Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol omuz ağrısı: kişide çoğu zaman dikkate alınmayan ve ihmal edilen bir problemdir. Çoğu zaman omuz ağrısı omuz kavşağındaki kasların zorlanmasından ve ani hareketlerin omuz bölgesinde hasar oluşturmasından kaynaklanır. Vücudumuzdaki omuz bölgesi kas, sinirler, kemik, damarlar, atardamarlar, bağlar ve diğer yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Omuz ağrılarının en belirgin sebepleri arasında kaslar, tendonlar ve omuz yapısını oluşturan diğer yumuşak dokuların zedelenmesi durumu yer alır. Sol omuz ağrısı kimi zaman doku zedelenmesinden, kimi zaman geçirilen kazalar sonucu omuza alınan darbelerden, kimi zaman ise kalp damarları hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Omuz ağrısı sol tarafta daha çok hissediliyorsa akla ilk gelmesi gereken kalp damarlarına ait bir problem düşünülmeli ve gerekli önlemler alınması için doktora gidilmesi gerekmektedir. Kalp hastalıkları yanı sıra sol omuz ağrısı enfarktüs ihtimalini de akla getirmektedir. Omuz bölgesinde olan her problem ağrıya sebep olmaktadır. Trafik kazalarında ya da düşmelerde omuzda oluşan çıkıklar, ayrılmalar, kırıklar, alınan darbeler, oluşan hasarlar omuz bölgesinde ağrıya sebep olur fakat dikkat edilmesi gereken unsur omuzlardaki ağrı sol tarafta daha çok hissediliyorsa ve sol kola doğru ağrı yayılması, uyuşma, baş dönmesi eşliğinde ise bu ağrıyı travma ağrısı ile karıştırmak ve dikkate almamak hayati tehlikelere yol açmaktadır. Sol omuz ağrısı hissedildiğinde kalp hastalığı ihtimali düşünülerek en yakın sağlık kuruluşuna gidip ağrının neden kaynaklandığını öğrenmek için doktor kontrolüne başvurmak size fayda sağlayacaktır. Doktorunuzun muayenesi çekilen röntgenler ve gerekirse tahliller yapılarak size ağrının sebebi hakkında bilgi verilecektir.

Sol omuz ağrısına neden olan unsurlar
 • Kalp hastalıkları: Sol omuz ağrısının en ciddi nedenlerindendir. Anjina hastası olan kişiler genellikle göğüslerinden sol omuza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler bu durum acil bir şekilde zaman kaybetmeden doktor müdahalesi gerektirdiği için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
 • Dolaşım bozuklukları: Kan dolaşımında problemler olması da sol omuz ağrısı oluşmasına sebep olmaktadır. Vücutta kan dolaşımının yönü itibariyle kan dolaşımı bozukluğunda sol omuz ve sol kol, sağ omuz ve sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bu durumun neticesinde sol omuz ve sol kolda ağrılar hissedilebilir.
 • Kullanılan bazı ilaçlar: Çeşitli hastalıklar sonucu kullanılan ilaçlar bazen kan dolaşımını kötüleştirerek problemli bir dolaşıma sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorunuza şikâyetlerinizi anlatarak değişik bir ilaç tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz.
 • Fiziksel zorlamalar: Vücutta bilinçli ya da bilinçsiz olarak yapılmış olan ani ve sert hareketler sonucunda sol omuzda ağrı oluşabilir. Doku zedelenmesinden, incinmeden ve bölgede oluşan hasardan dolayı sol omuzda ağrı hissedilebilir. Bu gibi durumlarda ağrı çoğu zaman kendiliğinden geçer fakat ağrı devam ediyor ve kalıcı olarak sürüyorsa doktor yardımı gerekmektedir.
 • Duruş bozuklukları: Duruş bozuklukları kişinin omuzlarını eğik tutması devamlı oturma pozisyonunda olması bilgisayar ve masa başında sürekli olması sol omuzda ağrı oluşması sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Stres: Günlük hayatınızda yaşamış olduğunuz stresler sol omuz ağrısı olmasına sebep olur. Aşırı stres altında olan insanlarda stres kendini belli bir süre sonra fiziksel bir belirti olarak omuzda veya vücudun herhangi bir bölümünde kendini göstermektedir.
 • Kireçlenme: Omuz bölgesinde kireçlenme oluşumu omuzlarda ağrıya neden olmaktadır. Kireçlenme röntgen ile tespit edilebilir. 40 yaş üstü insanlarda daha çok gözlemlenir.
 • Tümörler: Omuz bölgesinde oluşan veya var olan tümörler omuz ağrısına neden olmaktadır.
 • Fıtık: Kişide boyun fıtığı ya da omuz bölgesinde fıtık olması kişinin şiddetli omuz ağrısı yaşamasına sebep olmaktadır.
 • İltihaplanma: Diyafram altında iltihaplanma oluşmuş ise sol omuz ağrısına neden olabilmektedir.
Omuz ağrısında aşağıdaki belirtilerle karşılaşıyorsanız doktora başvurmalısınız
 • Bir eşyayı kaldırırken zorlanıyorsanız
 • Omuzda deformasyona neden olabilecek yaralanmalar söz konusu ise
 • Dinlenir haldeyken omuz ağrı devam ediyorsa
 • Omuz ağrıları gece sizi uykudan uyandırıyorsa
 • Sol kolunuzu kaldırırken zorlanıyorsanız
 • Ağrıyan bölgece şişlik oluşmuşsa
 • Sol omuz ağrısı vücutta ateş yükselmesi eşliğinde ise
 • Omuz ağrısı yanı sıra diğer olağan dışı belirtiler yaşıyorsanız

Sol Omuz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?