Kafa Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kafa Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kafa ağrısı, boyun, sırtın üst kısmında, kas, saçlı deri, baş-boyun bölgesindeki damarlar ve başta oluşan ağrıya verilen addır. Ağrının oluştuğu yerde damarlarda genişleme, saç derisindeki gerilme ve kaslardaki spazm ağrıya sebep olmaktadır. Beyinde ağrı duyusu yoktur. Kafamız ağrıdığında beyninden geldiğini düşünürüz ama ağrı aslında çevresinden kaynaklanıyordur. Kafa ağrısının diğer bir adı da halk arasında baş ağrısı olarak geçmektedir. Günümüzde yaygın olarak görülmektedir. İnsanlar içinde en üç kişiden birinde rastlanmaktadır. Günlük hayatı zorlaştıran bu ağrının 300 tane çeşidi bulunmaktadır. Bu ağrı çeşitlerinin çoğu geçicidirler.

Kafa ağrısı çeşitleri

Gerilim tip kafa ağrısı: Çok çeşidi vardır. En yaygın olarak bilineni migrendir. İnsan günlük hayatını da olumsuz etkilemektedir.

Küme kafa ağrısı: Nadir rastlanılmaktadır. Fakat çok şiddetlidir. Saniyelik ağrı saplanması şeklinde ve nahoş ağrılardır.

Kronik kafa ağrısı: On beş günden fazla süren ağrılardır. Ağrıların kronikleşmesinin çoğu aşırı ilaç kullanımından kaynaklıdır. Bu rahatsızlığın ikinci diğer adı da süregelen günlük baş ağrısıdır.

Sekonder kafa ağrısı: Beyinde oluşmuş olan hasar sorunundan veya metabolik durumlardan kaynaklanan ağrı çeşididir. Tümör, inme, temporal arterit, enfeksiyon, hipertansiyon, ilaçtan kaynaklı olan sekonder baş ağrısına sebep olmaktadır.

Kafa ağrısı neden olur?

Psikolojik nedenler: Kafa ağrısı psikolojik nedenden kaynaklı ise uzun süreli olmaktadır. Migrene kıyasla baş ağrısı daha azdır. Psikolojik sebepler ise stres, depresyon, kaygılanma, yorucu iş koşulları, göz yorgunluğu, yorucu bir gün geçirmek ve büyük üzüntü yaşanmışsa baş ağrısı yapmaktadır. Kişilere göre kafa ağrıları değişiklik gösterebilmektedir. Yaşam tarzı ve günlük yapılan işlerde ağrıyı tetikleyebilir. Kişinin bu Kafa ağrısı, boyun, sırtın üst kısmında veya başta oluşan ağrıya verilen addır. Kafa ağrısının diğer bir adı da halk arasında baş ağrısı olarak geçmektedir. Günümüzde yaygın olarak görülmektedir. İnsanlar içinde en üç kişiden birinde rastlanmaktadır. Günlük hayatı zorlaştıran bu ağrının 300 tane çeşidi bulunmaktadır. Bu ağrı çeşitlerinin çoğu geçicidirler.

Migren: Çevresel ve genetik faktörlerden meydana gelmektedir. Bu tarz baş ağrıları uzun süreli olmaktadır. İnsan yaşamını çok olumsuz etkilemektedir. Bu rahatsızlıkta bulantı, kusma ve çok şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Migreni olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Kalabalık ve çok gürültülü mekanlardan uzak durmalıdırlar. Migreni tetiklemeye aşırı stres, sinir, üzüntüde yardımcı olmaktadır. Migren sorunu yaşayanlar sessiz, ışıksız bir yere geçip dinlenmelidir.

Kafa ağrısının sebepleri nelerdir?

Kafa ağrılarının hepsi psikolojik ve migrenden kaynaklanmaz. Vücutta kan şekerinin düşmesi, kansızlık, tansiyon, şeker hastalığı, açlık gibi rahatsızlıklarda baş ağrısına sebep olabilir.

Kafa ağrısından kurtulmak için öneriler

Aşağıda belirtilen yöntemler kafa ağrılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Temiz havada yürüyüş yaparak vücuttaki gerilimi alır ve baş ağrısının geçmesini sağlar.
 • Sessiz ve karanlık bir ortama geçip dinlenmeniz hem sakinleşip, rahatlamanızı sağlayarak baş ağrınızı geçirebilirsiniz.
 • Ayaklarınıza sıcak suyun içine koyabilir veya sıcak bir duş sakinleşmenizi sağlar.
 • Burun deliklerinin üst kısmında alına doğru dairesel hareketlerle masaj yapılabilir.
 • Soğuk bir bezi ıslatıp başınıza koyarak soğuk kompleks uygulayabilirsiniz.
 • Terleme yöntemiyle baş ağrınızı geçirebilirsiniz. Teri de spor yaparak sağlayabilirsiniz.
 • Bitkisel olarak nane, zencefil, sarı kantaron ve kedi otu çaylarını da yapabilirsiniz
 • Boyun egzersizleri yaparak boyunuzu çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Nefes egzersizi yaparak vücudun gevşemesini sağlayabilirsiniz.
 • B2, Q10 ve magnezyum sülfat vitaminlerini kullanarak kafa ağrısı azaltabilirsiniz.
 • Ağrı kesici ve aspirin kullanmaktan uzak durun. Çoğunlukla ilaç tüketimine başvurulur ise vücut zamanla ağrı kesicilere karşı bağımlı olacaktır.
 • Kan şekerinin düşmesinde dolayı kafa ağrılarının meydana gelir. Hemen yemek yenmelidir.
 • Strese neden olan sorunlardan uzak durulmalıdır.
İnsanın hayatı boyunca baş ağrıları bir hasar bırakmayabilir. Bir kez olan ağrılar hayati tehlike arz edebilir. Bu tarz kafa ağrıları meydana geldiğinde Uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Sebebi ise ağrının vücutta meydana gelen bir sorun olduğunun habercisi de olabilir.

Kafa Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boşluk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boşluk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı

Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi