Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sol kasık ağrısı, hamile insanlarda görülen en ciddi problemlerden biridir. Genellikle gebelik döneminde meydana gelen değişimler ve bebeğin gelişimi direk olarak anne adaylarında bu gibi rahatsızlıkların oluşumuna neden olmaktadır. Fakat bazen hamilelik döneminde meydana gelen bazı problemler insanlarda bu gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Meydana gelen bu problemler bazen o kadar ciddi bir hale gelir ki bu durum insanlarda bebek için ya da anne için direk olarak hayati tehlike meydana getirir. Hamilelikte sol kasık ağrısı, özellikle hamilelik döneminin dördüncü aylarında meydana gelmektedir. Hamileliğin bu dönemlerinde görülen kasık ağrıları, özellikle bu haftalarda görülmesinin nedeni ise direk olarak bebek gelişiminin bu dönemlerde çok daha fazla olmasıdır. Hamilelikte sol kasık ağrısı, birçok zaman fiziksel nedenlere bağlı olarak meydana gelse bile bazen de hormonsal olarak meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra insanlarda meydana gelen sol kasık ağrısı hamileliğin ilk dönemlerinde de yaygın olarak meydana gelmektedir. Bu durumun nedeni ise direk olarak hamileliğin ilk haftasında son adet gecikmesinin görülmesidir. Son kez görülen adet gecikmesi bu gibi kasık ağrılarının ortaya çıkmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Giderek daha da artan bu ağrı birçok kişiyi doktora götürmektedir. Bu ağrılar nedeniyle doktora gitmek daha iyidir. Çünkü hamilelikte sol kasık ağrısı doktorun yapmış olduğu ilaç tedavilerinden dolayı biraz daha azaltılabilmektedir. Bu nedenle ağrıları çekerek katlanmak yerine bu şekilde doktora giderek hem bir muayene hem de bir tedavi sizlere iyi gelecektir.


Hamilelikte sol kasık ağrısı neden olur?

  • Bu duruma neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi hamilelik dönemlerinde ve özellikle de ilk hamilelikte büyümeye alışkın olmayan rahmin hızlı bir şekilde büyümesidir. Hızlı bir şekilde büyüyen rahim bu şekilde ciddi sol kasık ağrısına neden olmaktadır. Kişi hamile olduğunun farkında olduğu için genellikle ciddi bir şekilde tereddüt içerisinde kalır. Bu nedenle acilen doktora giderler.
  • Birçok zaman hamile olan insanlarda gerek hareketsizlik gerekse aş erme nedeniyle ciddi bir şekilde kilo artışı meydana gelmektedir. Meydana gelen hızlı kilo artışı, bu şekilde hamilelikte sol kasık ağrısı oluşumuna neden olur.
  • Hamile olan insanlar, diğer insanlara göre biraz daha stres içerisinde olurlar. Bu nedenle streste direk olarak kişilerde psikolojik olarak problemlere neden olur. Hormonların azalmasına ya da artmasına neden olan stres bu nedene bağlı olarak sol kasık ağrısını ortaya çıkarır.
  • Bazen de insanlarda karın bölgesinin iyileşmesine bağlı olarak vücutta duruşun değişmesi bu şekilde ağrılara oluşmaktadır. Bu durum çok sık bir şekilde görülmektedir.
  • Hamilelikle alakası olmayan durumlar da hamilelikte sol kasık ağrısı oluşuna neden olabilmektedir. Bunlar arasında damar tıkanıklıkları, üreme organı problemleri ve bel fıtığı gibi ciddi problemler de yer almaktadır.

Hamilelikte sol kasık ağrısı için ne yapılabilir?


Bazen hamile olan insanlarda hem aşırı kilo artışı hem de bebeğin ağırlığı nedeniyle vücuttaki bazı bağlar ciddi bir şekilde yük taşır. Bu durumlarda hamile olan bayanların eğilip kalkması ya da normal bir işte çalışması durumunda yorgun olunması halinde bu gibi kasık ve bel ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hamile olan insanların, kaslarını ve bağlarını güçlendirmesi için direk olarak hamilelik döneminde yapılması uygun olan egzersizleri yapması gerekmektedir. Yapılacak olan egzersizlerin yanı sıra hamile olan bayanın bol bol istirahat etmesi ve zamanı geldiğinde aksatmadan doktor muayenelerini olması gerekmektedir. Bu şekilde hamilelikte sol kasık ağrısı ciddi bir şekilde önlenebilir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Yorumları

soru

Emine

26 Temmuz 2018 Perşembe

Gunum 4 gün geçti sol kasigimda çok farklı bir ağrı var test yapmalıyım erken diye yapmadım yardımcı olurmuzunuz

Cevap yaz
cevap

Gülenbey

14 Ağustos 2018 Salı

Merhabalar sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabilir. Fakat buna kesin olarak hamilesiniz demek mümkün değildir. Farklı bir sebepten kaynaklı da bu ağrı oluşabilir. Bu nedenle ilk olarak bir doktora başvurmaları ve gerekli muayeneleri yaptırmalısınız. Sizi en doğru sonuca doktorun yapacağı tahliller götürecektir. Sağlıklı günler dilerim. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Varis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Varis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi