Ayak Tarak Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Tarak Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak tarak kemiği ağrısı, çoğu kişinin rahatsız olduğu ayak ağrıları arasında yer alır. Bunlar bazen sızlama şeklinde, bazen de şiddetli derecede etkili olur. Ayak tarak kemiği ağrısı ayakta hassas dengenin bozulduğu zamanlarda ortaya çıkabilir. Ayaktayken vücut ağırlığı ayaklara eşit oranda dağıtılır. İlk olarak vücut yükü ayak topuğuna ve birinci tarak kemiğine gelir. İkinci olarak yük beşinci tarak kemiği başına, üçünü olarak ikinci, üçüncü ve dördüncü ayak tarak kemiği başına gelir. Ayak zeminle bağlantıyı üç noktadan sağlar. Böylece vücut dengede durur. Ayak tarak kemiğinde beş uzun ince kemik vardır. İleri yaşlarda tarak kemiğinin altında iki kemik daha oluşur ve sayıları yediye çıkar. Ayak tarak kemiği ayaktaki metatarsal kemiklerdir.

Ayak tarak kemiği ağrısının nedeni genellikle darbe kaynaklı yüklerden ya da ayağa gelen ağırlığın dağıtılma biçiminin olumsuz etkilendiği durumlardan kaynaklanır. Bu sorunlar ayak tarak kemiğine daha fazla yük binmesine, tarak kemiğinin parmak kemikleriyle birleştiği noktalarda iltihaplanmaya, dolayısıyla ayak tarak kemiği ağrısı sorununa yol açar.


Ayak tarak kemiği ağrısı neden olur?


Ayak tarak kemiğinde oluşan ağrıların çeşitli nedenleri olabilir. Bu ağrıyı çekenler öncelikle bunun nedenlerini belirlemelidir. Gerekirse tıbbi destek alınmalı, hemen tedaviye başlanmalıdır.

Egzersiz ve aktivitelerin yoğun şekilde yapılması: Ayaklar egzersizler sırasında önemli bir ağırlığın altına girer. Eğer vücudunuzu fazla zorlar, egzersizleri yapmayı abartırsanız ayak tarak kemiği ağrısı çekebilirsiniz. Eğer spor yaparken uygun ayakkabı seçimi yapmadıysanız ağrının ortaya çıkma riskini de arttırırsınız.

Ayağın yapısı: Ayak yapısı özellikle ayak kavisinin yüksek olması gibi etkenler ayak tarak kemiğine binen ağırlığın artmasına neden olur. Bu ağrının oluşmasında önemli bir etkendir. Aynı zamanda ayak parmaklarının yapısı da önemlidir. Baş parmaktan uzun ikinci parmak ayak tarak kemiğine binen yükü arttırır. Bu tür olumsuz yapısal sorunlarda ağrıya neden olabilir.

Çekiç parmak: Yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesi, dar ayakkabı seçimi gibi etkenler ayak parmaklarının düz durmasına engel olur ve çekiç parmak sorununun yaşanmasında yol açabilir. Bu durumda ayak parmakları ikinci kıvrımdan sonra kıvrılmaya başlar, sıkışmadan dolayı tarak kemikleri uçlarında çökmeler meydana gelir. Bu etkende ayak tarak kemiği ağrısı nedeni olabilir.

Ayak baş parmağında kemik çıkıntısı (Bunyon): bu sorun ayak baş parmağında şişmeye ve ağrıya yol açar. Bu problemin genetik etkenlerden ya da dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymekten dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Toplumda en fazla kadınlarda görülmektedir. Bu rahatsızlıkta ayaktaki yük baş parmak dışındaki alanlara dağılır. Eğer tedavisi yapılmazsa, ayak tarak kemiği ağrısı ortaya çıkar.

Fazla kilo: Vücut ağırlığı taşıma görevi üstlenmiş olan ayaklara, fazla kilolarınızı da taşıtmamalısınız. Fazla kilolar her zaman ayak tarak kemiğine binen yükü arttırır. Bu tarak kemiğinde ağrıya neden olur. Bunun giderilmesi için öncelikle kilo verilmesi gerekir.

Ayakkabı seçiminin önemi: Ayak tarak kemiği ağrısı uygunsuz ayakkabılar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Yüksek topuklu ayakkabıların sürekli giyilmesi tarak kemiğine binen yükün artmasına neden olur. Sivri uçlu ayakkabıların, dar ayakkabıların giyilmesi de aynı etkilere yol açar. Bu yüzden ayak tarak kemiği ağrısı olanlar bu etkenleri de sorgulamalıdır.

Stres kırıkları: bu türde kırıklar genellikle ayak parmaklarında ya da ayak tarak kemiğinde meydana gelir. Bu yüzden ayağa binen yükte artar. Bunun ayakta başka sorunlarda meydana gelebilir.

Morton nöroması: bu sorun ayak tabanından başlayarak, ayak parmaklarına kadar uzanan yakıcı bir ağrıya neden olur. Ayakkabı giyildiğinde, aktiviteleri yaparken ağrı daha şiddetli hissedilir. Geceleri ise ağrının azaldığı görülür. Ayak tarak kemiği ağrısı yanında, parmaklarda uyuşma gibi etkilerde gösterir. Dar ayakkabı, yüksek topuklu ayakkabı giyildiği zaman ağrı artar. Kemiklere baskı yapan etkenler sinir sıkışmasına neden olduğundan, ayak tarak kemiği ağrısı sorunu yaşanır.


Ayak tarak kemiği ağrısı tedavisi nasıl yapılır?


Ayak tarak kemiği ağrısı çekenler mutlaka uygun ayakkabı seçimi yapmalıdır. Gerekirse ayakkabı tabanlığı kullanmalıdır. Tespit edilen nedene uygun şekilde tedaviye başlanmalıdır. Ayaklarda parmağa kadar uzanan sinirin rahatlatılması uygun ayakkabılarla sağlanamazsa, kortikosteroid enjeksiyonu da uygulanabilir. Bu tedavilerle ağrı geçmediği takdirde, ameliyat yapılarak sinirden belli kısım çıkarılır ve çevresindeki dokular serbest bırakılarak hasta rahatlatılır.

Ayak Tarak Kemiği Ağrısı Yorumları

soru

Meryem

25 Haziran 2018 Pazartesi

İyi akşamlar hocam bennim ayamlarımda baş parmağındaki kemik çıkıntısıda çok ağrı oluyordu tedavi olmadım şimdide oturduktan sonra ayağa kalkınca tarak kemikleri çok acıyor yürüyemeyecek kadar çok ayağa kalkınca topallıyorum biraz hürüyünce geçiyor neden olabilir tedavisi nedir

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi