Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme ağrısı, kadınlarda doğurganlık döneminde sıklıkla görülen bir durumdur. Meme ağrılarının altında çoğu zaman iyi huylu meme hastalıkları veya hastalık olarak bile sayılmayacak nedenler yatabilir. Meme ağrısı olan hastaların büyük bir çoğunluğu uzman bir hekime başvurmaz. Her üç kadından biri bu tür ağrı şikayetlerinde kadın doğum uzmanına veya uzman bir cerrahi hekime başvurmaktadır.

Meme Ağrısını 3 Gruba Ayırabiliriz

  • Dönemsel meme ağrıları,
  • Dönemsel olmayan meme ağrıları,
  • Meme dışı göğüs duvarı ağrıları.

Dönemsel Meme Ağrısı

Her adet döneminde kanama başlamadan önceki günlerde her iki memede de oluşan ağrılardır. Adet kanaması başladıktan sonra ağrı azalır ve zamanla kaybolur. Sıklıkla memede sertleşme ile başlayan ağrı, koltuk altına doğru yayılan bir ağrıdır. 20'li ve 30'lu yaşlarda daha sık görülmektedir.

Dönemsel Olmayan Meme Ağrısı

Memedeki kitlesel ve yapısal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar. 40 yaş üzeri kadınlarda daha çok görülmektedir. Sabit, yakıcı ve tek taraflı olarak ağrı meydana gelir. Daha çok emziren kadınlarda meme iltihabına bağlı olarak şiddetli ağrılar olabilir. Göğüs duvarı ağrıları kollara ve omuzlara kadar vurabilir. Bu ağrılar genellikle ağır kaldırmaktan veya çok fazla kolları kullanmaktan kaynaklanır. Bu ağrıların hemen başlamasının nedeni, kadınlarda göğüs duvarı kaslarının zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Meme Dışı Göğüs Ağrıları

Bunlar, kalp ve akciğer rahatsızlıklarından veya kas iskelet sisteminden kaynaklanan ağrılardır. Aslında meme ağrıları ile ilgisi olmayan bu ağrılar, meme ağrısı olarak algılanabilir.

Meme Ağrısının Teşhisi

İlk iki grup, memenin dokusundan kaynaklanıp birbirine çok benzemektedir. Üçüncü grup ağrılar ise göğüs duvarı ağrıları veya eklem sisteminden kaynaklı ağrılardır. Tüm bu ağrıları dikkatli bir uzman hekim tarafından muayene ederek ayırmak mümkündür. Memeden kaynaklanan ağrılar ile göğüs duvarı veya iskelet kısmından kaynaklı ağrıları kadınlar genellikle birbirine karıştırmaktadır. Kaburga kemikleri, iskelet yapımız ve göğüs adaleleri de sıklıkla ağrı yapmaktadır. Bu da kadınlar arasında kanser olabileceği endişesi ile hemen meme ağrısı olarak algılanmaktadır.

Ağrının Karakteri

Kadınlar tarafından ağrının karakteri çok iyi tanımlanmalıdır. Adet dönemlerinde olup olmadığı, ağrının ne kadar süre devam ettiği ve ne kadar zaman sonra yok olduğu, ağrının nasıl ve neden geçtiği, ne sıklıkla yaşandığı, gece uykudan uyandırıp uyandırmadığı, işlerine engel olup olmadığı ve ağrı kesici ilaç kullanılıp kullanılmadığı hastalığın tanısının konulmasında uzman hekimler tarafından oldukça önemlidir. Bu soruların cevabı alındıktan sonra tıbbi tedavinin uygulanması hasta tarafından oldukça önemlidir.

Memenin Sıkça Ağrıması

Meme ağrısı sıkça yaşayan kadınların adet öncesi dönemlerde göğüslerde ödem oluştuğu için bu dönemde su ve tuz tüketimini kısıtlamak şikayetlerin hafiflemesine neden olmaktadır. Ayrıca meme ağrısı olanların sigara ve alkol tüketimine dikkat etmeleri, kahve tüketimini bu dönemde azaltmaları bu şikayetlerin azalmasına sebep olacaktır. Bilimsel çalışmalar ile bunlar kanıtlanmıştır. Meme ağrısı şiddetli olduğu dönemlerde basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

Meme Ağrısı ve Kitle Durumu

Meme ağrısı var ise ve ele kitle geliyorsa uzman hekimler tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmesi, radyolojik tetkiklerin yapılması açısından oldukça önemlidir. Ancak kesinlikle ağrı olduğu dönemde mamografi çekilmemesine özen gösterilmelidir. Memedeki ele gelen kitlelerin çok az bölümüne kanser teşhisi konulmaktadır. Meme ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar arasında meme kanseri görülme oranı oldukça düşüktür. Meme ağrısı çeken hastaların büyük çoğunluğu bunun başka nedenlerinin olduğunu öğrenince oldukça rahatlar. Bu hastalar için de %3 gibi çok düşük oranda hastalara ağır şikayetler nedeniyle tıbbi tedavi uygulanmaktadır.

Meme Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni