Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı, İlk olarak kuyruk sokumu, vücudumuzda bulunan 33 tane omurun en altındaki, sonuncusudur. Tıp dilinde koksiks kemiği, halk arasında da poçik adı verilen kuyruk sokumu, leğen kemiği içindeki organları alttan destekleyici olan kasların yapışma noktasıdır ve önemi büyüktür. Kuyruk sokumu ağrısına neden olan sebepler genellikle incinme, yaralanma veya zorlamalardır. Kuyruk sokumu ağrısı bazı durumlarda da nadiren büyük hastalıkların işaretçisi olabilmektedir. Anatomik konumu gereği vücudumuz için çok önem teşkil eden kuyruk sokumu ne kadar küçük olsa da bizim için önemli bir o kadar da farklı başka işlevleri de bulunmaktadır.

Kuyruk Sokumu İşlevleri
  • İdeal duruşun devamı
  • Sırt kemiğinin ve kemikle ilişkili olan yapının sabit tutulabilmesi
  • Lif ve bağları birbirleriyle olan bağlarını güçlendirme
  • Kalçalara uygulanan ve kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma gibi birçok işlevi vardır.
Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni İncinme

Doğrudan veya dolaylı olarak kuyruk sokumunun incinmesi herkesi canından bezdiren kuyruk ağrısının başlıca sebeplerindendir.
  • Bel kemiğinin alt taraftan darbe alması
  • Buz pateni yaparken düşme veya attan düşme gibi kuyruk sokumu ya da sırtın üzerine düşmek
  • Çeşitli kaza durumlarından sonra kuyruk sokumunun yerinden çıkması
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Zayıf Vücut

Cilt alt yağı dokusu zayıf olan insanlarda özellikle de kadınlarda kuyruk sokumu herhangi bir nedenden darbe aldığında daha kolay zedelenebiliyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Aşırı baskı

Uzun süre ve aralıksız araba kullanmak, masa başında çalışmak gibi uzun süre devam ettirilen yanlış oturuş, uygunsuz pozisyonda oturuş nedeniyle kuyruk sokumunda kronik olarak bir ağrı oluşmaktadır.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Obezite

Aşırı kilolar nedeniyle bel kemiğindeki fazla yük sıkışır ve kuyruk sokumu veya kuyruk kemiğinde ağrı meydana gelir.

SKuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni ürekli zorlama

Kuyruk sokumu ağrısı şikâyetlerinin en büyük nedeni sürekli zorlamadır. Aynı hareketlerin tekrarlandığı etkinlikler veya spor etkinlikleri, kuyruk sokumunun esnemesine yarayan kas sistemi üzerinde aşırı baskı oluşturur ve kuyruk sokumunun esneme özelliğini yitirip zedelenmesine yol açabilir. Bu durumda kuyruk sokumu ağrısı kronik bir hastalığa dönüşebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Yaş

İnsan yaşlandıkça, yaş ilerledikçe vücudumuzun iskelet yapısının ve kas dokularının bileşenlerinde aşınma ve de yıpranma meydana gelir. Aşınmalar ve yıpranmalar, kıkırdağımızı ve kemiklerimizi zedelenme, yıpranmaya ve kırılmaya karşı daha hassas yapar. Kuyruk sokumu ve kuyruk kemiği de yaşlanmayla birlikte incinmeye daha meyilli olurlar.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Tümör

Yukarı da bahsettiğimiz gibi nadiren de olsa kuyruk kemiği bölgesinde ağrı şiddetli kabızlık veya uzun süren pelvin enfeksiyon sonucunda da kuyruk sokumunda ağrı oluşabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Kemik Kanseri

Kuyruk sokumunda ağrı yapabilen nadir hastalıklardan birisi de kemik kanseridir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Omurga sinirlerinin sıkışması

Omurgamızın sinirlerinde oluşan herhangi bir baskı da kuyruk kemiğini uyarır ve kalçalar, kuyruk sokumu ve bel bölgesinde ağrı hissedilmeye başlar.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Cinsiyet

Kadınlarda oturarak düşmenin daha yaygın olması veya normal doğumda kuyruk sokumu kemiğinin aşırı zorlanması gibi nedenlerle kuyruk sokumu ağrısı erkeklere göre kadınlarda 5 kat daha fazla yaşanıyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Kemik Çıkıntısı

Kemikte dışa doğru büyüme kemik çıkıntısı olarak adlandırılır. Omurga bölgesinde görülen kemik çıkıntısı nedeniyle kuyruk sokumunda sürekli ağrıya neden olur.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Kuyruk sokumunun eğimli olması

Doğuştan kuyruk sokumu daha eğimli olan kişilerde kuyruk sokumu daha hassas oluyor ve mekik gibi basit aktivitelerde bile kuyruk sokumunda katlanılmayacak ağrılar oluşabiliyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Depresyon

Vücudun kendi kendine ürettiği doğal ağrı kesiciler depresyon, ağır kaygı, stres gibi psikolojik rahatsızlık durumlarında daha az salgılandığı için normalde hissetmeyeceğimiz ağrılar hissedilmeye, mevcut ağrılar da daha fazla hissedilmeye başlanıyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kuyruk sokumunda sürekli bir ağrı veya rahatsızlık durumunda Uzman bir ortopedi doktoruna görünmek gerekir. Kuyruk sokumu ağrısının yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok nedeni olduğundan, kuyruk sokumu ağrısının iyileşmesi için uygulanacak tedavi de birçok farklı şekilde olur ve uygulanacak metot kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Minder/Simit

Kuyruk kemiğinde ağrı çekenlerin sert yüzeye oturmamaları için özel minderler veya kuyruk sokumunun yere temas etmemesi için slikon ya da süngerden yapılmış simit adı verilen ürünler aracılığıyla kuyruk sokumu ağrıları iyileştirilmeye çalıştırılır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Uygun Pozisyonda Duruş

Anormal yürüyüş veya uygun olmayan pozisyonda oturmaktan kaynaklanan kuyruk sokumu ağrılarında, bunlar düzeltilerek ağrının geçmesi amaçlanır.

Baş ve boyun düz, vücut ise dik bir pozisyonda oturularak kuyruk sokumundaki ağrı en hafife indirilir. Ayağa kalkarken yaşanan kuyruk sokumu ağrısında da aniden ayağa kalkmak yerine, ilk önce boyun hafif eğilerek veya bir yere tutunarak yavaşça kalkılması tavsiye edilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Sıcak Su Tamponu

Kaplıcalarda sıcak suyla bel, kemik ve kuyruk sokumu ağrılarının azalması kanıtlanmıştır. Evde ise ağrıyan kuyruk sokumunuza günde 3-4 defa, 10-15 dakikalık seanslarla sıcak su torbası ile tampon yapılarak ağrıda azalma ve rahatlama sağlanabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Masaj

Uzman eller tarafından yapılan masajlar hem kuyruk sokumu ağrısını hem de diğer bölgesel ağrıları dindirmek için yapılacak tedavi yöntemlerindendir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi İlaç

Hekiminizin kontrolünde onun önerdiği ilaçlar veya reçetesiz satılan Naproxen, kas gevşetici gibi ilaçlar kuyruk sokumu ağrısını geçirebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi