Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak tırnak ağrısı nedenleri; genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelir. Baş parmağın yere çarpması, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi nedenler ayak baş parmak ağrısının nedenleridir. Bu nedenler dışında, gut hastalığı, bunyon, ayak nasırı, ayak mantarı, düz tabanlık ayak baş parmak tırnak ağrısının olmasını tetikler. Tırnak çatlaması, tırnağın batması, tırnağın iltihaplanması ve kemik tümörü ayak baş parmak tırnak ağrısının nedenleri arasındadır. Ayak baş parmak tırnağının etrafındaki deri kızarma, şişme ve acı oluşturur. Tırnağın sivri tarafı baş parmağın içine bükülerek tırnağın batmasını meydana getirir. Tırnak enfeksiyon kapmışsa iltihaplanır ve sarı bir akıntı gelir. Ağrı şiddeti çok fazla dayanılması zordur. Tırnak keserken biçimsiz kesmekte ağrıyı arttırır. Ayak baş parmak tırnağının soyulması, tırnak çevresindeki derinim kuruması, beyaz noktalar, kırılmalar, sararmalar, dikey koyu çizgilerin oluşması, tırnağın yatağından ayrılması ayak baş parmak tırnağında karşılaşılan sorunlar arasındadır.


Ayak baş parmak tırnak ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir?


Tedavi tırnak ağrısının altında yatan nedene göre değişir. Ciddi bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız mutlaka bir Uzman hekime başvuru yapılması gerekir. İltihap sökücü ilaçlar kullanmak ağrının şiddeti azaltır ve tırnak batmasından kaynaklanan tırnaktaki enfeksiyona bağlı sarı akıntıyı iltihap sökücü kurutur. Bölgede kuruyan iltihap tırnak üzerinde ağrı yapmaz. Çarpma gibi fiziksel temas sonucu oluşan tırnak ağrısına en iyi yöntem soğuk tedavi yani buz tedavisi yapmaktır. Tırnak üzerine buz koyup beklemek tırnağa soğuk tedavi uygulayarak rahatlatacak ve oluşan ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Baş parmak ve tırnağı sıkıştıran ayakkabılar giymemeye özen gösterilmelidir. Normal ağrı kesiciler işe yaramadığı zaman, kortikosteroid enjeksiyon doktor tarafından tavsiye edilir. Tırnak kesimine dikkat etmek tedavide en önemli detaydır. Tırnakların kesimi küt ve düz olmalıdır. Tırnağın batması durumunda mutlaka antibiyotik grubu bir ilaç alarak tırnağın batan kısmı çıkartılır. Ayak baş parmak tırnağının batmasına bitkisel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Tırnak kenarındaki deriyi yumuşatmak için zeytinyağı sürülür.


Ayak baş parmak tırnak ağrısının bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?


Papatya çayı, ada çayı, incir yaprağı çayı, bol bol su tüketmek, doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğanı bol bol tüketmek kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Kırmızı biberin ağrı kesici özelliğinden dolayı tüketilmesi oluşan ağrıları dindirir. Tırnağı doğal yağlarla yumuşatıp masaj yapmak tırnak ağrısını hafifletir ve bölgeye iyi gelir. Ayaklar ılık su içinde 10-15 dakika bekletilir. Yumuşayan ayak tırnağı rahatlar.

Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Güncel

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?