Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol kolda ağrı, Kol ağrısı genelde dirsek ve bilek arasını kapsar. Ancak sol kolda gelişen ağrı genelde göğüs, boyun ve omurgaya kadar yayılabilir. Bölgede yoğun miktarda sinir, kas ve büyük damar bulunduğu için sol kol ağrısı farklı bölgelerde de kendini gösterebilir. Sol kol ağrısı kalple ilişkilendirildiği için genelde endişe verici bir durum olarak algılanır. Ancak çoğu zaman sol kol ağrısı panik ya da endişelenmeye gerek olmayan basit durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Sol kol ağrısına eşlik eden belirtilerin tespit edilmesi altta yatan nedeni bulmayı kolaylaştırır.

Sol kolda ağrı neden olur?

Sol kolda ağrı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Duygusal durum, bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar sol kol ağrısına yol açabilir. Sol kol ağrısı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalp hastalıkları: Sol kolda ağrı için en ciddi nedenlerden birisi kalp hastalıklarıdır. Özellikle anjina hastalarında göğüs, omuz ve sol kol ağrısına rastlanır. Kalp krizi sol kol ve göğüs ağrısına neden olan ciddi hastalıklardan biridir. Eğer yaşanan ağrı birden hissedilmiş ve çok şiddetliyse hemen doktora başvurulmalıdır. Sol kol ağrısıyla beraber baş dönmesi, mide bulantısı, bitkinlik gibi şikâyetler gelişmişse yardım almak için vakit kaybedilmemelidir.

Stres: Stres çoğu sağlık durumuna yol açan duygusal bir durumdur. Aşırı stres yaşanıyorsa sol kol ağrısı gelişebilir. Kronik stres nedeniyle yaşanan hafif sol kol ağrısı zamanla şiddetini arttırabilir. Panik atak yine kolda sıkışmayla beraber ağrıya yol açabilir. Panik atakta ağrı ile nefes alışverişinde artış ve kalp ritim hızı yaşanabilir.

Dolaşım bozukluğu: Kan dolaşımında yaşanan bozulma sağ ya da sol kol ağrısına neden olabilir. Bu durumda sağ koldan ziyade sol kolda daha fazla ağrı hissedilir. Çünkü sol taraf kan dolaşımı tarafıdır. Dolaşım bozukluğu aynı zamanda tüm vücudu olumsuz etkileyebilir. Parmaklarda uyuşukluk, his kaybı, üşüme gibi şikâyetler kan dolaşımında bir sorun olduğunun habercisi olabilir.

Kullanılan ilaçlar: Kullanılan birtakım ilaçlar kan dolaşımını olumsuz etkileyerek sol kolda ağrı hissine yol açabilir. Herhangi bir hastalıktan dolayı ilk defa ilaç kullanılıyorsa ve sol kol ağrısıyla beraber farklı şikâyetler gelişmişse bu şikâyetler kullanılan ilaçtan kaynaklanabilir.

Fiziksel zorlanmalar: Bazı durumlarda sol kolun çok fazla zorlanması ağrıya yol açabilir. Kol çok kullanılmışsa, ağır yük taşınmışsa sol kolda ağrı gelişebilir. Yaşanan ağrı yoğun şiddetteyse eklem ya da sinirlerde incinme ya da hasar oluşmuş olabilir.

Sol kol ağrısı nasıl tedavi edilir?

Sol kolda ağrı tedavisinde ilk olarak ağrının nedenini bulmak ve nedene yönelik tedavi uygulamak gerekir. Altta yatan neden bulunduğunda ağrı hissi kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Sol kol ağrısı için ilk olarak doktora başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır. Bunun yanı sıra evde de basit uygulamalarla sol kol ağrısı tedavi edilebilir.

Tıbbi yardım: Sol kol ağrısı ile gelişen şişlik, kızarma, morarma varsa ve ağrı devamlılığını koruyorsa tıbbi yardım ihmal edilmemelidir. Kolda çıtırdama sesi duyulmuşsa ya da kol hareketlerinde kısıtlama varsa yine mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Egzersiz: Sol kol ağrısı kan dolaşımında yaşanan bir bozukluk nedeniyle oluşmuşsa egzersiz yaparak kan dolaşımı iyileştirilebilir ve dolayısıyla ağrı kontrol altına alınabilir. Kardiyo egzersizleri tüm vücutta kan dolaşımına karşı iyi gelir ve dolaşımı iyileştirir.

Evde tedavi: Sol kolda ağrı aşırı fiziksel aktivite sonucu oluşmuşsa evde bazı uygulamalarla kontrol altına alınabilir. Öncelikle kolla ilgili aktivitelere ara verilmelidir. Beraberinde bölgeye buz uygulamak ağrının ve şişliğin inmesine yardımcı olur.

Masaj: Ağrıyan bölgeye özellikle ağrı kesici etkisi olan bitkisel yağlarla masaj yapmak faydalı olur. Masaj bölgede kan akışını hızlandırır ve iyileşme sürecini kısaltır.

Sol Kolda Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi