Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol göğüs ağrısı, ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi aynı zamanda stres, uzun süre sol tarafa dönük yatmak ve sinir sıkışması gibi nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Yapılan egzersiz sonrası göğüsün sol tarafında ağrı meydana gelmesi doktor kontrolü ile geçebilir. Özellikle sürekli ve ara ara gelen sol göğüs ağrısı, kan akışı engelleyen birtakım hastalıklar ve kalp damar hastalığının belirtisi olabilir. Kalp sıkışması ve kalp krizi gibi durumlarda sol göğüste ağrılar yaşanabilir. Sol göğüs kalbi çevreleyen bölümde bulunduğu için kalp hastalıkları durumunda da sol göğse ağrı yapabilir. Ancak en iyi teşhis doktor tarafından yapılacağı için kısa zamanda doktor kontrolüne gidilmeli ve sağlık kontrol yapılmalıdır.


Sol göğüs ağrısı neden olur?


Kalp krizi: Kalp krizi hastalığının belirtisinden bir tanesi olan sol göğüs ağrısı devamında omuz ağrısı, kolda uyuşma ve sırtta ağrı ile kişide görülebilir. Arterlerin tıkanması ile kalbe kan akışı olmayabilir veya azabilir. Sol göğüs ağrısına neden olan bu hastalık oldukça ciddi olmaktadır.

Kardivasküler nedenler: Sol göğsü çevreleyen bu ağrı kardiyak iskemi ile doğrudan bağlantılı olabilir. Kardiyak iskemi, kalbe gitmesi gereken kanın azalması ve kalp kasına gidecek oksijenin azalması ile meydana gelmektedir. Bu hastalığın belirtisi halinde kişinin EKG testi yaptırması önerilir. Test sonucuna göre hastalığın varlığı saptanabilir.

Kemik hasarı: Kaburgaların zarar görmesi ve darbeye bağlı olarak görülen göğüs kemiğinde hasar sol göğüs ağrısına yol açabilir. Bu durum genelde zorlayıcı ağır egzersizler ve sonrasında görülmektedir. Aynı zamanda yeterli alınmayan mineral ve vitaminler kişide kemik hasarına yol açabilir ve ağrı yaşanmasına neden olabilir.

Sinir sıkışması: Sinir sıkışması göğsün sol tarafında veya her iki tarafında ağrı yaşanmasına yol açabilir. Bu durum fiziksel muayene sonucunda görülebilir. Aynı zamanda sinir iletim testi ile de hastalığın varlığı kanıtlanabilir. Sinir sıkışması haline kişiye anti-inflamatuar ilaçlar önerilir ve tedaviye olumlu bakılır. Ancak ilaç tedavisi olumsuz tepsi verirse bu durum karşısında cerrahi işlem yapılabilir.

Kas hasarı: Sol göğüste bulunan kasların hasar görmesi halinde göğüs ağrısı yaşanabilir. Bu durum genelde kas liflerin de yırtılma halinde veya kasların zarar görmesi sonucunda görülmektedir. Hastalığın tedavisi ilaçlar ile yapılabildiği gibi cerrahi müdahale de gerektirebilir. Ancak cerrahi müdahale kişide son olarak yapılacak bir işlemdir. Eğer hastalığın teşhisi erken konulmuş ise ilaç tedavisi ile tedaviden olumlu sonuç alınabilir.

Sol göğüs ağrısı, pek çok farklı hastalığa dayalı olarak görülebilir. Eğer bildiğiniz bir sağlık sıkıntınız varsa bu bağlı olarak gelişen tek veya iki göğüz ağrısı yaşayabilirsiniz. Eğer sürekli olarak yaşamadığınız bir durum ise fiziksel muayene ile sol göğüs ağrınızın kaynağı belirlenebilir. Ancak sürekli ve düzenli olarak yaşadığınız sol göğüs ağrınız varsa mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeniz, sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Sol Göğüs Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi