Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?
19 Haziran 2024

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Boğaz ağrısı, enfeksiyon ve bakterilerin neden olduğu boğazda kızarma, şişme, tahriş ve kaşıntı gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkar. Bu ağrılar yemek yemeyi ve konuşmayı zorlaştırır. Yutkunurken ve nefes alırken bile şiddetli ağrıya sebep olabilir. Boğaz ağrısı iltihaplanma sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu ağrının giderilmesi için doktor ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Yanı sıra, bitkisel yardımlar da alınabilir. İlaç tedavisi ile beraber boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerden de yararlanarak boğaz ağrısında hafifleme sağlanabilir.

Adaçayı

Adaçayı, öksürük tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Adaçayındaki antimikrobiyal ve antienflamatuvar özellikleri nedeniyle boğazdaki iltihabı azaltır. Adaçayına birkaç damla limon eklendiğinde C vitamini ihtiyacı da karşılanmış olur. Tuzla beraber karıştırılarak gargara olarak da kullanılabilir. Gargaranın yapılış şekli ise bir fincan kaynar suyun içine 2 çay kaşığı adaçayı koyulur. 20 dakika demlenmeye bırakılır. İçine 1,5 çay kaşığı tuz katılır ve karıştırılır. Bu gargara gün içinde birkaç kez uygulanabilir.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük ve mide ülseri gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Boğazı yumuşatmasına yardımcı olmasıyla beraber tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olur. Meyan kökü bağışıklığı güçlendirir. Meyan kökünün çayının yapılışı bir su bardağına bir çay kaşığı koyulur. Kullanırken fazla abartılırsa ödem veya başka rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebepten dolayı ölçülü kullanılmalıdır. İçmek için yapılan meyan kökünü gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerden biri de papatya çayıdır. Sinirlerin sakinleşmesini, iltihap önleyici etkisi ile uyku sorununu giderir ve boğaz ağrısında papatya çayı kullanılır. Papatya çayının yapılışı bir bardak kaynar suyun içine biraz papatya koyulur. 10 dakika demlenmeye bırakılır. Sonra süzülür ve isteğe göre içine bal da eklenebilir. Ayrıca bir şişeye koyulup gargara olarak da kullanılabilir.

Karaağaç Çayı

Karaağaç çayı, boğaz ağrısı için geleneksel bir ilaç olarak kullanılır. Karaağaç çayı, boğaz çeperini saran tahrişi azaltarak boğaz ağrısını hafifletir. Karaağaç kabuğunu çevrenizde bulamazsanız eczanede pastil ve şurup olarak tedarik edebilirsiniz.

Okaliptüs Çayı

Okaliptüs çayı, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletir. Ayrıca boğazı yatıştırırken sinüzit ve bronşit ağrılarını da azaltır. Okaliptüs çayının hazırlanışı, kaynayan suya birkaç çay kaşığı okaliptüs atılır, sonrasında demlenmeye bırakılır. İçildikten sonra kalan kısmı gargara olarak da kullanılabilir. Buharını kullanmak isterseniz kaynayan suya 2-3 kaşık okaliptüs atıldıktan sonra buharını burnunuzdan soluyarak sinüslerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Ihlamur

Ihlamur, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ihlamur içerisindeki flavonoit bileşenleri iltihap giderici ve ağrı kesici etkisi vardır. Müsilaj bileşeni ise boğazı yumuşatır ve boğazdaki ağrıyı dindirir.

Nane

Nane, boğazın rahatlamasını ve ferahlamasını sağlar. Ağrıyı ve öksürüğü azaltır. Antienflamatuvar özellikleri sayesinde birikmiş olan mukusun azalmasına da yardımcı olur.

Kekik Çayı

Kekik çayı, boğaz ağrısını hemen hafifletme etkisine sahiptir. Kekik çayı, bir fincan kaynayan suya bir yemek kaşığı kuru kekik koyularak hazırlanır. Sonra süzülüp soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra gargara yapabilirsiniz.

Bal

Bal, boğazın yumuşamasını ve boğaz ağrısının hafiflemesini sağlar. Öksürüğü azaltır. Etkili bir antibakteriyel ve antioksidandır. Bir bardak sıcak suyun içine iki tatlı kaşığı bal eklenerek karıştırılıp iyice eritilir.

Sarımsak

Sarımsak, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Sarımsağın antibiyotik özellikleri, öksürüğü azaltır, mukus üretimini azaltır ve bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Bir bardak suyun içine biraz rendelenmiş sarımsak atılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, şişmiş bademcikler ve boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler içerisindedir. Etkili çözümlerden biridir. Elma sirkesinin asidik yapısı oldukça etkilidir. Kullanım şekli ise bir bardak ılık suyun içerisine yarım fincan elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırılarak günde birkaç kez gargara yapılabilir.

Limon Suyu

Limon suyu, boğaz ağrısında en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Asidik yapısı sayesinde ağrı kısa sürede azalır. Bakterileri öldürür ve şişliklerin azalmasına yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminin gelişmesine de yardımcı olur. Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidandır. Her gün bir bardak suyun içine biraz limon sıkarak tüketilebilir.

Ekinezya

Ekinezya, üst solunum yollarında, bağışıklık sisteminde ve soğuk algınlığına karşı güçlendirici etkiye sahiptir. Ekinezya, soğuk algınlığı virüslerini öldürücü etkisiyle bilinir. Ekinezya ayrıca virüslerin yol açtığı iltihap miktarını kontrol eder. Boğaz ve akciğerde oluşabilecek hasarı engeller. Gargara şeklinde kullanıldığı takdirde boğaz ağrısına iyi gelir.

Karanfil

Karanfil, mutfağımızda kullanılan bir baharat olmasının yanı sıra, ağız ve boğaz mukozasına karşı savaşta mucizevi etkisiyle bilinir. Karanfilin içindeki öjenol maddesi, iltihapların önüne geçer. Ağız ve boğaz iltihaplanmasına karşı antiseptik ve ağrı giderici olarak kullanılır. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Yutkunmada hissettiğiniz ağrıyı yatıştırmak için 2-3 karanfil çiğneyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?