Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol baş ağrısı, bölgesel ağrılar olarak tanımlanan ve toplumda sık görülen bir baş ağrısı türüdür. Bazen sol baş ağrısı ciddi bir sağlık probleminin sinyalini veren bir sorun olabilir. Sol baş ağrısı, genelde şiddetli ağrıların yaşandığı migren ağrısı kabul edilebilir. Migren ağrıları, başın tek tarafını tutan, şiddetli ve zonklayıcı ağrılara yol açan bir baş ağrısı türüdür. Neden kaynaklandığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Sol baş ağrısı genelde ataklar halinde gelişerek öncesinden bazı belirtiler verebilir. Migren şeklinde gelişen sol baş ağrısının günümüzde kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak belirtiler yaşandığında ya da baş ağrısı başladığında yaşanan ağrıları hafifletmek amacı birtakım önlemler alınabilir.

Başın sol tarafında migren ağrısı sol gözle alakalı bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca sol tarafta bulunan dişte meydana gelmiş bir sorun sol baş ağrısına yol açabilir. Migren nedeniyle yaşanan sol baş ağrısı bazı durumlarda geçici ya da kısa süreli olurken bazı durumlarda geçmeyen ve uzun süre devam eden ağrılar şeklinde yaşanabilir. Alkol, sigara, kahve, bazı kokular ağrıların tetiklenmesine yola açabilir. Sol baş ağrısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği için neden henüz tespit edilememişse mutlaka bir doktora başvurularak gerekli araştırmaların yapılması, nedenin tespit edilmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Sol baş ağrısı için alınabilecek önlemler nelerdir?
  • Sol baş ağrısına sebep olan etkenlerle beraber migren ağrısını tetikleyen etmenlerden kaçınmak sol baş ağrısı için faydalı olabilir. Karanlık, sessiz bir ortamda uzanmak beynin rahatlamasını ve dinlenmesini sağlar. Beraberinde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
  • Açık havada yürüyüş yapmak sol baş ağrısı için faydalı yaklaşımlardan biridir. Açık hava vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar ve kişi kendini daha ferah ve rahat hissedebilir.
  • Alınacak sıcak duş sol baş ağrısını hafifletmek adına yararlı olabilir. Sıcak su vücutta gevşeme sağlayarak, ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Duştan sonra sessiz bir ortamda uzanarak büyük rahatlama sağlanabilir.
  • Soğuk kompres baş bölgesinde gelişebilecek her ağrı için faydalı olduğu gibi sol baş ağrısı içinde faydalı bir yöntemdir. Soğuk suya batırılarak sıkılan bir havlu ya da buz torbası ağrıyan bölgeye konularak bekletilebilir.
  • Sol baş ağrısında bölgeye masaj yapmak etkili çözümler arasında yer alır. Alın bölgesinden başlanarak ağrıyan kısma doğru dairesel hareketlerle masaj yapılabilir. Masaj anında ağrıya karşı iyi gelen bitkisel yağlardan faydalanmak daha çabuk rahatlama sağlayabilir.
  • Baş ağrısı kronikleşmemiş ise eczanelerden reçetesiz ağrı kesici ilaçlar temin edilerek kullanılabilir.

Sol Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Güncel

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?