Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek ağrısı, dirsek ağrıları ufak ağrılar olamayıp, ciddilik taşımayan ağrıdır. İnsanlar arasında çok yaygın olan bir rahatsızlıktır. Dirsek ağrısı birçok neden meydana gelebilir. Uygun tedaviyi bulabilmek için belirtilerin ortaya çıkma nedenlerini çok önemlidir.


Dirsek ağrısı neden olur?


Tenisçi dirseği: Tenisçi dirseğinin tıptaki adı lateral epikondilit diye geçmektedir. Dirsek ağrısının en yaygın sebeplerindendir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişiler dirsek eklemi ve çevresine yayılan bölgelerde ağrılar hissedebilirler. Bir şeyi sıkmakta zorluk çekerler. Adının tenisçi dirseği rahatsızlığı olarak da geçse en yaygın görülen kişiler tenis oyuncuları değildir.

Dirsek çıkığı: Ön ve üst kolun birbirinden normal pozisyonları yapamayacak şekilde ayrılmasından dolayı meydana gelmektedir. Dirsek çıkığı sorunu yaşayanlar dirsekteki normal kemik dizilimlerini zamanla kaybeder.

Dirsek kırıkları: Düşme, spordan dolayı sakatlıklar ve trafik kazaları sonrasında dirsek kırılması çok fazla gözükmektedir. En çok da dirsek çıkması dirsek kırılmalarına sebep olmaktadır.

Tendinit: Eklemleri çevreleyen herhangi tendonda görülebilmektedir. Dirsek ağrısına neden olan tendinit çeşitleri de pazı ve kol kasında olanıdır.

Radyal tünel sendromu: Radyal sinirlerde sinir sıkışması sebep olan bir durumdur. Bu durum kasların iltihaplanmasından dolayı meydana gelen çok ağrılı bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın iyileşmesi de zordur.

Kübital tünel sendromu: Dirsek eklemlerinin çevreleyen dirsek kemiğinde sinir sıkışması oluşmasında meydana gelen ağrılı rahatsızlıktır. Bu hastalık ön kolda ansızın oluşan ağrılara, uyuşmalar sebep olmaktadır. Ayrıca parmaklarda karıncalanma da olmaktadır.

Dirsek eklemi iltihabı: bu rahatsızlığı yaşan kişilerde dirsek çıkıntısı çevresindeki eklemlerde şişme ve gerginliğe neden olur.

Medyal epikondilit: Eklem civarında iltihaplanmadan dolayı oluşan hastalıktır. Yalnızca smptonlar eklemin iç bölümünde meydana çıkmaktadır. Bu hastalığın diğer adı da golfçu dirseği olarak geçmektedir. Ayrıca rahatsızlığın en çok görüldüğü kişiler gene golfçüler değildir.


Dirsek ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli


Rahatsızlığınız neden olduğunu bilmiyorsanız tedavi için doktora görülmelidir. Doktora görülmenizi gerektiren sebepler ise şunlardır.
 • Eşya ve obje taşımada zorluk çekme ve kolu kullanmada zorlanma
 • Eklem deformasyonunda dolayı olan sakatlıklar
 • Dinlenme halindeyken veya gece meydana çıkan dirsek ağrıları
 • Uzun süredir devam eden dirsek ağrısı
 • Kolu bükülmede ve uzatmada yaşanan zorlanmalar
 • Kol çevresinde ve eklemde oluşan şişlik ve morarmalar
 • Ateşlenme, ısınma ve kızarıklığa sebep olan enfeksiyon belirtileri
 • Sıra dışı diğer belirtiler

Dirsek ağrısı tedavisi nasıl yapılır?


Ağrının tedavisi için problemin ne olduğunu bilinmelidir. Tedaviye başlamadan önce belirtilerin asıl nedenlerini ortaya çıkarılması lazımdır. Bu nedenden dolayı doktora başvurulmalıdır.

Dinlenme: Dirsek ağrısına neden olan durum geliştiğinde ilk tedavi yöntemi eklemi dinlendirip ve enflamasyonun yatışmasını beklemektir. Uzun süre hareketsiz kalınırsa eklemde sertleşme meydana gelir ve bu da büyük bir sorun oluşturmaktadır.

Buz ve sıcak uygulaması: Buz tedavisi 48 saat içerisinde olan sakatlıklarda şişme durumlarında kullanılmaktadır. Buz kompleksi şişmeyi dindirir ve dirsek ağrısını almaktadır. Sıcak kompleks uygulaması ise dokuları gevşetme amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca kan akışını da uyarmak içinde uygulanır. Bu yöntem aktivite öncesi kullanılmalıdır.

Fiziksel terapi: Fiziksel terapistler rahatsız kişinin sakatlanmadan evvelki aktivitesi seviyesine geri dönmesi için güçlendirici ve hareket yeteneğini eskisi gibi kullanabilmesi için değişik yöntemler uygularlar.

Anti enflamatuvar ilaçlar: Eklem iltihabı ve tendinitlerin sebep olduğu dirsek ağrıları için steroid olmayan iltihap söktürücü ilaçları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kortizon enfeksiyonu: Kortizon iltihabı tedavi için kullanılan bir ilaç çeşididir. Enfamasyon ise dirsek ağrısı çeken hastalarda yaygın görülmektedir.

Artroskopik dirsek ameliyatı: Dirsek ağrısını azaltmak için bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

Dirsek Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boşluk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boşluk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6