Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ve Boyun Ağrısı: Son zamanlarda sırt ve boyun ağrılarının çoğaldığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni insanların masa başında uzun süre kalmaları, sürekli oturmaları ve fiziksel aktivitelere katılmaktan kaçınmalarıdır. Sırt ve boyun ağrıları basit gibi görünür ancak insanları günlük yaptığı rutin işlerinden alıkoyar. 50 yaş ve üzeri insanlarda çok sık görülen boyun ve sırt ağrıları, başın bittiği yer ile omuzların başladığı yer arasında görülür. Ancak boyun ağrısı sadece bu bölgede ağrı oluşturmaz bel ve kollarda da ağrı oluşturur. Eğer sırt ve boyun ağrısı yaşıyorsanız, daha ciddi nedenlerden şüphelenmeden önce kendinizi ve çevrenizi kontrol edebilirsiniz. Yani yanlış oturma şekli yattığınız yastık ve yatağın vücudunuz için sağlıklı olmaması gibi durumlarda sırt ve boyun ağrısına neden olur. Bu gibi etkenler düzeltildiğinde sırt ve boyun ağrıları kendiliğinden kaybolur.

Sırt ve Boyun Ağrısı Neden Olur?

Sırt ve boyun ağrısına neden olan birçok neden olabilir. Günümüzde en çok rastlanan boyun ağrısı türü mekanik boyun ağrısıdır. Bu ağrı nedeni herhangi bir omurga hastalığı değil yanlış oturma şekilleri, kaza veya zedelenme gibi durumlar olabilir. Boyun ağrılarının nedenini anlamak zordur. Özellikle masa başında çalışan insanların sırt ve boyun ağrıları çektiği gözlemlenmiştir. Otururken öne doğru eğilmek, boynu eğik tutarak kitap okumak, klavyede yazı yazmak, yatarak televizyon izlemek, yoğun tempoda spor yapmak ve buna benzer birçok neden kişinin sırt ve boyun ağrısı yaşamasına neden olur. Böyle durumlarda ağrı kesiciler sırt ve boyun ağrısına iyi gelebilir. Ayrıca ağrıya neden olan pozisyon şeklini değiştirmekte ağrının azalmasına fayda sağlar. Ayrıca boyun ağrısına neden olan psikolojik etkenlerde olabilir. Eğer kişinin stres ve kaygı problemi varsa vücut sürekli psikolojik bir baskı altında demektir. Stres altındayken kasların gerilmesine neden olan hormonların salgılanması ile vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar meydana gelir. Sırt ve boyun bölgesi de ağrıların meydana geldiği yerlerdendir.

Stres nedeniyle oluşan ağrılar bir döngü şeklindedir. Kişinin kendine yeni sorunlar eklemesiyle bu ağrı sürer gider. Stresten kaynaklanan sırt ve boyun ağrılarında kişi ağrılara karşı masaj, sıcak banyo ve kas gevşetici egzersizler yapabilir. Ama her şeyden önemlisi strese neden olan etkenle başa çıkmayı öğrenmek ve kaygılarınızı kontrol altına almayı sağlamaktır. Stresten sıyrılıp kendinizi rahatlatmanın yollarını bulursanız çok rahat hissedersiniz. Sırt ve boyun ağrılarının nedeni bazen ciddi olabilir. Ciddi nedenler genellikle düşme, kaza, çeşitli travmalar gibi nedenlerdir. Trafik kazası, belli bir yükseklikten düşme, spor sırasında geçirilen kazalar, boyun bölgesinde ciddi hasarlar meydana gelmesi sırt ve boyun ağrılarının ciddi nedenlerine verilen örneklerdir. Sırt ve boyun ağrılarına neden olan bir diğer etkende boyun fıtığıdır. Boyunda bulunan omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Bu kıkırdakların içerisinde jöleye benzeyen bir sıvı vardır. İşte bu sıvının çeşitli nedenler ile dışarıya taşması boyun fıtığını meydana getirir. Boyun fıtığının belirtileri boyun ağrısı, kollarda uyuşma, ellerde güçsüzlük vb. Belirtilerdir. Boyun fıtığı için doktora başvurmanızda fayda vardır. Boyu kireçlenmesi boyun bölgesinde yer alan bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur.

Bu bölgede yer alan omurilik ve sinir kanallarında daralma meydana gelir. Bu daralma sebebi ile sinirlerde baskı oluşur ve bu da kireçlenme meydana gelmesine neden olur. Kireçlenmede sırt ve boyun ağrılarına neden olan etkenlerden biridir. Sırt ve boyun ağrıları için bir doktora başvurup tüm sorunlarınızı anlatmanız gerekir. Doktor öncelikle sırt ve boyun ağrısına neden olan etkenin ne olduğunu araştıracak daha sonra uygun tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Siz ağrılarınız günden güne ilerliyorsa, sırt ve boyun ağrınız vücudunuzun diğer bölgelerine sıçramışsa bunun yanında uyuşma, kasılma gibi şikâyetleriniz varsa, genel olarak bir halsizlik durumu içerisindeyseniz veya daha farklı şikâyetleriniz varsa bir doktora başvurmalısınız.

Sırt ve Boyun Ağrısı Tedavi Nasıl Yapılır?

Sırt ve boyun ağrısı için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Basit nedenlerden kaynaklanan sırt ve boyun ağrılarında bir hafta evde dinlenmek ve rahat pozisyonlarda durmak ağrının kısa bir süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır. Eğer boyun ağrısı bu şekilde geçmiyorsa ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Boyun bölgesine uygulanan masaj, sıcak banyolar, boyunluk kullanılması da ağrılarınızın geçmesine yardımcı olur. Boyunluk, boynunuzu sabitler ve ağrının azalmasına fayda sağlar. Ayrıca bu dönemde boyun için yapılan egzersizlerde sırt ve boyun ağrılarının geçmesine yardımcı olur. Fakat sırt ve boyun bölgesinde kaza, sakatlanma ve çeşitli travmalar nedeni ile meydana gelen ciddi durumlarda cerrahi operasyon geçirme durumu olabilir. Bu durumlar oldukça tehlikeli ve hayati önem taşıyan durumlardır. Bu nedenle böyle durumlarda acilen doktora başvurulması gerekir.

Sırt ve Boyun Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Sık Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sık Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi