Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir, çoğu insanın en çok şikâyet ettiği sağlık sorunları arasında yer almaktadır, baş ağrısı. Hele bir de şiddetli ise bütün günümüz mahvolmuş demektir. Hayatı boyunca baş ağrısı sorunu yaşamamış kadın ya da erkek yok diyebiliriz. Bu sorun kadınların yaklaşık %95'ni erkeklerin ise %90'ı etkilemektedir. Baş ağrısı her toplumda farklılık gösteren bir rahatsızlıktır. Yeme içme alışkanlıkları, uyku düzeni, yaşam tarzına göre çeşitlilik gösterebilen bir sorundur. Baş ağrıları genelde alınan ağrı kesicilerle kısa sürede giderilebilmektedir. Ancak sürekli ise ve gittikçe şiddetlenip hayatı olumsuz etkileyecek boyuta varan ağrılara sebep oluyorsa mutlaka doktora gitmeli ve nedeni araştırılmalıdır. Yani baş ağrısı deyip geçilmemeli ve altta yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır. Baş ağrılarına sebep olan etkenlerin başında stres, yoğun çalışma temposu, aşırı yorgunluk, uzun süre aç kalma ve uykusuzluk gelmektedir. Fakat bu saydıklarımızın dışında aniden ortaya çıkan ve yaşamı tehdit edip ölümle sonuçlana bilen beyin tümörü, beyin kanaması, anevrizma gibi ciddi hastalıklarında ilk veya tek belirtisi olabilmektedir. Bu şekilde oluşan ani ve şiddetli baş ağrılarında hiç zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına gidilmelidir.


Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir?

  • Açık havada yürüyüş yapmak, temiz hava solumak, stres ve gerilimden uzak mümkün ise doğa ile baş başa kalmak etkili bir ağrı kesicidir.
  • Şakaklara uygulanan masaj ağrıyı hafifletebilir.
  • Sıcak bir duş yapmakta vücudu gevşetir ve dinlendirir. Yapılan duştan sonra uyumakta ağrılarınıza iyi gelebilir.
  • Karanlık ve sessiz bir ortam da dinlenmeye ya da uyumaya çalışın bu da en etkili yollardan biridir.
  • Baş ağrısına iyi gelen meyve, sebze tüketmek (Muz, ıspanak, patates, karpuz, makarna, yoğurt, badem, susam, balık yağı ya da bol yeşillikli salata) ağrılarınızı hafifletebilmektedir.
  • Fazla tüketilmediği taktirde kahve içmek de ağrılara iyi bir çözüm yoludur.
  • Ya da bitki çayları (Lavanta, melisa, papatya çayı, ıhlamur, zencefil çayı, yeşil çay) ağrımızı hafifletmek için iyi bir alternatif olarak düşünülmelidir.
  • Ve son olarak da tüm yollar denendi ama ağrı geçmediyse tabi ki ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni