Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve kalça ağrısı: Bel insan bedeninde göğüsle karın arasında daralmış bölüme denir ve bel bölgesinde 5 adet omur bulunmaktadır. Omurlar üst süte gelerek içinde omuriliğin geçtiği kanalı oluşturmaktadır. Kalça uyluk ve leğen kemikleri arasındaki ekleme verilen addır. Bel ve kalça ağrısını birçok kişiler yaşamaktadır. Bel ve kalça ağrısı birçok hastalıktan dolayı görülebiliyorsa bunun nedenini araştırmak gerekir.

Bel ve kalça ağrısı neden olur?

Bel ve kalça ağrısında bel fıtığı hastalığı olan kişilerin en çok bel ağrısının kalçaya vurduğunu söylerler. Bu ağrıların genellikle kökeninde omurgayı etkileyen romatizma ağrısı olup bel fıtığı ağrısı ile karıştırılmaktadır. Bu bel ağrısında erken tanı konması ve tedavi olunması gerekir ayriyeten fizik tedavisi yaptırmak gerekmektedir. Bel fıtığı ve kalça ağrısı tedavisinde Uzman doktorlar hastaya istirahat, yürüyüş, diyet ve fizik tedavisi ile ilaç tedavisi önermektedir.

Bel ve kalça ağrısı bel fıtığı olmadığı halde bel ağrısı oluyor ve bu ağrı uzun süre oturmalarda veya ayaktayken belden kalçaya doğru yayılıyor ise yalancı siyatik (Priformis) olabilir. Priformis tanı olarak ağrı bel fıtığına benzer ve belden kalçaya doğru yayılır kök baskısı yapmaz. Fakat az bir baskı yapılmasında belden kalçaya doğru yayılan ağrı ilk akla siyatik olduğunu getirmektedir.

Be vel kalça ağrısında beyin cerrahi tedavilerinde uzun süre oturmak veya uzun yorucu yürüyüş yapmak bu ağrılara neden olabilmektedir. Bel ve kalça ağrılarını neden olan diğer sebeplerden biri de vücut geliştirmeye yönelik sporlardır bunun yanı sıra sıçrama sporu yapanlarda, atletizm ve uzun maraton koşuların bu ağrılara neden olmaktadır.

Kış aylarındaki soğuğa maruz kalan kişilerde kas gerilmesi nedeniyle bel ve kalçada ağrılar olabilir. Ülkemizde bel ve kalça ağrısı yanlış tanıya bağlı tedaviler sonucu da olmaktadır. Yanlış tanı sonucu bel ve kalça ağrısı çekenler %90'nı senede en az bir defa bel ve kalça ağrısı geçirmektedir. Bu ağrılar erkeklere oranla kadınlarda 6-7 kat daha fazla görülmektedir.

Bel ve kalça ağrısında tedavi nasıl yapılır?

Öncelikle bu ağrıların nedenlerini bilmek gerekir tanı konması için bir hekime gidilmelidir. Hekim bel ve kalça MR incelemesi sonucu bel fıtığı, siyatik, sinir sıkışması olduğuna karar verilir.

Konulan tanıya göre tedavi uygulaması olarak ilaçla beraber fizik tedavisi önerilir. Ağrılara neden olacak aktiviteler kısıtlanır, düzenli olarak egzersiz yapılması istenir, yorucu sporlardan uzak durulması önerilir.

Saygılar

Bel ve Kalça Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Güncel

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?