Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte ağrı, gebeliğin başlangıcından itibaren farklı nedenlere bağlı olarak ağrıların yaşanması mümkündür. Gebelik dönemi kadın için önemli ve özel bir dönemdir ve vücutta birçok değişimin yaşanmasına neden olur. Hormonal değişimler, fiziksel değişimler anne adayının bu özel süreçte farklı şikâyetlere maruz kalmasına yol açar. Kasık ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısı, sırt ağrısı yaşanabilecek ağrıların başında gelir. Yaşanan ağrıların bir kısmı önemsiz ve tedavi gerektirmezken, bir kısmı önemli bir durumun habercisi olarak yaşanabileceğinden tedavi edilmesi gereken ağrılardır. Gebelik dönemi anne ve anne karnındaki bebeğin birlikte değerlendirildiği bir dönemdir. Dolayısıyla yaşanan her patolojik ağrı anne ve bebeği olumsuz yönde etkileyerek istenmeyen semptomların gelişmesine neden olabilir. Anne adayı olağan dışı bir ağrı hissettiğinde ve özellikle ağrıya eşlik eden kanama, mide bulantısı, kusma gibi şikâyetler yaşandığında vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.


Gebelikte ağrı


Gebelikte baş ağrısı: Gebelik haricinde de bayanların çok sık karşılaştığı baş ağrıları gebelik döneminde de sık yaşanan ağrılardan biridir. Bu dönemde yaşanan baş ağrılarının bir kısmı sinüzit, görme bozuklukları, migren gibi nedenlerden yaşansa da bir kısmının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Gebelikte baş ağrısı tedavisi için parasetamol içerikli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların kullanımıyla baş ağrısı büyük oranda kontrol altına alınabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan bu baş ağrıları genelde gebelik ilerledikçe ortadan kaybolur.

Gebelikte karın-kasık ağrısı: Gebelikte karın ve kasık ağrısı gebeliğin ilk evrelerinde ve ilerleyen evrelerinde, hatta doğuma yaklaşılan sürelerde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Ağrılara yol açan nedenlerin bazıları önemsiz olurken bazıları hastaneye yatış yapılacak ve hastane ortamında tedavi edilecek kadar ciddi olabilir. Gebeliğin başlangıcında ilk adetin geciktiği fark edildiğinde karın ve kasık bölgesinde hafif ağrılar hissedilebilir. Gebelik 3-4. Ayına ulaştıktan sonra kasık bölgesinde adeta bıçak saplanırcasına keskin ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar ani hareketlerde artabilir. Kasık ve karın bölgesinde yaşanan ağrılar genelde rahmin büyümesine bağlı gelişir. Bu ağrılara kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik eşlik edebilir.

Gebelikte sırt ağrısı: Gebelikte döneminde sırt ağrısı gebelerin büyük çoğunluğunda etkili olabilir. Gebeliğin başlamasıyla beraber vücutta artan hormon seviyesi, hormonlarda farklılaşma sırt ağrısına yol açabilir. Hormonlar kadın vücudunu doğuma hazırlamak için çalışır. Gebelik döneminde anne adayının leğen kemiği eklemleri bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırmak için yumuşamaya başlar. Leğen kemiği progesteron hormonu sayesinde değişikliğe uğrar ve belde bulunan omurga eklemleri bu yumuşamadan dolayı etkilenir. Vücutta yaşanan bu sıra dışı değişim gebelikte sırt ağrısına yol açar.

Gebelikte mide ağrısı: Yine gebelik sürecinde değişen hormon seviyesi mide ağrı ve yanma gibi şikâyetlere yol açabilir. Hormonların artmasıyla midenin yemek borusuyla birleştiği alanda girişi gevşetir ve mide asidi bu gevşeklikte kaçarak yemek borusuna doğru ilerler. Bu durum reflü olarak tanımlanır. Rahmin büyüyerek mideye baskı uygulamaya başlar ve mide şikâyetleri gebeliğin son aylarında daha fazla artar.

Gebelikte bel ağrısı: Gebelikte yaşanan bel ağrısı, karnın ağırlaşmasıyla birlikte vücudun ağırlık merkezinin değişmesi sebebiyle yaşanır. Bir diğer neden ise relaxin hormonunun yaratmış olduğu etkidir. Bu hormon bel eklemleri ve farklı eklemlerde gevşemeye yol açar ve beraberinde bel ağrısı yaşanabilir. Gebelikte fazla kilo almak, stres, karnın büyümesi ve vücut merkezinin ağırlaşması bel ağrısına yol açan diğer faktörlerdir. Bazı durumlarda ise yaşanan şiddetli bel ağrısı gebelik dışı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenler kas spazmı, bel fıtığı ya da travma olarak sıralanabilir.

Gebelikte rahim ağrısı: Gebelikte ağrı denildiği zaman akla gelen ağrılardan biri de rahim ağrısıdır. Gebeliğin herhangi bir döneminde yaşanabilir. Nedeni eklemlerin su tutarak yumuşaması ve gevşemesi olarak bilinir. Genellikle gebeliğin 6-8. Haftalarında yaşanan rahim ağrısı, rahim büyümesine bağlı olarak da gelişebilir. Gebelikte rahim ağrısı, henüz ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında daha sık görülür. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde gebeliğin son aylarına doğru rahim büyüyüp ağırlaştıktan sonra ya da rahim kasılmalarından dolayı rahim ağrısı yaşanabilir.

Dış gebelik ağrıları: Dış gebelik, gebeliğin rahim haricinde farklı bir bölgede gelişmesi sonucu meydana gelen bir problemdir. Dış gebelik nedeniyle yaşanan ağrı oldukça şiddetli olur. Bazı durumlarda ağrıya eşlik eden hafif ya da şiddetli kanamalar görülebilir. Geçmek bilmeyen kramp tarzı şiddetli ağrılar, düşük tansiyon dış gebelik belirtileri arasındadır. Dış gebelik hemen müdahale edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Gebelikte doğum ağrısı: Gebelik döneminde yaşanabilen en masum ağrılardan biri doğum ağrısıdır. Gebelik 38. Haftaya ulaşmışsa doğum ağrıları yaşanmaya başlanır. Bu ağrılar doğum gerçekleşene kadar düzenli devam eder. Sağlıklı bir doğum için bu ağrıların yaşanması gerekir ve bu ağrılar durdurulamaz.

Gebelikte Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni