Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı: Regl, kadınlarda gerçekleşen rahim iç yüzeyinde oluşan döllenmemiş yumurtaların kan ile atılması olayına denir. Regl olan bayanlarda hormonal değişiklikler ve kan kaybından dolayı birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Her adet gören bayanda ilginç reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bazı bayanlar baş ağrısı, mide bulantısı, şiddetli karın ağrıları, halsizlik gibi rahatsızlıklar görürken bazı bayanlar bu rahatsızlıkların hiçbirini görmeyebilir. Regl döneminde, hormon seviyelerinin değişikliği sebebiyle baş ağrıları olması gayet normaldir. Kandaki östrojen hormonunun aniden düşmesi ile migren ağrıları artmaya başlar. Bunların yanı sıra uykusuzluk, stres, açlık gibi nedenler de regl dönemindeki baş ağrılarını tetiklemektedir. Regl döneminde oluşan karın ağrıları ve baş ağrıları gün içerisinde yapmak istediğiniz işlerinizi, planlarınızı aksatabilir. Bu ağrıları biraz olsun hafifletmek için çok kuvvetli olmayan majezik veya aspirin gibi ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Fakat regl döneminde alınan ağrı kesici ilaçlar kanamayı azalttığından birçok doktor tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Son çare olarak ağrı kesici ilaçları kullanmaları söylenebilir. Diğer bir yöntem olarak buz torbası kullanabilirsiniz. Soğuk bir bezi veya buz torbasını küçük bir havluya sararak ağrıyan yerlerinize kısa sürelerle başınıza koyun ve masaj yaparak uygulayın oldukça faydasını göreceksiniz.

Regl Baş Ağrısı Engellemek için
  • Stresten uzak durun. Stres migreni tetiklediğinden bu dönemde yaşayacağınız stres, hastalığınızı oldukça zor kılabilir.
  • Kafein ve nikotin içeren içeceklerden uzak durun.
  • Uyku düzenindeki değişiklikler bu dönemde baş ağrılarına sebep olabilir. Çok fazla uyumayın ve çok uykusuz kalmamaya özen gösterin. Yeterli miktarda uyumaya çalışın.
  • Bitki çayları tüketebilirsiniz. Ağrılarınızı hafifletecektir.
  • Ilık duş alabilirsiniz. Vücudunuz rahatlayacaktır.

Regl Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi