Migren Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren ağrısı nasıl geçer, Migren hastalığı olan hastalarda tedavi ve tedavi sürecine yardımcı olacak birçok yol ve yöntem vardır. Migren gibi ataklar halinde oluşan ve uzun süren baş ağrısı hastalıklarında öncelikli olarak migreninizi tetikleyen, neden olan faktörlerden uzak durmanız gerekir. Sonrasında uygulanacak tedavi migren ağrılarına son verebilir. Migren ağrıları iki ayrılır irisi akut migren diğeri ise kronik migrendir. Akut migren ağrılarının tedavisi kronik migrene göre daha kolaydır. Sebebi de ağrıların süresi ve şiddeti biraz daha hafif bir şekilde hastalarda görülmektedir.

Migren ağrısı nasıl geçer, Genellikle mayalı gıdaların tetiklediği migren ağrıları hiç canınız sıkkın stresli veya sinirli olmasa bile size yaramayan bir mayalı ürünü yediğinizde bile başlayabilir. O yüzden birincil olarak hangi besinin migreninizi tetiklediğini mutlaka belirlemeniz ve o besinleri tüketmekten kaçınmanız gerekir. Bunların dışında ataklarda doktorunuzun size verdiği ilaçları da kullanabilirsiniz. Bu da migren ağrılarını keser ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Migren ataklarını yani oluşacak şiddetli baş ağrılarını önlemek ise altı ay gibi bir süre düzenli bir istikrar sağlanarak yapılması gereken bir yöntemdir. Bu yöntem yani tedavi hastanın yaşam kalitesi aşırı derecede düşürdüğü için uygulanan bir yöntemdir. Uygulanan tedavinin amacını migrenin şiddetini ve meydana gelme süresini uzatmaktır. Migren ağrılarınız olsun olmasın migren ilaçlarının her gün düzenli olarak kullanılması gerekir.

Migren ağrısı nasıl geçer; evlerinizde de rahatlıkla uygulayacağınız birçok yöntemi olan migren ağrılarının en bilinen ve kolay yanı ilaçlardır. Fakat bu ilaçlarında sürekli kullanımlarda etkisinin azalma hissi olma olasılığı vardır. O yüzdende çok şiddetli nöbetler dışında bitkisel yöntemler ile rahatlamakta fayda vardır. Buradaki en önemli etken kişiye özel besin kısıtlamasıdır. Her hastanın kendisine özgü migren ağrıları tetikleyen gıdaları belirlemesi ve bu gıdaların tüketiminden uzak durması gerekir. Bunun dışında nemli ve polenleri bol olan bir şehirde de veya çok sıcak şehirlerde aşırı güneşe maruz kalmakta migren ağrılarını tetiklediğinden güneşin keskin, bitkilerin polen mevsimleri gibi dönemlerde daha az dışarı çıkmaları gerekir. Bu sayede ataklar halinde gelen migren ağrılarını azaltabilir veya seyrekleştirebilirsiniz.

Migren ağrısı nasıl geçer?
  • Ataklar başladığında soğuk kompres uygulanmalı kan damarlarının rahatlatılması için,
  • Sirke ve kına çiçeği bitkisi karıştırılarak bitki ağrılı bölgeye masaj yapacak şekilde uygulanmalı,
  • Tarçın ve su karıştırıldığında elde edilen hamur ile şakak bölgelerine masaj yaparak sürülmeli,
  • Papatya çayı migren ağrılarının başladığı hissedildiğinde içilmesi ağrının şiddetini düşürerek kişide rahatlamayı sağlar.
  • Fındık ve badem tüketiminizi arttırın ve düzenli hale getirin. İçerisindeki niasin vitamini migren ağrılarının kesilmesine yardımcı olur.
  • Taze üzümlerin suyunu sıkarak içmekte migren ağılarının kesilmesine yardımcı olur.
  • Taze lahana yapraklarını ezerek bir bez içerisinde baş kısmınıza sarın ve bekletin bu da şiddetli migren ağrılarının oluşmasını engeller.
Migren hastalığı bayanların daha sık yaşadığı bir hastalık olduğundan migren ağrısı nasıl geçer sorusuna da en çok cevap arayan onlardır. Migren ağrısının tedavisi için gereken bitkisel karışımları evde yapabilmeleri belki de tek avantajlarıdır. Sağlıkla kalın.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi