Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani bel ağrısı, insanlarda yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Özellikle yetişkin olan insanlarda ağır iş yükünün çok daha fazla olmasına bağlı olarak ani bel ağrısı çok karşılaşılmaktadır. Ani olarak başlayan bel ağrılarına tıbbi olarak akut bel ağrısı denilmektedir. Bu durumun birden fazla nedeni olduğu için bu şekilde başlayan bel ağrıları için hiçbir şekilde kontroller yapılmadan teşhis konulamamaktadır. Belde meydana gelen şiddetli ağrılar için ani bel ağrısı diyebilmek için son 48 saat içerisinde belde ağrıların oluşması gerekmektedir. Bu ağrılar genellikle insanlarda bıçak saplantısı duyusu olarak anlatılır. Ani bel ağrısı, birçok zaman şiddetli bir şekilde görülse bile bazı insanlarda hafif olarak başlar ve zamanla artmaya başlar. Ani bel ağrısı için acilen Uzman bir doktorun tedavi yapması gerekmektedir. Bu şekilde acil müdahalenin yapılması aniden ortaya çıkmış olan bel ağrısı ilerlemeden önce engellenebilir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda ani bel ağrısı, çok tehlikeli durumların belirtisi olabileceği için bu insanlarda ciddi olarak muayene gerekmektedir. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre ani olarak başlayan bel ağrılarının yüzde sekseni kadarı kişinin yapmış olduğu hatlardan kaynaklanmaktadır. Geriye kalan rakam ise genellikle insanların iş hayatında ve diğer zamanlarda meydana gelen kazalardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi bel ağrıları özellikle bazı mesleklerde sık sık meydana gelerek adeta bir kronik rahatsızlık gibi kendisini göstermektedir. Bu meslekler arasında en çok ani bel ağrısı sorununa neden olan meslek ise tabi ki şoförlüktür.


Ani bel ağrısı neden olur?


Uzun süre hareketsizlik: Günümüzde meydana gelen ani bel ağrısı vakalarının birçoğunun nedeni insanların hareketsiz kalmasıdır. Bu kişiler yine mesleklerine bağlı olarak sürekli olarak hareketsiz kalmaktadır.

Aşırı alkol ve sigara tüketmek: Sürekli olarak aşırı alkol ve sigara tüketmek yavaş yavaş bile olsa insanlarda kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. Bu damarlar arasında bele giden damarlar da bulunduğu için aslında ani bel ağrılarının oluşmasına bu durum da etki edebilir.

Aşırı yük: Aniden ağır kaldıran insanlarda ani bel ağrısı meydana gelebilmektedir. Bunun yanında yanlış yük kaldırma durumunda da ani bel ağrısı bir bıçak saplantısı şeklinde meydana gelerek insanlarda problemlere neden olmaktadır.

Yanlış ve fazla egzersiz: İnsanların sürekli olarak yaptıkları egzersizler sırasında yapmış oldukları yanlış harekeler çok ciddi bir şekilde ani bel ağrısına neden olur. Bu egzersizler insanlarda aniden bel ağrısına neden olsa bile aslında kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Hamilelik: Bazen kadınlarda hamileliğin ilk aylarında meydana gelen bel ağrıları son derece normaldir. Bu durum tıbbi olarak ciddi problemlere neden olmaz.

Bunların yanı sıra yanlış duruş pozisyonu, riskli sporlarla uğraşan insanlar, zayıf bel kasları olan insanlar, duygusal olarak gerginlik yaşayan insanlar, sürekli olarak tıbbi ilaç kullanan insanlar, aşırı kilolu olan insanlar, eğilme sırasında yanlış eğilme yöntemlerini kullanmak ve daha birçok nedene bağlı olarak ani bel ağrısı meydana gelebilir.

Aslında ani bel ağrısı probleminin ciddiyeti kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur. Buna örnek olarak belirtmek isterim ki 50 yaş ve üzeri olan insanlarda bu ani bel ağrısı problemleri bir kemik enfeksiyonu, bir kemik ya da eklem kanseri olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle durumu riskli olan insanların bu konuda daha fazla üstüne düşülmesi gerekmektedir.


Ani bel ağrısı için ilaç tedavisi nasıl yapılır?


Parasetamol ve nonsteroid adındaki tıbbi ilaçlar, insanlarda ani bel ağrıları için kullanılan en yaygın ilaçlardandır. Günümüzde doktorların birçoğu ani bel ağrısı sorunu olan insanlar için bu ilaçları tavsiye etmektedir.

Ani Bel Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Üst Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?