Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken kalça ağrısı, toplumda sık görülen ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilecek bir durumdur. Bu tür ağrı durumlarında ağrının tam olarak nerede meydana geldiğinin bilinmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan ağrıların tam olarak yeri bilindiğinde ağrının çok ciddi tehlikelere neden olup olmayacağı da belirlenebilmektedir. Yürürken meydana gelen kalça ağrılar, direk olarak kalça ekleminde oluşan hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi kalçanın yakın bölgelerinde de oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra kalçada görülen ağrılar, kalçadan daha çok kişinin bel bölgesinde meydana gelen problemlerden kaynaklanır. Özellikle bel kayması ya da bel fıtığı gibi rahatsızlıklar direk olarak ağrılarını ve diğer etkilerini kişinin yürümesi sırasında kalça bölgesinden bacaklara doğru göstermektedir. Genel olarak bakıldığında yürürken kalça ağrısının çok farklı nedenlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum kimi zaman yumuşak dokulardan, kimi zaman eklemlerden kimi zaman ise kaslardan kaynaklanarak ortaya çıkabileceği için direk olarak yürürken meydana gelen kalça ağrısı için teşhis konulamaz. Bunun için tabi ki bazı testlere ihtiyaç duyulur.

Yürürken kalça ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Toplumun genelinde sık olarak karşılaşılan kalça ağrısı, son derece yaygın bir şikâyettir. Yürürken meydana gelen kalça ağrılarının tedavi edilebilmesi için tabi ki teşhis edilerek nedeninin öğrenilmesi gerekir. Aksi durumlarda yapılacak olan tedavilerden olumlu sonuçlar alınamayabilir ya da bu sonuçlar oldukça uzun sürelerde alınır. Yürürken kalça ağrısı yaşayan insanlardaki bu sorunun teşhisindeki en önemli şey tabi ki hastanın yaşam öyküsüdür. Bu ağrıları yaşayan kişilere özellikle şu sorular sorularak yürürken kalça ağrısı sorununun teşhisi kolaylaştırılır;
  • Kişi günlük hayatında ne zamanlarda bu ağrılarla karşılaşır?
  • Bu ağrılar hangi şiddete ve kalçanın tam olarak neresinde görülür?
  • Ağrılar vücudun başka bir yerinde de etkilere neden olur mu?
  • Bu ağrılar kişinin eğilmesine ya da doğrulmasına olumsuz bir etkide bulur mu?
Hastanın bu sorulara vereceği cevapların yanı sıra ayrıca kişilerde yapılacak olan röntgen ve MR cihazları kontrolleri sorunun çok daha net bir şekilde ortaya çıkarılmasında etkili olacaktır. Eğer tam olarak teşhis konulamazsa bazı insanlarda ultrason cihazıyla da kontroller gerekebilmektedir. Bu şekilde tıbbi görüntüleme cihazları sorunun nedenini ortaya koyacaktır.

Yürürken kalça ağrısı nelere bağlı olarak görülür?

Kireçlenme: İnsan vücudunda önemli eklemlerden biri olan kalça bölgesinde meydana gelen kireçlenme durumları, direk olarak kişinin yürümesi sırasında şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu durum özellikle ileri yaştaki insanlarda sık karşılaşılmaktadır.

Kanser hastalıkları: Günümüzde insanlarda karşılaşılan bu problem, hayati tehlikelerle karşımıza çıktığı için kesinlikle bu durum için önlemler alınmalı ve tedaviler yapılmalıdır. Aksi durumda kanser daha da yayılarak diğer problemlerinde oluşmasına neden olacaktır.

Tendinitler: Kemik ve kasları birbirine bağlayan dokularda meydana gelen iltihaplanmalar nedeniyle insanlarda yürürken kalça ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum tedavi edilmediği sürece son derece ciddi problemlere neden olacaktır. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum bekletilmemelidir.

Kalça kırıkları: Kalçaya farkında olmadan bile alınan darbeler bu bölgelerdeki dokulara zarar verecektir. Eğer son zamanlarda kalçanıza darbe aldıysanız bu durum kalça kırıklarına neden olarak yürürken çok şiddetli ağrıları oluşmasına neden olacaktır.

Artritler: Bir diğer adıyla romatizmal hastalıklar olarak bilinen bu rahatsızlıklar insanlarda iltihaplı ve normal olmak üzere iki şekilde görülür. İltihaplı olan artritler yürürken kalça ağrısı oluşumuna neden olan en önemli etkenlerdendir.

Bunların haricinde ayrıca enfeksiyonlar, yansıyan ağrılar, avasküler nekroz adındaki hastalık, bursitler, damar ve sinir hastalıkları ve doğumsal bozukluklar insanlarda yürürken kalça ağrısı oluşumuna neden olabilir.

Yürürken Kalça Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun ve Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ve Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi