Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığı ağrısı, genellikle bir hastalık ya da spesifik bir yaralanmayla ilişkili olmayan, özellikle uzun süre ayakta çalışan insanlarda çok yaygın olan bir durumdur. Bir hafta, 10 günden uzun süren bel ağrıları sancılarının çok büyük bir kısmı bir ay içinde kendi kendine geçmektedir ya da azaldığı gözlenmektedir. Bel ağrısının etkilerinden kurtulmak ya da o bölgesinde oluşan ağrıyı hafifletmek için evde uygulandığında etkili olabilecek tedavi yöntemlerinden bazılarını şöyle açıklayabiliriz.


Bel Fıtığı AğrısınınEtkilerinden Korunabilmek ve Hafifletebilmek İçin Tavsiyeler

 • Bel bölgesinde oluşan ağrı birkaç gün boyunca izlenir. Ağrı geçmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres yapılabilir.
 • Sürekli hareket edilerek kaslar ve eklemler çalıştırılmalı fakat bel bölgesi kesinlikle zorlanmamalıdır.
 • Aniden gelişen dönüşlerden ya da eğilme bükülme hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir.
 • Yatak istirahati ile tedavi yöntemi yanlış bir uygulama olup, kaçınılması gerekmektedir.
 • Bel ağrısının ilk 1 ile 2 günlük periyodun da sancı olan bölgeye yaklaşık olarak 5-10 dakika süresince soğuk kompres yapılabilir. Havluya dolanmış bir buz torbası bunun için kullanılabilir.
 • Yardım istemekten çekinmeyin. Eğer bel ve civarındaki sancılama 1 hafta sonunda yine aşırı şekilde ağrı oluşturuyorsa fizik tedavi veya ortopedi uzmanına muayene olunmalıdır.
Soğuk Kompres Uygulanması: Soğuk kompres yapmak bel bölgesinde oluşan ağrıyı dindirme konusunda etkili olmaktadır. Tek başına soğuk kompres ya da ağrı kesiciler yardımıyla yapılan soğuk kompres ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Yapılacak olan soğuk kompres uygulaması belde oluşan ağrıların kendini hissettirmeye başladıktan sonra 48 saat içinde uygulanması tedaviyi güçlendirecektir. Ağrıyan bel bölgesine, içinde soğuk buz torbası bulunan bir havlu yardımı ile 5-10 dakika boyunca soğuk kompres uygulanmalıdır.

Sıcak Kompres Uygulaması: bel bölgesinde oluşan ağrıların tedavisi için ağrı kesici ile veya tek başına yapılan sıcak kompres uygulaması çok faydalı bir tedavi yöntemidir. Bu alanda oluşan sancılar 48 saatten uzun sürmesi halinde sıcak bir madde (Yastık olabilir) ya da sıcaklığı güzel ayarlanmış su altında bir duş ağrıların hafiflemesine ve giderilmesine yardımcı olacaktır.

Yatak İstirahati: Eğer çok ciddi bir düzeyde bel ağrısı şikâyetiniz var ise doktorunuz sizden yatakta istirahat etmenizi isteyebilir. Aynı zamanda size verilen bu istirahat 1-2 günü geçmemelidir. Çünkü daha uzun süre olacak yatak istirahati bırakın rahatlamayı bel bölgesinde oluşan ağrıların artmasına bile sebep olabileceği değerlendirilmektedir. 5 günden uzun olan yatak istirahati kas gücünün giderek zayıflamasına ve halsizliğe neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bel bölgesindeki ağrıyı arttırır ve iyileşme sürecinde gecikmeler yaşatır. Kas fonksiyonlarının hareketi istenilen seviyede olmazsa, bel bölgesinde oluşan ağrılar kronik hale geldiği düşünülebilir. Eğer yatarak tedavi gerektiren bir vaka oluşmuşsa ve yatılması gerekiyorsa hastanın sürekli yatmak yerine gün içerisinde birkaç saat ayağa kaldırılması ve hastanın yürümesinin sağlanması daha hastalığın daha da kronik hale gelmesini engelleyecektir.

Bel Ağrısı Sırasında Egzersiz: Bel ağrısının mevcut olduğu dönemlerde yapılan egzersizler hastanın kendisini daha iyi hissetmesi bakamından anlamlıdır. Bu egzersiz faaliyetleri bel ağrısının daha da ilerlemesine engel olarak ağrıların kronikleşmesini engeller. Eğer bel ağrısı var ancak daha hafif bir şekilde seyrediyor ise çok fazla yüklenmeden bazı kültür fizik hareketleri yapılabilir. Bu hareketler esneme ve gerilme hareketleri, kondisyon bisikleti, yüzme ve kısa yürüyüşler şeklinde sıralanmaktadır. Yapılan egzersizlerin hareket kabiliyeti en düşük olandan başlayarak zor hareketler şeklinde yapılması ve seviyeli olarak artırılması gelişme sürecini olumlu olarak etkileyebilir. Antrenmanları yapılmaya başladığı zamanlarda bel ağrılarının daha kötü olmalarına sebep olabileceği gözlense bile kötüleşen bu durumun sizi endişelendirmesine gerek yoktur. Bu dilimde ağrılar daha da artma eğilimi gösterirse mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.


Bel Ağrısını Önlemek için

 • Her zaman rahat kıyafetler tercih edilmeli.
 • Kısa topuklu ayakkabılar giyilmelidir.
 • Gerekli durumlarda ayakkabıların içerisine tabanlık koyulmalıdır.
 • Çalışma süreniz uzayacaksa ve oturarak çalışılması gerekiyor ise ayaklar döşeme üstünde ya da alçak bir yükseklikte tutulmalıdır.
 • Sandalye seçimine dikkat etmelisiniz. Hafif miktarda arkaya yatabilen ve sağlam bir sandalye tercih edilmelidir.
 • Çalışma alanları ve eşyalarınızı kendinize göre yeniden yerleştirmelisiniz.
 • Uzun mesafeli araç kullanımlarında tedbiren belin arka tarafına bir yastık konmalı ya da rulo yapılmış bir havlu yerleştirilmelidir. Sürüş süresince sık sık mola vermek, birkaç dakikalık yürüyüşler yapmak beli rahatlatacaktır.
 • Eğer uzun süre ayakta çalışılmak zorunda ise ayak düşük bir yükseklikte dinlendirilmelidir.
 • Uyku problemi yaşanıyorsa dizlerin altına bir yastık konulmalı, sırt üstü ya da dizleri bükerek arasına yastık koyarak yan yatılması ağrıyı dindirecektir.

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Başparmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Başparmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?