Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı, Baş parmağımız ayak ile el ayaklarımızda yer alan parmaklardan birincisidir. Vücudumuzda tam iki adet elde ise ayakta iki adet olmak üzere tam dört tane bulunmaktadır. El baş parmağı elin görev ve fonksiyonlarının yüzde ellisini yerine getirir. Elimizi kullanarak ince işleri yapmakta oldukça önemlidir. Elde travmaya en açık olan parmak ise baş parmaktır. Ayakta ise başparmak yürüme esansında oldukça önem taşır. Ayağın yerden kalkma esnasında bükülerek harekete yardımcı olmaktadır.

Baş Parmak Ağrısı Sebepleri Nelerdir?
  • Septik Artriti: Ortopedi ve fizik tedavi ile rehabilitasyon bölümünün acilidir. Hem ayak hem de el baş parmağında saptanır. Septik artrit oldukça acil bir durumdur. En kısa sürede müdahale edilmesi gerekir. Müdahale edilmediği zaman eklemin kaybedilme riskini taşımaktadır.
  • Travma: Geçirilen travmalara bağlı olarak ayak ile el baş parmağında çıkıklar ya da kırıklar oluşabilir. Bu iki durumda da baş parmağın hareketi oldukça ağrılı olur. Kırıklarda krepitasyon ile anormal hareketler vardır. Grafi çekimi sonucunda direkt belli olur.
  • Tümör: Ayak ile el baş parmağında görülür. Başlangıçta sinsi bir şekilde ilerler. Daha sonra bulgu vermeye başlar. Bu durum daha çok metastazlara bağlı olarak tümör gözlenir. Böyle bir durumda hasta kişinin öyküsü oldukça önemlidir. Gece
  • Ağrıları, gece terlemeleri, kilo kaybı ile iştahsızlık sorgulanır.
  • Artrit: El baş parmağında yer alan eklemler interfalengeal eklemler, karpometakarpal eklemler ve metakarpofalangel eklemlerdir. Ayak baş parmağında yer alan eklemler ise metatarsofalengeal eklem ile interfalengeal eklemlerdir. Bulunan bu eklemler diartrodial eklemlerdir. Yani oynar kemiklerdir. Bu eklemler sıvı içerirler. İçermiş oldukları bu eklem sıvısına bağlı olarak eklemlerde sıcaklık, kızarıklık, şişlik ve ağrı görülür. Artritin sebepleri: enfeksiyöz, travma, dejeneratif hastalıkalr ve inflamatuar hastalıklar olur.
  • Halluks Valgus: Ayak baş parmaklarının dışarı taraf deviye olmasını denir. Bu biçimde metatarsofalengeal eklem basıya açık bir hale gelmektedir. Bu eklemin üstü şişer, ağrır, kızarır ve oldukça hassas bir hal almaktadır. Bu duruma ise bunyon denir.
  • GUT Artriti: En sık sebebi serum ürk asit seviyesinin artmasına ve bu duruma bağlı olarak sodyum kristallerinin dokular üzerinde birikmesidir. Halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinmektedir. Aşırı ve çok sık tüketilen protein gelmektedir. Kişilerin yaklaşık olarak yüzde doksanından daha fazlası orta ve ileri yaş erkeklerdir. Akut atak genellikle sadece tek bir eklemden birden ve oldukça şiddetli bir ağrı ile başlamaktadır. Atak çoğu zaman fazla yemek yemek, travma, alkol alımı, miyokart infarktusu, aşırı fiziksel yorgunluk, enfeksiyon gibi hazırlayıcı bir olayın ardından gelişir. En sık tutulmakta olan eklem tipik olarak birinci metatarsofalangeal eklemdir. Yani ayak baş parmağında yer alan eklemdir. Tutulmakta olan eklem üstündeki deri aşırı derecede ağrılı, gergin, sıcak, parlak ve kızarıktır. Akut atağın tedavi şekli ise; Non steroid anti ve kolşisin inflamatuarladır.
  • Halluks Rijitus: Kadınların özellikle de çok fazla dar ve oldukça yüksek topuklu ayakkabı giymelerine bağlı oluşmaktadır. Bu olay ayak baş parmağında görülür.
  • De Guervain Tenısinovati: El baş parmağının dorsalinde yer alan ekstansör komponentinde yer alan tendon ile eklem sıvısının inflamasyonudur. El baş parmağının avuç içine alınarak yumruk şekli yapılması ile ulnar deviaasyonu zorlanması ile ağrı giderek artar. Bu biçimde baş parmak ağrısı rahatsızlığa tanı koyulmuş olur.

Baş Parmak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi