Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren ağrısı, Migren, bir baş ağrısı hastalığıdır. Akut ya da kronik şekilde ikiye ayrılır. Dünyada başı ağrımayan insan neredeyse yoktur. Migren ağrısı çeken hastalar toplumun yüzde ikisini oluşturmaktadır. Bu yaşanan baş ağrılarının nedeninin kötü bir hastalık yani beyinde tümör olma olasılığı çok nadir görülen bir durumdur. Migren hastalığı kişinin hayatını tehdit eden bir hastalık değildir. Daha çok yaşamı boyunca çekmek zorunda olduğu bir hastalıktır. Genel yapısı itibarıyla ataklar halinde meydana gelen migren ağrıları çok ciddi şekilde olan kişide şiddetli ağrılara neden olur. İnsan kafatasının tek tarafına yerleşen ve zonklama şeklinde gözlere kadar vuran migren ağrılarının atakları 2-7 gün kadar sürebilir. Bu migren atakları gerçekleştiğinde ağrı dışında birçok belirti gözlemlenir.

Bu diğer belirtileri nelerdir?
  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Işığa duyarlılık,
  • Yüksek ses veya normal sesten bile rahatsız olma, gibi belirtileri vardır.
Bu belirtilerin hepsi migren ağrıları ile birleştiğinde hasta gözünü açamaz hale gelir ve şiddetli baş ağrıları yaşamak zorunda kalır. Migren hastalığının ağrılarını veya ataklarını tetikleyen her şey olabilir. Çünkü tamamen kişinin yediği besinlerde tutunda psikolojik yaşadığı sorunlara varıncaya kadar stres, sıkıntı, travma, gerginlik, sinir gibi birçok etken vardır. Migren ağrısı çeken kişiler karanlık ve sessiz bir yer isterler. Migren tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ama tamamen iyileşmesi söz konusu değildir. Beslenme şekline ve stres sinir gibi duygusal baskılara karşı dikkatli olunduğu sürece migren ağrıları azaltılabilir veya seyrekleştirilebilir.

Migren hastalığı çoğunlukla bayanlarda görülen bir hastalıktır. Bununda en büyük sebebi kadınlık hormonu değişikliğidir. Sürekli değişen hormonal yapı birincil etkendir. Migren hastalığı hastaların çoğunda kırk yaşından önce başlar ve genellikle de ergenlik dönemlerine denk gelmektedir. Buda ilk kadınlık hormonunun değişmesine denk gelir.

Migren ağrısı, migren nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Yine de beyin kan damarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişikliklerinden kaynaklandığı varsayılmaktadır. Özellikle kadınlarda yoğun olarak görülmesinin nedi hormonal değişikliğidir ya da hem annede hem de babada olan migren hastalığı varsa doğuştan bir geçişte söz konusu olabilir.

Migren ağrısı, iki çeşittir. Birisi basit ağrı dediğimiz akut halinde migren diğeri ise klasik migren dediğimiz ama kronik migren olarak bilinen çeşididir. Akut halinde olan migren hastaları ara ara strese ve yoğun çalışmaya veya uykusuzluğa bağlı migren ağrıları yaşarken, kronik migren hastaları her şeyden etkilenerek her an migren ağrısı çekebilirler. Ayrıca kronik migren ağrıları yedi ile on gün arasında devam ederken akut migren daha az 1-2 gün kadar sürer. İnsanlar genellikle ağrı kesicilerden medet umarak migreni geçirmeye çalışsalar da aslında migreni birincil tetikleyenlerin başında mayalı gıdalar yer almaktadır. Bunlarla ilgili hastanın migreninin azdırıcı etkisi olan ve tetikleyen besinin veya besinlerin belirlenerek onlara karşı rejim yapılması yaşanacak migren ağrılarını azaltır. Bu sayede hasta daha az migren ağrısı çeker. Bir başka ayrıntı ise sinir stres gibi manevi olarak insanları çökerten migren ağrılarına neden olan olumsuz durumlardan kendilerini uzak tutmaları gerekmektedir. Böylelikle huzurlu ve rahat olan kişi kronik bile olsa migren ağrılarının tekrarlayışını azaltabilir.

Migren Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

4 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

4 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi