç dakika fırçalanmalıdır. Bu işlem ağızda bulunan bakterileri uzaklaştıracağı gibi ağrının şiddetini de hafifletecektir.
 • Bir su bardağı soğuk su ile birkaç yemek kaşığı tuz karıştırılıp ağız da gargara yapılabilir. 20'lik dişin ağrısını giderecektir ve aynı zamanda ağzın temizliğini de sağlayacak bir yöntemdir.
 • Bir tane çiğ soğanın suyunu sıkın ve ağrıyan 20'lik dişlerin üzerine soğan suyundan damlatın. 20'lik dişlerin etrafında yer alan bakterileri öldürecektir. Dişin etrafı bakterilerden arınacaktır ve ağrının hissini de hafifletecektir.
 • Zerdeçal antiseptik özelliği olan bir bitkidir. Eğer evinizde zerdeçal var ise az miktar su ile hamur kıvamına getirip dişin üzerine yerleştirin. Birkaç dakika bekletin ve diş ağrınız geçince su ile gargara yapıp temizleyin.
20'lik diş ağrısı nasıl tedavi edilir?

20'lik dişler diğer dişlere oranla daha çabuk çürümektedir. Fırçalanması ve diş ipi ile temizlenmesi zor olan bu dişler yeteri kadar temizlenmediği için ve de yapısından dolayı hızlı bir şekilde çürüyebilir. Çürümesi de kişinin ciddi ağrılar yaşamasına neden olur. 20'lik diş ağrısı genelde çürüdüğü zaman, gömülü olduğu zaman ve etrafında bulunan dişin yapısından dolayı ağrır. Eğer ağrıya nedeni etrafında yer alan dişler ise 20'lik dişlere herhangi bir işlem yapılmaz. Ağrıya yol açan dişler için tedavi yöntemleri uygulanır. Gömülü olmasından dolayı ağrıyor ise tek kurtuluş dişin çekilmesidir. Lakin çürük olan 20'lik dişiniz varsa burada hastanın tercihine göre kanal tedavisi yapılabilir veya diş hastanın isteği üzerine çekilebilir.

20 Lik Diş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol Tarafta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Tarafta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?