Dolgulu Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dolgulu Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dolgulu Diş Ağrısı, dolgu yeni yapıldığı zaman ya da dolgu yapıldıktan çok sonra ortaya çıkan ağrı olarak farklı bakılması gereken bir durumdur. Diş çürük tespit edildiği zaman diş hekimine baş vurulması gereken kemik oluşumundan yapılan bir organdır. Zaman içinde gerek yanlış uygulanan diş bakımı gerekse yanlış beslenme sayesinde çürüyebilir. Çürük oluşumu erken tespit edilip bir diş hekimine başvurulması durumunda dolgu ile kolayca tamir edilebilir. Diş çürüğü ilerlemiş ise diş hekimi dişi çekmeye ya da kaplama yapmaya karar verebilir. Dişe dolgu yapıldıktan sonra ağrı oluşması, çürüğün yeterince temizlenmediğine işaret eder.


Dolgulu Diş Ağrısı Neden Olur?


Dolgulu diş ağrısı, dolgu yeni yapılmış ise diş bölgesinde dolgu işlemi sırasında yapılan tahribattan kaynaklı olabilir. Diş dolgusu yapıldıktan sonra diş hekimi tarafından ağrı kesici ilaç önerilmeli ve ağrının bir iki gün içinde geçmesi gerekmektedir. Dolgu yapılan diş ağrımaya devam ediyor ise diş bölgesinde bulunan çürüğün tamamen temizlenmediği ya da dolgu yapıldıktan sonra dişin iç kısımlarında yeni çürükler oluştuğuna işaret edebilir. Böyle bir durumda diş hekimine başvurmak gerekir.

Eski yöntemle amalgam diye tabir edilen metal malzemeli dolgularda, dolgu yapıldıktan bir süre sonra dişin iç kısımlarında yeni çürük oluşumları görmek mümkün olabiliyordu. Son yıllarda lazer dolgu yöntemi ile yapılan dolgularda bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalkmış oldu.

Diş minesi vücudun en güçlü bölgesidir. Kemik oluşumu olduğu için güçlü kalsiyum kaynaklı bir yapıdadır. Buna karşın, ağız içi sürekli kapalı ve nemli olduğu için bakteri oluşumuna çok açık bir bölgedir. Ağız bakımına dikkat etmeyen veya düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeyen kişilerde diş çürükleri oluşur. Beslenme açısından da diş çürükleri oluşumu gözlenebilir. Diş kalsiyum yapıda olduğu için kalsiyum yönünden zengin beslenme diş için faydalı olacaktır. Yeterince temizlenmeyen diş uzun süre bakteri oluşumuna elverişli bir halde kalırsa, çürükler oluşacak ve diş ağrısına sebep olacaktır. Diş ağrısını geçirmenin yolu dişin çürükten temizlenmesi ve dolgu yapılmasıdır. Dolgulu dişin ağrısı ya yeni bir çürüğe ya da daha önceki çürüğün yeterince temizlenmediğine işaret eder.


Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Dolgulu diş ağrı yapıyorsa öncelikle bir diş hekimine başvurmak şarttır. Bunun yanında ağız ve diş bakımına hassasiyet göstermek, beslenme sırasında aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler yemekten kaçınmak, sert yiyeceklerin kabuklarını diş ile kırmaya çalışmamak faydalı olacaktır.

Dolgulu diş ağrı yapmaya devam ediyor ve yeni dolgu yapmaya imkân vermiyorsa kanal tedavisi ile diş ağrısı ortadan kaldırılabilir.

Dolgulu Diş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?