Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak ağrısı, günümüzde yetişkin olan her insanın yaşadığı bir durumdur. Birçok kişi ayak ağrısının nasıl bir duygu olduğunu bilmektedir. Çünkü bilindiği gibi ayaklar gün boyu vücudun tüm yükünü taşıyan bölgelerdir. Bu nedenle en fazla 4-5 saat kadar bir süre sürekli olarak ayakta bekleyen insanlarda bile ayak ağrısı ortaya çıkar. Bu nedenle insanlarda meydana gelen ayak ağrısı problemlerinin çok büyük bir bölümü basit nedenlerden kaynaklanarak ortaya çıkar ve genellikle zaman geçtikçe kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat ayak ağrısı oluşumuna neden olan birçok etken insanlarda ciddi problemlere neden olmaktadır. Özellikle ölümcül hastalıklardan kaynaklanan ayak ağrısı, önlem alınmaması durumunda meydana gelebilecek en olumsuz duruma neden olacaktır. Ayak ağrısı, insanlarda yürümeyi ve hatta ayakta durmayı bile oldukça zor hale getirebilmektedir. Bu nedenle ayak ağrısı yaşayan insanlar çalışırken günlük işlerini yaparken ya da herhangi bir yere gitmek için yürürken çok ciddi şekilde zorluklar yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanların ilk aklına gelen şey, ayaklarda meydana gelen ağrıyı en aza indirmektir. Bunun için tabi ki öncelikle meydana gelen ayak ağrısının nedenini bulmaktır. Aksi durumlarda meydana gelen ağrılar azaltılamaz. Aslında insanları en çok etkileyen ağrılardan biri ayak ağrısıdır. En az bir diş ağrısı kadar zorluğa neden olan ayak ağrısı, her yaşta görülebilecek bir durum olsa bile aslında genellikle çocukluk dönemlerini geçmiş olan insanlarda meydana gelmektedir. Çünkü bu insanlar sürekli olarak gün içerisinde daha fazla ayakta dururlar.

Ayak ağrısının en sık karşılaşılan neden olur?

Bilindiği gibi insanlarda ayak ağrısına neden olan birçok farklı neden bulunmaktadır. Nedenlerin çok fazla olmasından dolayı tabi ki bunların hepsini tek tek sayamayız. Fakat bazı ayak ağrısı nedenleri insanlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. Bunlar;
  • Nasır: Sadece ayak bölgesinde değil cildin birçok yerinde oluşabilen nasır problemi tabi ki en çok ayaklarda meydana gelmektedir. Ayaklarda oluşan nasır problemi, insanlarda çok ciddi bir şekilde nasır problemine neden olmaktadır. Özellikle uzun süreli olarak baskı ve sürtünme durumlarından kaynaklanan nasır rahatsızlığı ilk olarak ağrı olarak kendini göstermektedir.
  • Tendon ya da kemi zedelenmesi: Sürekli adını duymuş olduğumuz aşil tendon zedelenmesi, insanlarda stres, topuk dikeni ve bursit adı verilen rahatsızlıklara bağlı olarak en sık karşılaşılan ayak ağrısı nedenlerinden biridir. İltihap hastalıklarından dolayı ortaya çıkan bu durum kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.
  • Ayakta stres kırığı: Genellikle ayağa çok fazla yüklenmelerden dolayı ortaya çıkarak genellikle ayak kemiklerinde meydana gelen çatlaklara verilen bir isimdir. Bu problemin meydana gelmesi durumunda çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Özellikle yetişkin olan insanlarda ve çok çalışan insanlarda meydana gelmektedir. Tedavi gereklidir.
  • Periferal nöropati: Genellikle ellerde, kollarda ve bacaklarda görülen bu rahatsızlık bazı insanlarda ayak bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Genellikle sinirlerin tahrip olmasından kaynaklanan bu durum şişlik, güç kaybı, ağrı ve karıncalanma gibi belirtilerle kendisini göstermektedir.
  • Düztabanlık: Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaygın olarak karşılaşılan bu rahatsızlık genellikle genetik olarak kişiden kişiye geçmektedir. Özellikle çocuklarda meydana gelen ayak ağrısı probleminin en genel nedeni düztabanlık rahatsızlığıdır. Bu durumlarda ayak kavisi düzleşir ve ayak çukuru çöker.
Bunların yanı sıra ayak ağrısı, kadınlarda yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda meydana gelen ayak ağrısı vakaları ve aynı zamanda ayak hastalıklarının birçoğu topuklu ayakkabılardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda acil tedavi çok önemlidir. Aksi durumda sorunun ilerlemesi ağrıların artmasına da neden olacaktır.

Ayak ağrısının tedavisi: bu gibi durumlar öncelikle sorunun nedeninin teşhis edilmesi sonrasında ortaya tedavi edilebilmektedir. Aksi durumlarda herhangi bir tedavi gerçekleştirilemez. Bu durumlarda doktorlar genellikle ağrı kesici ilaçlarla insanlarda meydana gelen ayak ağrısını kontrol altına alırlar. Daha sonradan hasta bol bol istirahat eder ve herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılır. Bu şekilde varsa hastalık ortadan kaldırılarak ayak ağrısı sonlandırılır.

Ayak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Açken Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Açken Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi